نجات جان قربانیان بلایای طبیعی با گجت قابل حمل

نجات جان قربانیان بلایای طبیعی با گجت قابل حمل برتریها: تهران - محققان دانشگاه تكنولوژی فدرال زوریخ گجت قابل حملی ساخته اند كه قادر است در بلایای طبیعی همچون زلزله به سرعت قربانیانی را كه زیر آوار گرفتار شده اند، شناسایی كند.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای اخبار علمی نیواطلس، هم اكنون اغلب نیروهای امدادرسان با استفاده از سگ ها یا كاوشگرهای صوتی، قربانیان بلایای طبیعی را می یابند. اما معمولا به تعداد كافی سگ های تعلیم دیده در اختیار ندارند و كاوشگرها هم برای یافتن قربانیانی كه بیهوش هستند كارآیی ندارند.
البته تجهیزاتی هم وجود دارند كه مواد شیمیایی تولید شده توسط انسان را تشخیص می دهند؛ اما این تجهیزات حجیم و گران قیمت است و البته قادر به تشخیص مقادیر اندك این تركیبات شیمیایی هم نیست.
اما این ابزار جدید كه به سادگی در دست جای می گیرد یا روی كاوشگرها نصب می شود، مجهز به 5 سنسور است. سه سنسور این ابزار قابلیت تشخیص سه تركیب شیمیایی استون، آمونیاك و ایزوپرون را كه توسط بازدم یا پوست انسان از بدن او ساطع می شوند، دارند. دو سنسور دیگر میزان رطوبت و دی اكسید كربن را اندازه گیری می كنند.
در آزمایشهای اولیه ای كه با شبیه سازی شرایط انسان های به دام افتاده زیر آوار انجام شد، این ابزار توانست تركیبات شیمیایی را با غلظت سه ذره در میلیارد تشخیص دهد. این میزان دقت برای یك ابزار قابل حمل، امری بی سابقه است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Analytical Chemistry انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1584


1397/02/01
12:49:53
5.0 / ۵
5226
تگهای خبر: دانش , علم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نجات جان قربانیان بلایای طبیعی با گجت قابل حمل
نظر شما در مورد نجات جان قربانیان بلایای طبیعی با گجت قابل حمل
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها