دبیركل كانون ناشنوایان استان مطرح كرد؛

مشكل جدی شغلی ناشنوایان در آذربایجان غربی

مشكل جدی شغلی ناشنوایان در آذربایجان غربی به گزارش برتریها دبیركل كانون ناشنوایان آذربایجان غربی اظهار داشت: افزایش قیمت مواد اولیه و بیمه ها سبب شده بیشتر كارگاه های تولیدی از پذیرش كارگر و به خصوص معلولین سرباز زنند.


ابو الفضل حاجی پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: جامعه نیازمند فرهنگ سازی در برخورد و حمایت های مالی و عاطفی از معلولین بخصوص ناشنوایان است چون كه معلولین تحصیل كرده تاثیر پذیر از نگاه عمومی جامعه هستند.
وی با اشاره به اینكه 9 انجمن و 12 كانون ناشنوایان در آذربایجان غربی فعالیت دارند خاطرنشان كرد: هم اكنون 6000 نفر ناشنوا در استان و هزار ناشنوا در ارومیه شناسایی شده اند كه خیلی از آنها دارای تحصیلات دانشگاهی و توانایی های عملی هستند.
دبیركل كانون ناشنوایان آذربایجان غربی با تاكید بر اینكه مدرسه شبانه روزی مخصوص ناشنوایان در استان وجود ندارد تصریح كرد: متاسفانه به علت نبود مدرسه شبانه روزی در استان، خیلی از ناشنوایان دارای استعداد برای ادامه تحصیل به آذربایجان شرقی و شهر تبریز مهاجرت می كنند و در صورت نداشتن شرایط مالی از تحصیل باز می مانند.
حاجی پور با اشاره به اینكه هم اكنون 2 مدرسه مخصوص ناشنوایان در ارومیه دایر است، اظهار نمود: امكانات كافی برای آموزش ناشنوایان در این مدارس وجود دارد.
وی افزود: مشكلات مادی و حمایت نشدن همه جانبه از معلولین ناشنوا و نبود یك مكان اداری با وجود ساختمان های مازاد دولتی از عمده مشكلات ناشنوایان استان است.
حاجی پور درباره وضعیت اشتغال ناشنوایان استان عنوان كرد: ناشنوایان استان با مشكل جدی مالی و شغلی مواجهند و تنها یك كارگاه تولیدی حمایتی از ناشنوایان با اشتغال 24 ناشنوا در ارومیه فعال است كه البسه بیشتر بیمارستان ها در این كارگاه تولیدی دوخته می شود.
وی با اشاره به تقبل قسمت اعظم هزینه عمل كاشت حلزون در ناشنوایان توسط بهزیستی، اضافه كرد: كل هزینه این عمل بیشتر از 30 میلیون تومان است كه با عنایت به افزایش قیمت محصولات پزشكی و تحریم ها هزینه عمل افزایش یافته و البته 80 درصد هزینه این عمل را سازمان بهزیستی استان پرداخت می كند.
وی اظهار داشت: برگزاری دوره های گفتار درمانی، كلاس های آموزشی و مهارتی، انجام امور اداری از راه كانون، معرفی جهت دریافت گواهینامه رانندگی و اشتغالزایی برای آنان همچون خدمات مجانی عرضه شده در استان است.
1397/12/06
14:19:15
5.0 / ۵
4503
تگهای خبر: تولید , خدمات , دانش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مشكل جدی شغلی ناشنوایان در آذربایجان غربی
نظر شما در مورد مشكل جدی شغلی ناشنوایان در آذربایجان غربی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها