آذری جهرمی:

حق پرتاب های موشكی برای ایران

حق پرتاب های موشكی برای ایران به گزارش برتریها وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تلاش جهت توسعه دانش فضایی كشور در راستای ارتباطات بین الملل، اظهار نمود در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، فعالیت موشكی ایران را تحریم نمودند، اما جمهوری اسلامی بنایی بر به رسمیت شناختن این تحریم نداشته و فعالیت های موشكی را حق خود می داند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه دیدار با دبیركل سازمان همكاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسكو) با اشاره به تاثیرات برجام بر فعالیت های فضایی كشور گفت: در توافقنامه برجام، در حوزه فضایی ایران اشاره ای نشده و در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل هم محدودیتی در حوزه ماهواره ای برای ایران دیده نشده است.وی ادامه داد: در این قطعنامه فعالیت موشكی ایران را تحریم كردند، اما جمهوری اسلامی بنایی بر به رسمیت شناختن این تحریم ندارد و فعالیت های موشكی را حق خود می داند. پرتابهای متعددی هم پس از توافق بوده و اینطور نیست كه ما به واسطه فشار آنها فعالیت های موشكی خود را متوقف كنیم. پرتاب اخیری كه انجام شد هم حاكی از همین موضوع است.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه بنا داریم ماهواره های خود را با استفاده از پرتابگرهای خود مورد استفاده قرار دهیم، افزود: نیاز به هماهنگی كامل با پرتاب كننده وجود دارد. حدودا سه ماه است كه ماهواره ما به سایت پرتال موشكی منتقل شده و در انتظار پرتاب است. آخرین ماهواره ای كه پرتاب شد، ساخت وزارت دفاع بود. ماهواره دوستی از مجموعه دانشگاه شریف نیز در نوبت پرتاب قرار دارد و ما در حال پیگیری هستیم كه مقدمات پرتاب آن فراهم شود.
همكاری فضایی بین ایران و اعضای اپسكوجهرمی درباره فعالیت سازمان اپسكو توضیح داد: مجموعه اپسكو از سال ۲۰۰۹ فعالیتش را شروع كرده و هدفش همكاری فضایی بین كشورهای عضو است. كشورهای ایران، مغولستان، چین، پاكستان، بنگلادش تایلند و تركیه عضو این سازمان هستند. مجموعه همكاری های آموزشی در عرصه صنعت فضایی و برگزاری دوره های آموزشی بین كشورها صورت میگیرد و آخرین دستاوردهای حوزه فصایی را به اشتراك می گذارند.وی با اشاره به خدمات ارائه شده توسط اعضای اپسكو بیان كرد: با به اشتراك گذاشتن دیتا در حوزه فضایی از ماهواره های سنجشی كه بین این كشورها وجود دارد، خدماتی به هم می دهند. به جای اینكه ۱۰ ماهواره به فضا بفرستند و یك ایستگاه دریافت داشته باشند به دلیل موقعیت های جغرافیایی، تفاهم دارند كه ماهواره واحدی با ۱۰ ایستگاه زمینی موجود داشته و بتوانند از این اطلاعات استفاده كنند.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: از جمله اخیرا در سیل استان فارس و بوشهر، اطلاعاتی از حوزه ماهواره ای و فعالیت اشتراكی بین كشورها اخذ كردیم كه در اختیار سازمان مدیریت بحران و مجموعه های دیگر بود. این فعالیت ها به بهبود شرایط زندگی مردم و سطح دانش در كشورها و صرفه جویی در منابع كمك می كند.جهرمی با بیان اینكه نشست سران كشورهای اپسكو امسال در ایران برگزار می شود، افزود: ایران برای دو سال ریاست اپسكو را بر عهده داشت كه در این نشست ریاست این دوره را به كشور مغولستان واگذار می كند. رئیس سازمان فضایی ایران دو سال مسئولیت اداره جلسات این مجموعه را بر عهده داشت و مروری بر فعالیت ها شد، آمادگی كشور برای توسعه فعالیت ها اعلام شد و پس از دعوتی كه صورت گرفت، برای جلسه نشست سران در چین اعلام آمادگی شد كه ما نیز حضور فعال داشته باشیم. این مساله به توسعه صنعت فضایی در كشور كمك می كند.
تلاش برای توسعه فضایی كشوروزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه به نظر می رسد اپسكو دومین نهاد بین المللی در عرصه فضایی باشد كه فعال است، اظهار كرد: فعالیت های این مجموعه توسط ما غنیمت شمرده می شود. ما تلاش خواهیم كرد این ارتباطات بین المللی را توسعه دهیم و به توسعه دانش فضایی كشور كمك كنیم.وی با تاكید بر فعالیت های پیشرفته دانشگاهی در حوزه فضایی بیان كرد: دو نوع بحث ماهواره ای وجود دارد، مخابراتی و سنجشی. در كشور ما كارهای خوبی در این حوزه انجام شده و به پیشرفت های خوبی دست پیدا كردیم. ما ماهواره های متعددی داریم كه ساخته شده و آماده پرتاب هستند و ما موضوع پرتاب آنها را پیگیری می كنیم. در استفاده از توانمندی های بین المللی فراتر از توانمندی های خود نیز دو پروژه در حوزه فضایی تعریف شده و با مشاركت اعضای اپسكو و همكاری آنها در حال پیگیری هستیم.جهرمی با اشاره به اقدامات انجام شده در نشست گفت: گزارشی از فعالیت های دوساله ای كه ایران ریاست این سازمان را بر عهده داشت در این جلسه مرور شد. حوزه های همكاری مشترك مورد اشاره كه جمهوری اسلامی نیازمند استفاده از توان آنهاست و یا توانمندی دارد و حاضر به اشتراك گذاری است، مورد مطالعه و مرور قرار گرفت و به ادامه همكاری های مشترك تاكید شد.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین درباره پیگیری جلسات شورای عالی فضایی توضیح داد: اگر دستور كار جلسه آماده باشد، رئیس جمهور این جلسه را تشكیل می دهد. ما درخواست كردیم نقشه راه فضایی كشور استخراج شود و به محض آماده شدن دستور جلسه، شورای عالی فضایی را تشكیل می دهیم و رئیس جمهور برای این موضوع وقت خواهد گذاشت. پژوهشگاه فضایی با همكاری سازمان فضایی پیش نویس نقشه راه فضایی را استخراج می كنند كه در شورای عالی فضایی به تصویب برسد.
 

1396/06/22
21:05:34
5.0 / ۵
5415
تگهای خبر: فناوری , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد حق پرتاب های موشكی برای ایران
نظر شما در مورد حق پرتاب های موشكی برای ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها