تازه ترین آمار دامنه های فارسی

آی آر همچنان در صدر پسوندهای دامنه

آی آر همچنان در صدر پسوندهای دامنه برتریها: طبق آخرین آمار موجود در مركز ثبت دامنه كشوری ایران، بیش از ۹۰۰ هزار دامنه فعال با پسوندهای مختلف وجود دارد كه از بین آن ها پسوند دات آی آر (ir.) همچنان بیشترین دامنه ی فعال را ثبت كرده است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراكز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به حساب می آید و هر كاربری كه تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مركز و یا یكی از نمایندگان فعال آن در سطح كشور رجوع كند. این پژوهشگاه همینطور آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.

مركز ثبت دامنه كشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در كشور را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info كه در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی كشورها باز است، بسیار گسترده باشد كه برآورد آماری دقیق از آن ها كمی مشكل شود، اما مركز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

دامنه چیست؟

دامین یا دامنه (Domain) در واقع نامی است كه وب سایت با استفاده از آن قابل دستیابی خواهد بود. به صورت كلی دامنه از دو بخش نام و پسوند تشكیل شده است. نام دامنه بخشی است كه گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می كنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند كه توسط كمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند. نمونه ای از پسوندهای متداول com، org و ir هستند. انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همینطور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جستجوی گوگل هم اثرگذار است.

آخرین آمار دامنه های ثبت شده

طبق آخرین آماری كه از مركز ثبت دامنه كشوری ایران به دست آمده، از ابتدای ثبت دامنه های فارسی در كشور تا كنون ۹۸۷۰۴۷ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با ۹۷۸۳۷۶ دامنه ی فعال در صدر قرار دارد. درواقع بیشترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به صورتی كه از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر كدام كمتر از پنج هزار دامنه را ثبت كرده اند.

دامنه هایی كه بیش تر از ۱۰۰۰ مورد ثبت شده دارند، co.ir با ۴۰۰۷ مورد، دامنه ایران با ۱۹۱۴ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۸۸ دامنه ی فعال می باشند. همینطور دامنه های دیگری وجود دارند كه كمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آن ها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۴۷۸ مورد، دامنه org.ir با ۳۰۹ مورد، دامنه sch.irبا ۲۸۶ مورد و دامنه gov.ir با ۲۵۵ مورد هم در رتبه های بعدی لیست قرار دارند. كمترین دامنه ثبت شده هم متعلق به دامنه net.ir با ۳۴ دامنه فعال است.

ثبت دامنه ملی «دات آی آر» (IR.) یكی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی به حساب می آید كه توانست مشخصه ای تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شكل دهد. این اقدام از جانب مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات انجام شد كه هنوز هم بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه های اینترنتی در ایران به رسمیت شناخته می گردد.
1397/06/06
13:41:20
5.0 / ۵
4400
تگهای خبر: اینترنت , پژوهش , دانش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آی آر همچنان در صدر پسوندهای دامنه
نظر شما در مورد آی آر همچنان در صدر پسوندهای دامنه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها