نگاه متوازن به توسعه و سیاست گذاری

نگاه متوازن به توسعه و سیاست گذاری برتریها: معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، داشتن نگاه متوازن به توسعه و سیاست گذاری نوآوری را هم اكنون یك ضرورت ملی دانست.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی الیاسی در دومین جلسه كارگروه ارتقای وضعیت كشور در شاخص جهانی نوآوری و زیست بوم كارآفرینی و نوآوری، در جمع نمایندگان سازمان ها و نهادهای مرتبط با شاخص جهانی نوآوری اظهار داشت: در سه دهه گذشته به صورت مستمر در حوزه علم، فناوری و نوآوری سرمایه گذاری شده است؛ اما این امر كافی نبوده و امروز این حوزه بیش از پیش نیازمند نگاه متوازن و شاخص محور است.
وی اضافه كرد: تابحال مقولات و شاخص های محوری این حوزه معطوف به تعداد مقالات، رشد علمی، آموزش عالی و امثال آن بوده است. باید در نظر داشت كه چنین نگاهی كامل و جامع نیست و نقص هایی در آن وجود دارد.
الیاسی با تاكید براین كه نیازمند اتخاذ نگاهی جامع و متوازن به توسعه نوآوری هستیم، اضافه كرد: از جمله چارچوب هایی كه دارای نگاه متوازن به نوآوری است می توان به شاخص جهانی نوآوری اشاره كرد.
وی همینطور بیان كرد: چارچوب یاد شده نگاهی همه جانبه و متوازن به نوآوری داشته و بر این اساس، مقولاتی همچون نهادها و محیط كسب و كار را در كنار منتشرات علمی، توسعه آموزش عمومی، آموزش عالی، سرمایه گذاری خطرپذیر و صادرات دانش بنیان را برای بهبود نوآوری كشورها ضروری می داند.
وی در ادامه عنوان كرد: نگاهی به وضعیت كشور در این شاخص، حاكی از عدم توازن كشور در توسعه نوآوری است. به ترتیبی كه وضعیت كشور در ابعادی همچون خروجی دانش و فناوری مناسب بوده، اما در محیط كسب و كار، نهادها، پیچیدگی بازار و كسب و كار وضعیت كشور نیازمند بهبود جدی است.
الیاسی اضافه كرد: به تعبیری، فضای كلان كشور نتوانسته آن طور كه انتظار می رفت، زمینه مساعدی برای توسعه نوآوری و تجاری سازی محصولات صنعتی و دانش بنیان فراهم كند.
به گفته وی، یكی از شاخص های مقبول و جامع بین المللی كه با اقتضائات بومی هم سازگاری دارد، «شاخص جهانی نوآوری» است كه در برنامه ششم توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم مورد تاكید قرار گرفته است.
وی همینطور با اشاره به این كه شاخص جهانی نوآوری مورد تایید مراجع بین المللی است و این شاخص رشد اقتصادی در كنار پژوهش و آموزش عالی را به عنوان هدف قرار می دهد، اظهار داشت: این امر مجدداً حاكی از نگاهی متوازن به توسعه نوآوری است كه در كشور بعضاً مغفول مانده است.
وی با اشاره به این كه سه چارچوب متداول در دنیا در زمینه فناوری و نوآوری وجود دارد، عنوان كرد: از بین این سه چارچوب، شاخص جهانی نوآوری انتخاب گردید كه نسبت به ارتقای وضعیت كشور در این گزارش و هم بهبود وضعیت عرضه و انتشار آمار و اطلاعات حوزه علم، فناوری و نوآوری اقدامات لازم در قالب همكاری های بین دستگاهی صورت گیرد.
به گفته معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی، این امر باعث ارتقای تصویر بین المللی كشور خواهد شد و مورد تاكید ریاست محترم جمهوری هم قرار گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: با عنایت به این كه در مجامع بین المللی كشورها به صورت فعال در مورد چنین گزارش هایی واكنش نشان می دهند، ما هم باید چنین دیپلماسی فعالی در این زمینه داشته باشیم. بنابراین نیاز است كه ابتدا به یك شناخت مشترك بین دستگاهی برسیم و مبحث در قالب تعاملات بین دستگاهی مورد پیگیری قرار گیرد.
الیاسی با اشاره به اینكه همكاری فعال دستگاه های مرتبط در این زمینه ضروری است، خاطرنشان كرد: از همه دستگاه های مرتبط تقاضا داریم در این فرآیند مشاركت فعال كنند و ارتقای وضعیت جمع آوری و انتشار آمار و اطلاعات شاخص های مرتبط با فعالیت ها و مأموریت های سازمان متبوع خویش را به منظور كمك به تهیه چارچوب متوازن شاخص جهانی نوآوری و تولید روندی مناسب و معقول در توسعه و پایش فناوری و نوآوری در كشور به نحو مناسب دنبال كنند.
به گفته معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی، رتبه فعلی كشور در شاخص جهانی نوآوری (رتبه 69 در میان 127 كشور ارزیابی شده در سال 2017) با واقعیات كشور فاصله زیاد دارد. یكی از ملزومات انعكاس وضعیت واقعی و توانمندی كشور در حوزه علم، فناوری و نوآوری، همكاری فعال دستگاه های همكار در تولید شفافیت در مورد تولید و انتشار آمار و اطلاعات دقیق و به روز در حوزه های مرتبط با علم، فناوری و نوآوری در سطح مراجع ملی و بین المللی است.
در ادامه این جلسه، مهدی محمدی مشاور معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی گزارش شاخص جهانی را معرفی كرد و به بررسی آخرین وضعیت كشور در تمامی 81 شاخص مورد ارزیابی گزارش شاخص جهانی نوآوری پرداخت.
نمایندگان دستگاه های حاضر در جلسه هم به عرضه نقطه نظرات، تجارب و چالش های گذشته و پیش رو در زمینه تولید و انتشار آمار و اطلاعات شاخص های مرتبط با خود پرداخته و در آخر مقرر شد مبحث با همكاری تمام دستگاه های مرتبط دنبال شده و برنامه اقدامی در این خصوص تدوین و اجرایی شود.


 

1396/07/29
15:48:05
5.0 / ۵
4658
تگهای خبر: دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نگاه متوازن به توسعه و سیاست گذاری
نظر شما در مورد نگاه متوازن به توسعه و سیاست گذاری
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها