برگزاری افتتاحیه هفته جهانی فضا در كاشان در جهت تمركززدایی

برگزاری افتتاحیه هفته جهانی فضا در كاشان در جهت تمركززدایی برتریها: دبیر هفته جهانی فضا از برگزاری این هفته از 12 تا 18 مهرماه در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: در این هفته اجرای 60 برنامه در دستور كار قرار دارد و مراسم افتتاحیه آن به منظور تمركززدایی این هفته از تهران، در نیاسر كاشان برگزار می شود.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دكتر محمدی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری هفته جهانی فضا اظهار داشت: در سال 1999 مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای 4 تا 10 اكتبر را هفته جهانی فضایی اعلام نمود. این زمان مصادف با پرتاب نخستین ماهواره ساخت بشر بوده است.

وی با اشاره به اینكه انجمن بین المللی هفته جهانی فضا بعنوان هماهنگ كننده برنامه این هفته، همه ساله با هدف تدوین برنامه ها شعاری را انتخاب می كند، خاطرنشان كرد: انتخاب شعار امسال، تحت تاثیر اجلاس مردادماه جاری در وین بوده؛ در این اجلاس مدیران بخش فضایی خیلی از كشورهای جهان در یك نشست گردهم آمدند تا نخستین سالگرد كنفرانس اكتشافات و استفاده صلح آمیز از فضای ماورایی جو را گرامی بدارند و همین امر باعث تقویت این اندیشه شد كه فضا می تواند جوامع گوناگون را در كنار هم گرد آورد و آن ها را متحد كند.

وی افزود: از سوی دیگر آنچه كه مشخص و آشكار است، مرزبندی های روی زمین در فضا معنایی ندارد و همینطور مدیریت خیلی از حوادث و اتفاقات مانند بلایای طبیعی و حوادثی چون آتش سوزی جنگل ها و سیل نمی توانند تابع محدودیت های مرزبندی شده و حاكمیت كشورها این مخاطرات را كنترل و مدیریت كنند.

وی افزود: بی گمان استفاده از فناوری فضایی و همگرایی در حل خیلی از مشكلات موجود در روی كره زمین می تواند عامل مهم در جهت اتحاد و یكپارچگی جامعه جهانی باشد.

محمدی اظهاركرد: ازاین رو انتخاب شعار «فضا جهان را متحد می كند» شرایطی را فراهم نموده تا در جشن بین المللی هفته فضا، نقش فضا در اتحاد جهانی، تدوین و بیش از پیش توسعه یابد.

دبیر هفته جهانی فضا تصریح كرد: انجمن بین المللی هفته جهانی فضا اهداف متعددی مانند آموزش عموم مردم به منظور آگاهی از فواید و بهره برداری از فضای ماورای جو، جلب حمایت های عمومی از برنامه های فضایی، گسترش بهره برداری از فضا با هدف توسعه اقتصادی پایدار و تشویق و ترغیب كودكان به فراگیری علوم فضایی را برای برگزاری این هفته در نظر دارد.

وی افزود: در همین ارتباط یكی از سیاست های مهم سازمان فضایی ایران توسعه و ترویج فرهنگ استفاده از دانش و فناوری فضایی در ابعاد گوناگون زندگی عموم مردم است. بنابراین در این هفته تلاش می گردد تا با مشاركت فعالان بخش خصوصی و دولتی برای تمامی جامعه مخاطبان شامل خانواده ها، كودكان، دانش آموزان و دانشجویان برنامه هایی تدارك دیده شود تا فرصتی برای جامعه هدف تولید شود.

محمدی تصریح كرد: بر این اساس در سازمان فضایی ایران مطابق سال های گذشته ستاد هفته جهانی فضا شكل گرفت و با تشكیل جلسات كارشناسی برنامه هایی در این هفته تدوین شد.

به گفته وی با تمركززدایی از اجرای برنامه ها در تهران، امسال تلاش می گردد تا در زمینه توسعه امكان بهره مندی سایر علاقه مندان در اقصی نقاط كشور فراهم گردد و در این هفته هم موضوعات و ظرفیت هایی چون توسعه كسب و كار فضاپایه و گردشگری فضا مورد توجه قرار گیرد.

دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به اینكه برای این هفته 60 برنامه تدوین شده است، اضافه كرد: برنامه افتتاحیه هفته جهانی فضای امسال برای نخستین بار در خارج از تهران و در كاشان برگزار می گردد. در این برنامه همایش نجوم گردشگری فضاپایه در نیاسر كاشان برگزار می شود.1397/07/09
19:44:23
5.0 / ۵
4492
تگهای خبر: تولید , دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد برگزاری افتتاحیه هفته جهانی فضا در كاشان در جهت تمركززدایی
نظر شما در مورد برگزاری افتتاحیه هفته جهانی فضا در كاشان در جهت تمركززدایی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها