تركیب ابریشم و نانو لوله كربنی برای تولید فیلم

تركیب ابریشم و نانو لوله كربنی برای تولید فیلم برتریها: تهران- محققان با تركیب نانولوله كربنی و ابریشم و تابش امواج ماكروویو موفق به تولید فیلم هایی شدند كه زیست تخریب پذیر و منعطف است، این فیلم ها كاربرد وسیعی در بخش پزشكی و الكترونیك دارد.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ابریشم به علت كیفیت و عملكرد از قیمت بسیار بالایی برخوردار است، هر چند پلیمرهای سنتزی نظیر نایلون ارزان تر هستند اما از نظر خواص مكانیكی و كیفیت، قابل مقایسه با ابریشم نیستند.
تحقیقات اخیر محققان دانشگاه پترزبورگ نشان داده است كه تركیب ابریشم با نانولوله های كربنی می تواند منجر به تولید نسل جدیدی از الیاف شود كه جهت استفاده در صنعت زیست پزشكی و الكترونیك زیست تخریب پذیر مناسب می باشد.
مصطفی بدوی از محققان این پروژه می گوید: «ابریشم ماده بسیار جالب توجهی است كه به تازگی كاربردهای زیادی در حوزه های مختلف پیدا كرده است. برای این كه بتوان از ابریشم استفاده كرد، به جای ساختار الیافی، نیاز به تولید پروتئین ابریشم موسوم به فیبروئین به صورت فیلم داریم كه خواص شیمیایی، مكانیكی و نوری مورد نظر را داشته باشد.»
این گروه تلاش كردند تا چنین فیبروئین هایی را تولید كنند، اما آنها در آب ناپایدار هستند و به سختی می توان ساختار مولكولی آنها را به صورت فیلم كنترل كرد. از این رو پژوهشگران تصمیم گرفتند تا از نانولوله های كربنی برای این كار استفاده كنند.
بدوی می افزاید: «یكی از خصوصیت های جالب نانولوله های كربنی آن است كه این مواد زمانی كه داخل ماتریكس پلیمری قرار می گیرند، در اثر تابش امواج ماكروویو، به صورت منطقه ای گرم می شوند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم این فرآیند را روی تولید ساختارهای فیلمی شكل از ابریشم اعمال نماییم تا در نهایت كامپوزیت حاوی فیبروئین ابریشم و نانولوله كربنی تولید نماییم.»
این گروه نشان دادند زمانی كه امواج ماكروویو به این تركیب اعمال می شود، حلال بخار شده و می توان ساختار پروتئین را با ساز و كاری كنترل شده به صورت فیلم در آورد. فیلم تولید شده با این روش شفاف، تخریب پذیر و انعطاف پذیر است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Promoting Helix-Rich Structure in Silk Fibroin Films through Molecular Interactions with Carbon Nanotubes and Selective Heating for Transparent Biodegradable Devices در نشریه Applied Nano Materials به چاپ رسیده است.
علمی ** 1836 **2017


1397/08/20
14:33:23
5.0 / ۵
4889
تگهای خبر: پژوهش , پلیمر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تركیب ابریشم و نانو لوله كربنی برای تولید فیلم
نظر شما در مورد تركیب ابریشم و نانو لوله كربنی برای تولید فیلم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها