معاون رئیس جمهوری:

جهت گیری دانشگاه ها در حال تغییر است

جهت گیری دانشگاه ها در حال تغییر است به گزارش برتریها معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: جهت گیری دانشگاه ها به سمت حل مسائل و مشكلات با استفاده از دانش در حال تغییر است كه اهمیت زیادی دارد.


به گزارش برتریها به نقل از ایرنا سورنا ستاری دوشنبه شب در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اضافه كرد: دانشگاه ها در اكوسیستم ما مفاهیم وارداتی بودند كه توسط یك ایده خارجی در كشور شكل گرفته بود، همه دانشگاه ها را با نیت پاك راه اندازی می كردند اما از بوم كشور بیرون نیامده بود تا مسائل و مشكلاتمان را از این طریق و با دانش حل و فصل نماییم.
وی اظهار داشت: برای همین دانشگاه های كشور هیچ وقت به صنعت فرش كمك نكردند در عوض در حوزه فولاد، سیمان و سایر كمك كننده بوده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان كرد: اشتغال فارغ التحصیلان و جوانان و اقتصاد دانش بنیان همچون مفاهیم جدیدی بود كه در این دولت به دنبال توسعه آن بودیم.
وی تصریح كرد: خوشبختانه این مفاهیم در استان خراسان جنوبی هم جا افتاده و همفكر با ما كار شده، به گونه ای كه حجم زیادی شركت دانش بنیان در دانشگاه ها و مراكز رشد بوجود آمده است.
ستاری اظهار داشت: همینطور در شهرستان های طبس، فردوس، قاین و بیرجند هم پارك علم و فناوری و هم مراكز رشد شكل گرفته است.
وی با اشاره به اینكه پایه این تغییرات، نیروی انسانی است اظهار داشت: خراسان جنوبی نیروی انسانی فوق العاده ای دارد بخصوص شهر بیرجند كه از هر 6 نفر یك نفر دانشجو است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه كرد: این استان پتانسیل فوق العاده ای از نیروی انسانی قوی و تحصیلكرده دارد و این عدد به جهت اینكه استان را گرفتار تغییر كند، قابل توجه است.
وی بیان كرد: وجود چندین هزار دانشجو در خراسان جنوبی به این معناست كه بایستی یك اقتصاد بزرگ داشت و این قشر بتواند مشكلات استان را حل كند كه برای حل این مشكل چاره هایی وجود دارد.
ستاری با اشاره به اینكه خراسان جنوبی سبقه قدیمی در كارآفرینی دارد تصریح كرد: اینكه جوانان چگونه وارد حوزه های كارآفرینی شده و كارآفرینی به یك ارزش تبدیل گردد، خیلی مهم می باشد.
وی اظهار داشت: سازمان های موجود در استان نباید به دنبال بستن كارهای جوانان باشند بلكه باید فضا را برای آنها تسهیل كرده و جهت گیری دانشگاه ها هم به این سمت و سو باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان كرد: فرزندانمان درس می خوانند تا مشكلات كشور را حل كنند نه اینكه مطالبی را بعنوان رساله نوشته و روی طاقچه ها بگذارند.
وی اضافه كرد: جوانان نباید به دنبال استخدام باشند بلكه باید با كارآفرینی جامعه را تغییر و مشكلات را حل كنند و این كار دولت می باشد كه زمینه را برای حضور جوانان فراهم آورد.
ستاری خاطرنشان كرد: جریان كارآفرینی جدید كه در كشور شكل گرفته در خراسان جنوبی هم بخصوص در حوزه های فناوری اطلاعات و گیاهان دارویی در حال پیگیری است كه این موارد خیلی مهم می باشد اما كارهای زیادی باید انجام داد.
وی با اشاره به اینكه شركت های دانش بنیان می توانند پایه آینده اقتصاد استان باشند اظهار داشت: بخش زیادی از مشكلات با دانش حل می گردد منتها باید چاره هایی پیدا نماییم كه قابلیت پیاده سازی داشته و بتوان با آن مشكلات را حل كرد.
معاون تصریح كرد: توجه استاندار خراسان جنوبی و نماینده ولی فقیه در استان به این مورد بسیار مهم می باشد و انتظار داریم از حركت جدید كارآفرینی در استان حمایت كنند.
وی با اشاره به اینكه موج كارآفرینی جدیدی در كشور در حال شكل گیری است اظهار داشت: همینطور عدد قابل توجهی از این موج به خراسان جنوبی رسیده كه بایستی كارآفرینان مشكلات را با كمك دانش حل كنند.
ستاری افزود: بدون شك مشكلات استان از داخل استان قابل حل است بنابراین جوانان و كارآفرینان باید ایده ها و طرح های خویش را ارائه دهند و دولت هم باید زمینه های مادی، تسهیلات و سایر را فراهم آورد تا ایده ها را در استان پیاده سازی كنند.
وی اظهار داشت: حالا محیط استان خراسان جنوبی نسبت به سفر قبلی تغییرات زیادی كرده است اما هنوز راه نرفته و كارهای زیادی باید صورت گیرد كه امید است با همراهی نماینده ولی فقیه و استاندار به سرانجام برسد.
اكنون بیشتر از 170 شركت دانش بنیان و فناور در خراسان جنوبی وجود دارد كه 16 شركت مستقر در ساختمان پارك علم و فناوری استان است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری امروز (دوشنبه) برای بازدید از طرح ها و واحدهای علمی و دانش بنیان به خراسان جنوبی سفر كرد و بدو ورود مورد استقبال استاندار و تعدادی از مسئولان استان قرار گرفت.
«سورنا ستاری» در این سفر از شركت های مركز رشد واحدهای فناور قاین و شركت دانش بنیان تروند زعفران شهرستان قاینات، شركت های مستقر در پارك علم و فناوری خراسان جنوبی، شركت كشت بافت خاوران خوسف و دو شركت فعال دانش بنیان صنعتی دیگر بازدید كرد.
افتتاح و بازدید از مركز نوآوری دانشگاه بیرجند، دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و شركت در نشست شورای اداری استان از دیگر برنامه های سفر یك روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در بیرجند است.
7557*3028


1397/10/18
14:16:49
5.0 / ۵
4386
تگهای خبر: دانش , شركت , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جهت گیری دانشگاه ها در حال تغییر است
نظر شما در مورد جهت گیری دانشگاه ها در حال تغییر است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها