آذری جهرمی اعلام كرد

اخراج دو مدیر به علت مقاومت در مقابل پروژه های جدید

اخراج دو مدیر به علت مقاومت در مقابل پروژه های جدید به گزارش برتریها وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای اجرای پروژه پارك فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در خراسان رضوی، دو مدیر را عزل كردیم، چونكه در این مكان، در مقابل آزاد كردن فضا مقاومت می كردند؛ اینگونه مقاومت ها در بدنه مجموعه های اجرایی كشور وجود دارد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز در آیین افتتاح اولین پارك فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در ساختمان پست استان خراسان رضوی، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر اظهار نمود: ما شاهد افتتاح نخستین پارك فناوری اطلاعات توسعه اقتصاد دیجیتال در ایران هستیم.
وی ادامه داد: سالیان سال استفاده از اقتصاد نفتی و اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی كشور، منابعی كه سرمایه ‎های نسل های مختلف بوده و امروز در اختیار ما قرار گرفته است و از آن استفاده می ‎كنیم، برای كشور هزینه شد تا شبكه حمل و نقل شكل بگیرد و خدماتی را به مردم عرضه نماید اما هیچگاه نتوانستیم با مدیریت اجرایی دولتی در تولید خدمات حمل و نقل مناسب برای مردم، موفق باشیم.
آذری جهرمی بیان كرد: یك كسب و كار مبتنی بر فناوری اطلاعات در كل دنیا بدون در اختیار داشتن حتی یك خودرو اما با داشتن خلاقیت می تواند زندگی را تسهیل، مدیریت را بهتر و هزینه و درآمد فردی كه به این شغل مشغول می باشد را كمتر كند. این قدرت خلاقیت و فناوری اطلاعات برای توسعه اقتصاد است. این بخش از اقتصاد كه امروز اقتصاد دیجیتال نامیده می شود، در حال توسعه است. ما ظرفیت های زیادی از جنس جوانان خلاق در ایران داریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه لازمه توسعه فناوری در كشورها، ابتدا وجود زیرساخت مناسب می باشد، عنوان كرد: باید بخشی را دولت و بخشی دیگر را بخش خصوصی انجام دهد. از سال ۱۳۹۲ تابحال بیشتر از ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط دولت در بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت ها انجام شده كه امروز توان كشور مبتنی بر مطالعات نسل سوم و چهارم است؛ اگر این ظرقیت نباشد، امكان توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات در ایران و تولید شغل وجود نخواهد داشت چونكه بازاری در این حوزه وجود ندارد.
وی افزود: ۶۶ درصد روستاهای ما به اینترنت پرسرعت متصل هستند و ۷۱ میلیون كاربر فعال اینترنت در ایران داریم. این بزرگترین طرفیت است. جوانان نباید در كنار این شركت ها بیكار بمانند. از ۴۰۰ اپلیكیشن در سال ۱۳۹۲، امروز ۲۵۰ هزار اپلیكیشن ایرانی در پلتفرم های توزیع محصول رسیدیم كه برخی در مشهد فعال می باشند.
آذری جهرمی با اشاره به این كه خراسان رضوی ظرفیت بالقوه ای در این حوزه داشته و زیست بوم مستعدی برای رشد كسب و كارها دارد، خاطرنشان كرد: وظیفه دولت ها تسهیل گری و توانمندسازی به جای تصدی گری است. یك مدیر تصدی گر دولتی موفق نخواهد بود اما زمانی كه مدیر دولتی تسهیل گر و توانمدساز باشد، می تواند در خدمت بخش خصوصی بوده و مدیر دولتی مناسبی باشد. حوزه تسهیل گری و توانمندسازی نیاز به سرمایه گذاری دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ما در وزارت ارتباطات به لحاظ اعتباراتی گرفتار تگناهای جدی هستیم. در قانون بودجه باید ۶، ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد كسب می كردیم و مطابق با قانون هم باید تخصیص پیدا می كرده كه از سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۴، ۰۰۰ میلیارد تومان از این درآمد واریز شده و حدود ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان آن به ما رسیده است كه باید با این مقدار صنعت فضایی، خدمات روستایی، حوزه ارتباطات و بانكی، زیرساخت های فیبر نوری و امنیت را توسعه دهیم، اما اگر به محتوا و خدمات توجه نكنیم، بازارهای بین المللی بازار ما را تصاحب خواهند كرد. نمی توان در این حوزه متوقف ماند.
وی افزود: همواره خواسته جوانان از ما رفع موانع بوده كه بزرگ ترین موانع ثبت شركت، بیمه، مالیات و مجوزهای دست و پاگیر است. خواسته دوم آنها هم این بوده كه امكانات در اختیار ما قرار دهید كه در ابتدای كار بتوانیم روی پای خود ایستاده و اقتصاد خویش را تقویت نماییم. ما این مساله را پیگیری و از ظرفیت دولت استفاده كردیم و لایحه نوآفرین را به دولت فرستادیم اما هنوز به علت مخالفت های برخی دستگاه ها مصوب نشده است.
آذری‎جهرمی عنوان كرد: در این راستا ما دو گام برداشتیم؛ گام اول این كه تصمیم گرفتیم فضاهای مازاد در مجموعه وزارت را تجهیز كرده و در اختیار جوانان قرار دهیم. گام دوم این كه از قوانین كشور استفاده نماییم تا برخی موانع را حل نماییم. ما مجوز استفاده از ظرفیت ‎های پارك علم و فناوری را دریافت كردیم و نخستین استانی كه این كار در آن شروع شده، استان خراسان است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: این كار ساده نبود و ما در استان خراسان رضوی برای اجرای این پروژه، دو مدیر را به علت این كه در مقابل آزاد كردن این فضا مقاومت می كردند، عزل كردیم؛ سالیان سال بود كه از این فضای ۶۰۰۰ متری استفاده نمی شد.
وی افزود: من تذكر داده بودم كه اگر مدیری از این مورد تبعیت نكند، ما به كار با او خاتمه می دهیم و در خراسان مجبور شدیم كه دو مدیر را عزل نماییم و مدیرانی را قرار دادیم كه نگاه سنتی و فئودالی نداشته باشند و فكر نكنند كه هرچه حوزه مدیریت آنها غنی تر باشد، دارایی آنها بیش تر است. ما باید احساس نماییم حوزه مدیریت ما زمانی قوی تر است كه اقتصاد قوی تر باشد.
آذری جهرمی بیان كرد: این پروژه علیرغم تمام سختی ها صورت گرفت. امروز ما در خراسان رضوی نخستین پارك توسعه فناوری اقتصاد دیجیتال را به بهره برداری می رسانیم و ظرفیت استقرار ۱۲۰ شركت فناور را خواهیم داشت. هم زمان این پارك در تهران هم برای ۱۵۰ شركت در ۲۰ هزار متر در منطقه ۲۲ به بهره برداری می رسد. در این مراكز تنها ساختمان واگذار نمی شود؛ شركت هایی كه استقرار پیدا می كنند از قوانین ویژه ای برای موضوعات مالیات و دیگر موضوعات بهره مند خواهند شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: در این پارك ها صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر هم مستقر است؛ یعنی سرمایه گذار در كنار فناور حضور دارد. ما هم بخشی از منابع خویش را با كمك صندووق نوآوری و شكوفایی، سرمایه گذاری و به این سمت هدایت می نماییم كه این اتفاقات رخ دهد. پذیرش شركت ها هم به صورت شفاف و از راه پرتال مخصوص انجام می شود. در این مرحله من شخصاً ناظر خواهم بود و به هیچ شركتی كه در آن پرسنل، كاركنان، هیات مدیره و سرمایه گذار نسبتی با پرسنل وزارت ارتباطات داشته باشند، اجازه استقرار نمی دهیم. اطلاعات به صورت شفاف منتشر می شود.
وی افزود: در زمان استقرار شركت ها با ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون پذیرش شده و تا زمان رسیدن به ۵ میلیارد استقرار خواهند داشت و پس از آن پارك را ترك می كنند؛ این فضا مادام العمر نیست و فرایندی است كه شركت ها را به مسیری كه توسعه اقتصاد خویش را داشته باشند، هدایت می كند. این اتفاقات بخشی از یك طرح اشتغالی ماست. ما ۴ طرح اشتغال داشتیم و امسال بر توسعه اشتغال در كشور تمركز كردیم.
آذری جهرمی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم تخصیص های لازم را در این حوزه بگیریم و با چهار طرحی كه داریم، ۸۷ هزار شغل را تولید و ظرفیت سازی نماییم. ما می خواهیم كه برخی ظرفیت ها را به صورت ویژه برای حوزه كودك و نوجوان و بخشی را برای توسعه كسب و كارهای فضاپایه اختصاص دهیم. پارك فناوری دیجیتال مقرر است با حضور بخش خصوصی اداره و از ظرفیت نظام صنفی استان برای مدیریت آن استفاده گردد. ما مدیریت این پارك را به بخش دولتی نخواهیم داد و مدیریت آن با بخش خصوصی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این كه بنا داریم ظرفیت این پارك را تا هفته دولت در سال آینده به ۱۰ پارك در استان های مختلف برسانیم، خاطرنشان كرد: ما در این زمینه ظرفیت و فضا داریم و فضاها هم شناسایی شده كه در اختیار جوانان قرار می گیرد. ما بی نیاز از حضور جوانان در این عرصه نیستیم و معتقدیم كه اقتصاد دیجیتال می تواند سهم بزرگی از اقتصاد كشور را در آینده نزدیك از آن خود كند. این امر به دست جوانان كشور تولید خواهد شد و ما در این راه سیاست گذاری، توانمندسازی و مقررات گذاری لازم را انجام می دهیم تا به آنچه جوانان از ما خواستند، برسیم.
وی ادامه داد: امیدوارم نتیجه این اقدام جدا از تولید اشتغال، توسعه رفاه باشد و بتواند گردشگری دیجیتال را در مشهد توسعه داده، پیشرفت شهر هوشمند را تسهیل كند و خدمات شهری مبتنی بر فناوری اطلاعات را توسعه دهد. این مركز بعنوان ستاره درخشان در حوزه فناوری اطلاعات در كشور می درخشد.

آتش سوزی پژوهشگاه فضایی ارتباطی با اقدامات تروریستی و ماهواره دوستی ندارد
محمد جواد آذری جهرمی هم چنین امروز در حاشیه افتتاح اولین مركز توسعه واحدهای فناور پارك ICT در ساختمان پست بانك مشهد در جمع خبرنگاران اظهار نمود: حدود یك روز گذشته سه نفر از پژوهشگران پژوهشكده سامانه حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی، در حال تست یكی از سامانه های حمل و نقل هوایی بودند كه متاسفانه در حین انجام كار، حریق گسترده ای رخ می دهد كه منجر به فوت این سه بزرگوار می شود.
وی افزود: حجم آتش سوزی گسترده بوده ولی لطف خدا شامل حال ما بوده كه در آن لحظه همایشی در سالن كناری پژوهشكده در حال برگزاری بوده است و عمده پرسنل پژوهشكده در آن همایش حضور داشتند و از آن حادثه دور بوده اند، در غیر این صورت ممكن بود آمار تلفات به صدها نفر برسد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر این كه این حادثه هیچ ارتباطی با اقدامات تروریستی، برنامه هسته ای و موضوعات مربوط به پرتاب ماهواره دوستی ندارد، خاطرنشان كرد: گویا عده ای این حادثه را به به پرتاب ماهواره دوستی ارتباط داده اند، درحالی كه اشتباه است، چونكه پرتابگر در وزارت دفاع است و ارتباطی به وزارت ارتباطات ندارد و صنعت ماهواره هم چندان كاری با حوزه های جانبی كه مدنظر این افراد بوده ندارد.
آذری جهرمی با بیان این كه كارشناسان پژوهشكده حمل و نقل فضایی و كارشناسان آتش نشانی در حال بررسی علت وقوع این حریق هستند، افزود: جامعه فضایی كشور از این حادثه بسیار موثر شده است و امیدواریم با پیدا كردن علت مسئله از این قبیل حادثه ها پیشگیری نماییم و همینطور با جدیت مسیری كه این افراد برای سرانجام رساندن این پروژه كه به رفاه و زندگی مردم ربط داشت، ادامه دهیم و به سرانجام برسانیم.
وی تصریح كرد: طبیعتاً چون این افراد در حال پیگیری مسائل اداری ودر حال انجام ماموریت بوده اند، ما از بنیاد شهید درخواست كردیم كه این عزیزان را بعنوان شهید خدمت به حساب آورند.

صادرات محصولات فناورانه كشور جزو گزینه های تحریم نیست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مسائل پیش رو صادرات محصولات حوزه IT و ICT در شرایط تحریم كشور، عنوان كرد: مانعی برای صادرات محصولات فناورانه كشور وجود ندارد و این حوزه جزو گزینه های تحریمی نیست. فضای آی سی تی كشور، ظرفیت های خاص خویش را دارد و ما باید بتوانیم بازار صادراتی مناسبی برای آن به خصوص در منطقه تولید نماییم كه حالا به دنبال آن هستیم.
آذری جهرمی افزود: هم اكنون پیمان چهارجانبه ای با آذربایجان، روسیه، تركیه و افغانستان در این حوزه داشته ‎ایم و هم چنین با مذاكراتی كه با عراق داشتیم به توسعه بازار صادرات محصولات حوزه فناوری امید داریم. با عنایت به مجاورت افغانستان كه با استان خراسان رضوی و جنوبی و ارتباطاتی كه با یكدیگر دارند، مقرر است نمایشگاهی فروردین ماه 98 با حضور شركت های حوزه آی سی تی به صورت مشترك با ایران به منظور دستیابی به بازار افغانستان در این كشور برگزار گردد.
وی تصریح كرد: خوشبختانه ظرفیت مطلوبی در حوزه فناوری های دیجیتالی در ایران وجود دارد و ما می توانیم به خوبی كار را در این زمینه پیش ببریم و تنها باید استانداردها و آموزش های خویش را كمی در این حوزه ارتقاء دهیم كه به سطوح بین المللی برسد و موانع پیش روی شركت های فعال در این حوزه را هم حل نماییم كه تاسیس دفتر فناوری های دیجیتال با این اهداف پایه گذاری شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره توقف فعالیت دفاتر پیشخوان خدمات دولتی، اظهار نمود: بنابر مصوبه دولت در دستگاه های دولتی نباید خودشان دفتر پیشخوان خدمات داشته باشند ولی بعضی از دستگاه ها مثل نیروهای مسلح و دادگستری ها جزو دولت محسوب نمی گردد، پس مشكلی ندارد اما برخی در مجموعه دولت دفتر پیشخوان تولید كردند كه این خلاف مصوبه دولت می باشد و باید جمع شوند، چونكه اگر بنا باشد هر كسی برای خود دفتر پیشخوان تاسیس كند، دفترهای سابق اقتصاد مناسبی خواهند داشت و از سویی این هزینه دفترهای جدید هم بر عهده مردم خواهد بود.1397/11/15
21:01:21
5.0 / ۵
4224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اخراج دو مدیر به علت مقاومت در مقابل پروژه های جدید
نظر شما در مورد اخراج دو مدیر به علت مقاومت در مقابل پروژه های جدید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها