فیروزآبادی تاكید كرد

لازم باشد تلگرام فیلتر می گردد

لازم باشد تلگرام فیلتر می گردد برتریها: رئیس مركز ملی فضای مجازی اظهار داشت: اگر به این نتیجه برسیم كه ضرورت فیلترینگ تلگرام وجود دارد، این كار را انجام می دهیم.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره به ضرورت جایگزینی پیام رسان های داخلی با خارجی تاكید می كنند كه دلیل آن علاوه بر سرعت و كیفیت بیشتر در پیام رسان های بومی، امنیت حاكمیتی و اقتصادی می باشد و البته برای تشویق كاربران ایرانی به استفاده از خدمات داخلی، وعده هایی همچون خدمات پرداختی و پهنای باند ارزان تر هم داده شده است. از طرفی فضای انحصاری ایجادشده در تلگرام سبب شده با فیلترینگ این پیام رسان و یا اختلال سراسری هرچند كوتاه، كسب وكارهایی كه وابستگی زیادی به آن دارند، دچار مشكل شوند. از این رو گاهی زمزمه هایی در خصوص فیلتر تلگرام با همین دلایل شنیده می گردد اما ظاهرا هنوز تصمیم قطعی درباره آن گرفته نشده است.
در این باره سیدابوالحسن فیروزآبادی، در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص احتمال رفع فیلتر توییتر اظهار نمود: ما دایم فضای مجازی را بررسی می نماییم. درباره توییتر هم بررسی ها در حال انجام می باشد و احتمال اینكه در سال آینده این اتفاق بیفتد، باید بررسی شود.

وی با تاكید بر مضرات فضای انحصاری تلگرام، در پاسخ به اینكه آیا احتمالی در خصوص ضرورت فیلتر تلگرام وجود دارد، بیان كرد: اگر به این نتیجه برسیم، این كار را انجام می دهیم و احتمال آن وجود دارد.

رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به راهكارهای حمایتی برای فراگیر شدن پیام رسان های داخلی اظهار نمود: پیام رسان سكویی برای عرضه سرویس و خدمات به مردم است. پیام رسان های داخلی اگر بخواهند توسط مردم پذیرفته شوند و مورد استفاده قرار گیرند، باید خدمات خوبی عرضه كنند، خدماتشان پایداری داشته باشد و خدمات اضافه تری از آنچه كه پیام رسان های خارجی عرضه می دهند را عرضه كنند.

بستر خارجی هر لحظه امكان دارد فیلتر موقت یا دائم شود

فیروزآبادی ادامه داد: البته در این راه خود مردم هم باید بررسی كنند كه كسب و كارها و خدمات آموزشی و جدی خویش را بر بستر خارجی صورت ندهند. زیرا به هر حال بستر خارجی به علت عدم تبعیت از قوانین جمهوری اسلامی هر لحظه امكان دارد كه به صورت موقت یا دائم فیلتر شود. بنابراین سفارش ما این است كه مردم و خصوصا پایگاه هایی كه كاربر زیادی دارند، حتما در یك پیام رسان ایرانی عرضه خدمت داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه اینترنت اشیاء یكی از الزامات آینده بوده و در حال ورود به كشور است، اظهار داشت: ما در مركز ملی فضای مجازی از حدود 24 دستگاه دعوت كردیم و در این رابطه اصول حاكمی را تدوین كردیم كه این اصول چارچوبی خواهد شد، به جهت اینكه توسعه IoT به صورت منظم تر در كشور صورت بگیرد. ما IoT را برای كشور یك فرصت می دانیم و معتقدیم خیلی از مشكلات همچون مواردی كه در شهرهای بزرگ وجود دارد، مشكلات زیست محیطی، كشاورزی و مدیریت آب و مدیریت مصرف انرژی در كشور با استفاده از نظام های IoT صورت می گیرد.

نظام اینترنت اشیا حتما باید روی سكوهای ایرانی باشند

دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه كرد: پیش بینی می گردد در آینده هم نظام سلامتی كشورها بر پایه IoT باشد. بنابراین ضمن اینكه و قرار شد دولت هم سندی در این زمینه تهیه نماید، تشویق می نماییم كه IoT در كشور توسعه پیدا كند و از مهم ترین اصول، بحث این است كه نظام های IoT در كشور حتما باید روی سكوهای ایرانی باشند كه مورد تاكید رییس جمهور هم است.

به گفته او دولت به هیچ وجه نظر ندارد كه در این حوزه تصدی گری كند. قرار ما بر این است كه بخش خصوصی و مردم به صورت فعال وارد شوند. زیرا حوزه هایی كه IoT به آنها وارد می شود، مانند بحث حمل و نقل و انرژی حوزه های مردمی است. در گذشته هم كه دولت ها تصدی گر بودند، شاید در این حوزه ها وارد نمی شدند، ازاین رو بطور قطع نظر دولت نیست كه مسوولیت بپذیرد اما دولت باید فضایی سالم و رقابتی فراهم كند كه این سكوها توسط بخش خصوصی بدون مشكل توسعه یابد.
1396/12/22
22:02:47
5.0 / ۵
4668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لازم باشد تلگرام فیلتر می گردد
نظر شما در مورد لازم باشد تلگرام فیلتر می گردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها