چالشی برای ورود به دنیای بزرگتر

چالشی برای ورود به دنیای بزرگتر به گزارش برتریها هدف از برگزاری رویدادها و چالش ها، پیشرفت علم و ورود به دنیای بزرگ از دانشگاه و تحصیلات آكادمیك است. رویداد چالش حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT challenge هم با همین محورها برگزار شده است.


یكی از موانع اصلی در مقابل مسیر توسعه كشور، چالش سرمایه انسانی است. دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی ریاست جمهوری روز پنجشنبه در افتتاحیه رویداد ICT challenge درباره این مورد صحبت كرد. موضوعی كه گاهی از جانب مسئولان نادیده گرفته می گردد.
وی در این خصوص اظهار داشت: فكر می كنم امروز با برگزاری این رویداد گام خوبی در جهت تقویت توسعه سرمایه انسانی كشور در حوزه كامپیوتر برداشته می گردد. اگر بخواهیم از اقتصاد نفتی و اقتصاد مبتنی بر منابع فاصله بگیریم و ادعای اقتصاد دانش بنیان داشته باشیم، باید تمركزمان را روی مغز افزار و نیروی انسانی بگذاریم. نیروی انسانی كه اساس و ركن بنیاد توسعه خیلی از كشورهاست. خیلی از كشورهایی كه امروزه آنها را در زمره كشورهای پیشرفته و توسعه یافته می بینیم، منابع طبیعی خاصی ندارند و با تكیه و تمركز روی منابع انسانی خود توانسته اند به پیشرفت برسند و در بین كشورهای توسعه یافته رتبه ای را به خودشان اختصاص دهند.

**برای توسعه كشور
دكتر مهدی فقیهی با اشاره به این كه یكی از راهكارهای توسعه سرمایه انسانی هر كشور، عنصر آموزش است، توضیح داد: «در كشور ما عنصر آموزش در حوزه علوم كامپیوتر و نرم افزار گرفتار چالش های متعددی است. خیلی از دوستان دانشجو معمولا از محتوای دروس دانشگاهی گلایه دارند و اگر بخواهیم در این حوزه موثر باشیم باید دوره های آموزشی خارج از دانشگاه را طی نماییم. رسالت اصلی دانشگاه باید این باشد كه دانشجویان پس از اتمام تحصیلات شان به دانش روز مجهز و به همین واسطه جذب بازار كار شوند. در كنار این مشكلات و گلایه ها، برگزاری چالش های این چنینی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و برای قشر دانشجو و نخبه كشور تولید انگیزه كند.»
دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی ریاست جمهوری در ادامه صحبت هایش به انگیزه ای كه منجر به امیدواری می گردد اظهار داشت: نخبگان و دانشجویان ما در چنین چالش هایی، با قرار گرفتن در یك جمع صمیمانه و علمی می توانند دانسته ها و یافته های علمی خویش را بالا برند و بدانند فضایی وجود دارد كه می توانند در آن موثر باشند و مفید عمل كنند. اگر شركت كنندگان احساس كنند برگزاری این چالش ها در آینده شغلی شان مفید می باشد، بطور قطع امیدوارانه تر فعالیت می نمایند و همین امید سبب كمك به اكوسیستم توسعه فناوری اطلاعات كشور كمك و در نهایت منجر به توسعه دانش بنیان و اقتصاد كشور می گردد.

**سرمایه انسانی
دكتر فقیهی ضمن تشكر از برگزار كنندگان این رویدادها، ابراز امیدواری كرد كه آنها این مسیر را در سال های بعدی ادامه دهند و در حوزه های دیگر هم ورود پیدا كنند: «متاسفانه در كشور در سال های گذشته به توسعه فناوری اطلاعات بعنوان توسعه سخت افزار یا ماكسیمم سخت افزار و نرم افزار در كنار یكدیگر تاكید گردیده است. یعنی ما هر كجا در كشور سیاستگذاری و سرمایه گذاری می نماییم توجه مان این است كه سخت افزار و نرم افزاری كه برای آن هدف استفاده می نماییم چیست و چه باید باشد؟ و متاسفانه خیلی به نیروی انسانی توجه نداریم. با خود می گوییم در هر حال كه دانشگاه نیروی انسانی تربیت می كند و او باید دنبال كار باشد و ما را پیدا كند. به نظر من از این جهت واقعا نیاز به تغییر رویكرد در سطح كشور داریم.
وی اضافه كرد: درست است توسعه یك سیستم اطلاعاتی و بخش حاكمیتی در زمینه فناوری اطلاعات نیازمند سخت افزار است و به نرم افزاری نیاز دارد كه روی آن سخت افزار بنشیند و ما را جهت استفاده از آن سخت افزار توانمندتر كند. اما نكته كلیدی این است كه ما باید به ملزومات دیگر هم دقت كنیم و آن بحث ملاحظات انسانی است كه سبب می گردد ما از تركیب سخت افزار و نرم افزار بهتر استفاده نماییم.
فقیهی همینطور یاداور شد: اگر بخواهیم ملاحظات انسانی را در یك سطح بالاتر ببینیم به ملاحظات اجتماعی می رسیم. ملاحظاتی كه سبب می گردد جامعه بتواند از تركیب سخت افزار، نرم افزار و نیروی انسانی به شكل بهینه تری استفاده نماید.
برنامه نویسان سراسر ایران امروز -پنجشنبه- برای حضور در چالش برنامه نویسی كه دانشگاه شریف با كمك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چند سازمان دیگر برگزار كرده اند،، در تهران گرد هم آمدند.
80 جوان برنامه نویس در قالب 25 تیم یك چالش سخت را شروع كردند. در این رویداد مقرر است چالش هایی كه طی مدت یك ماه با كمك یك تیم چهار نفره طراحی شده، توسط تعدادی جوان دانشجو حل شود.
در این مسابقه كه 10 ساعت ادامه پیدا می كند، هر تیم باید وارد چالشی شوند كه به شكل تصادفی برای آنها در نظر گرفته شده است.
علمی*م.ش* 2017


1397/09/16
21:17:13
5.0 / ۵
4534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چالشی برای ورود به دنیای بزرگتر
نظر شما در مورد چالشی برای ورود به دنیای بزرگتر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها