وزیر بهداشت مطرح كرد

امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو، رانت را جمع خواهم كرد

امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو، رانت را جمع خواهم كرد برتریها: وزیر بهداشت با تاكید بر ضرورت رفع رانت در سازمان غذا و دارو اظهار داشت: هنوز در این سازمان رانت و امضاهای طلایی وجود دارد كه باید این بساط جمع شود.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اكتوور با اشاره به اینكه این مجموعه قرار بود پیش از عید افتتاح شود كه به هر دلیلی نشد، اظهار داشت: بنده از دكتر پیرصالحی خواستم بررسی نمایند كه این كارخانه در چه مرحله ای قرار دارد كه ایشان گفتند این مجموعه یكی از افتخارات نظام دارویی كشور است. حال شاید زیباترین اتفاقی كه باید برای این مجموعه می افتاد این بود كه امروز و هم زمان با ولادت امام زمان (عج) افتتاح می شد.
وی اضافه كرد: آنچه ما از امام زمان انتظار داریم این است كه بیاید و عدالت گستری كند. برای اینكه امروز جهان و بشریت از بی عدالتی رنج می برند. بی عدالتی در عرصه توزیع منابع، بی عدالتی در توزیع منابع سلامت، بی عدالتی در بهره برداری از زمین و … در جهان وجود دارد. به هر ترتیب امروز صنعت دارویی كشور نیازمند نگاهی جدید است. من در شانزدهم بهمن ماه سال قبل با اعتماد نمایندگان مجلس رأی اعتماد دریافت كردم. رأی اعتمادی كه با بزرگ منشی عزیزان بالاترین درصد اعتماد بود. در برنامه ای كه اعلام نموده بودم نخستین گامم پشتیبانی از تولید داخل بود.
نمكی افزود: در زمان سرپرستی وزارت بهداشت نخستین جایی كه برایش تصمیم گرفتم سازمان غذا و دارو و مجموعه هیأت امنای ارزی بود. خیلی ها در آن زمان به سراغم آمدند كه برخی شان خیرخواه بودند و برخی شان در لباس خیرخواهی می خواستند مرا اغفال كنند. انگار كه با كودكی كم تجربه سر و كار دارند. می گفتند این كار را نكن و این مسئولیت را قبول نكن چونكه بدنام می شوی، من گفتم اصلاً من برای نام شهرت نیامده ام. من برای این آمدم كه بدنام شوم و می دانم كجا آمده ام. من یك رسالت دارم و یكی از رسالت هایم این است كه پاكسازی را باید نهادینه كنم.
وی اضافه كرد: بنده یك روز در كنار همرزمانم از مرزهای جغرافیایی دفاع می كردیم اما امروز باید از مرزهای اخلاق دفاع نماییم. در هفته گذشته در استان فارس ۱۲۰۰ كیلومتر را گشتم. در آنجا مادر شهیدی كه دو شهید داده بود و تمام زندگی اش را فروخته بود تا بتواند درمانگاهی با نام فرزندانش دایر كند منتظر این بود كه وزیر بهداشت جمهوری اسلامی برود تا این درمانگاه را افتتاح كند. حال چطور می شود كه وزیر بهداشت جمهوری اسلامی وقتی بی اعتمادی عمومی را به علت فساد می بیند، تحمل كند؟ ازاین رو پاك كردن این فساد رسالت بنده است. حتی اگر جانم را بر روی این كار بگذارم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه ما مدت هاست كه قالی عمرمان از نیمه گذشته است، اظهار داشت: بنابراین من آقای دكتر پیرصالحی را صدا كردم و از ایشان خواستم كه ماموریت هایی را انجام دهند. البته بنده دكتر اصغری را سالهاست كه با پاكیزگی، صداقت و اخلاص می شناسم، اما احساس كردم ایشان خیلی توان در آمیختن با مشكلات سازمان را ندارند. باید توجه كرد كه ما در نظام دارویی مملكت مان مشكلاتی داریم و نخستین مشكل خود ما هستیم. نخستین جایگاه پر مخاطره دولت و سازمان غذا و داروست. بنده آقای دكتر پیرصالحی را صدا زدم و اصولی را برایشان تعریف كردم. یكی از این اصول این است كه باید صنعت تولید داخل را تقویت كرده و جلوی واردات بی رویه را بگیریم.
نمكی با اشاره به اینكه در این عرصه اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار نمود: اما من هنوز از این اقدامات راضی نیستم و اخیراً هم به آقای دكتر پیرصالحی عرض كردم كه گرچه در سازمان غذا و دارو كارمندان شریف كم نداریم، اما هنوز هم در این سازمان امضاهای طلایی وجود دارد و هنوز برخی به قول قدیمی ها دیزی شان پیش فر است و هنوز برخی می توانند در این سازمان از رانت استفاده كنند. برخی می توانند كارهای خودشان را جلو انداخته و كارهای دیگران را عقب بیندازند. این اصلاً مورد نظر من نیست و به دكتر پیرصالحی اعلام كردم كه باید این شبكه پوسیده و مزخرف جمع شود و من برای آن زمانی را مشخص می كنم و بیشتر از این تحمل نمی كنم. حتی اگر قرار باشد خودم آنجا بنشینم این رانت را جمع خواهم كرد و با كمال وجود و با تمام قدرتم این كار را انجام می دهم.
نمكی افزود: اگر منی كه صنعت دارو را می شناسم و سال ها در این عرصه هلدینگ ها و كارخانه هایی را اداره كرده ام نتوانم این رانت را جمع كنم باید درش را ببندیم. من با تمام وجود در این كار ایستاده ام. باید سازمان غذا و دارو درست شود. باید همه چیز در این سازمان شفاف باشد.
وزیر بهداشت تصریح كرد: من این مأموریت ها را از دكتر پیرصالحی خواسته ام و اگر این اتفاقات تا زمان مشخص شده، نیفتد شخصاً به این حوزه ورود خواهم كرد. دولت نباید مانع توسعه بخش خصوصی شود. دولت نباید این قدر راه را برای برخی ببندد و برای برخی باز كند. در دستگاه دولتی نباید بی عدالتی و رانت خواری را جا بیندازیم. همه اینها باید جمع شود و ما باید این گام را برداریم. در دستگاه دولتی و خصوصاً در این عرصه هیچ كس با فرد دیگر فرقی ندارد. فقط كسی فرق دارد كه با عرضه تر، مردم دارتر و دلسوزتر است و كیفیت كارش بالاتر است.
وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش خطاب به صنعت داروسازی كشور باز اظهار داشت: من نمی گذارم دارویی كه تولید داخلی اش وجود دارد، فرد دیگری آنرا بوسیله رانت وارد كند، اما در عین حال هم نمی گذارم دارویی كه كیفیت ندارد، وارد بازار شود. من وزیر بهداشت هستم و متولی سلامت مردم. ازاین رو همان گونه كه اجازه رانت در حوزه واردات را نمی دهم در عرصه تولید داخل باز اجازه رانت را نخواهم داد. نباید در مملكت داروی بی كیفیتی وارد داروخانه شود وگرنه من درب آن كارخانه را خواهم بست؛ چونكه من متولی سلامت مردم هستم. ازاین رو صنایع داروسازی باید تلاش كنند تا كیفیت را ارتقا دهند و حداقل استانداردهای ملی را به خوبی رعایت نمایند.
نمكی با اشاره به اینكه من نمی توانم هم كالایی را گران تر بخرم و هم بی كیفیت تر، اظهار داشت: تولید داخل باید خودش را ارتقا دهد. پشتیبانی از تولید داخل به این مفهوم نیست كه از هر كالایی حتی بی كیفیت حمایت نماییم و تاوانش را از جیب مردم بپردازیم؛ این نه سیاست ماست و نه سخن مقام معظم رهبری است. صنعت داخلی باید خودش را ارتقا دهد. در عین حال صنعت داخلی دارو نباید به پای یكدیگر بپیچند. فكر نكنید اگر برای یكدیگر تله گذاشتید و یكدیگر را خراب كردید و برای هم پرونده ساختید و دیگری را از بازار حذف كردید، شما جایگزینش می شوید. شاعر می گوید «اندر پس پرده گفت وگوی من و توست / چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من». من ندیدم ناجوانمردی را كه در طولانی مدت برنده شود و جوانمردی را كه در طولانی مدت ببازد. ازاین رو راه را اشتباه نروید و رقابت سالم داشته باشید؛ نه اینكه به نیت حذف یكدیگر رقابت كنید. گرفتن بازار را با لجن مالی یكدیگر دنبال نكنید؛ چونكه در این صورت بالقطع بازی را می بازید. چونكه پس از مدتی پرده ها فرو می افتد كه راه را اشتباه رفته اید.
وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش باز اظهار داشت: در عین حال از صنعت داروسازی می خواهم كه مقداری قیمت تمام شده تولید و هزینه های سرباری را كم كند. ما با این قیمت های تمام شده بازار دنیا را از دست می دهیم. البته ما هم باید راه هایی را برای شما باز نماییم، اما واقعیت این است كه قیمت تمام شده ما همچنان بالاست. برای اینكه ما هنوز بازار صادراتی را برای خودمان پیدا نكرده ایم و هنوز در خیلی از موارد تولیدات ما كیفیت عرضه در بازارهای جهانی را ندارد. یك زمانی ما اصلاً داروی ترك را قبول نداشتیم، اما امروز تركیه بهترین بازارهای دنیا را با فرآورده هایش می گیرد. ازاین رو ما هم باید به صادرات بعنوان یك اصل فكر نماییم.
نمكی با اشاره به یكی دیگر از مشكلات صنعت دارویی كشور اظهار داشت: مشكل دیگرمان بدنه داروسازهای كشور هستند. خصوصاً كسانی كه در قسمت عرضه و توزیع كار می كنند. اولاً توزیع داروی ما هنوز یك نوع توزیع سنتی و غیر علمی است كه باید آنرا اصلاح نماییم. از آنجایی كه هنوز سیستم توزیع مان مدرن نیست، همه چیز را به صورت سنتی و نیمه سنتی پیش می بریم. من واقعاً از همكارانم در سازمان غذا و دارو و بخش خصوصی می خواهم كه نظام توزیع را اصلاح كنند. هم اكنون قیمت تمام شده بسیار بالاست و پخش ها تقریباً با حاشیه ضرر كار می كنند.
وی تصریح كرد: سوژه دیگر نظام نمایش و عرضه داروست. متأسفانه داروخانه های ما در عرضه داروهای ساخت داخل بی لطفی می كنند. در هفته گذشته پیرمردی به من مراجعه نمود و گفت آقای دكتر من به داروخانه ای رفتم و داروی داخلی و مشابه خارجی اش را روی میز گذاشتند و وقتی كه پرسیدم دلیل اختلاف قیمت این دو دارو چیست؟ داروخانه دار اظهار داشت كه اختلاف اینها مانند ماشین پراید و بنز است. وقتی داروساز ما به بیمار می گوید فرق بین تولید داخل با داروی خارجی مانند فرق پراید و بنز است، این جفا را چه كسی بیرون از صنعت دارو می تواند در حق این صنعت روا دارد. آقایان داروخانه دار بدانید امروز ۹۷ درصد داروهای تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارزبری دارد و سه درصد وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار ارز می برد. حال اگر این مورد وارونه شود و اگر صنعت داخلی فرو بریزد همه منابع كشور را هم فقط برای واردات دارو وسط بیاوریم، باز هم كم خواهیم آورد و این یعنی فاتحه صنعت دارو خوانده است و نظام سلامت بر هم خواهد ریخت.
نمكی افزود: اگر مقرر است داروخانه های شما فعالیتش را ادامه دهد با همین تولید داخل خواهد بود نه با واردات؛ هر چند كه امروز فریبانه برای شما تخفیف هایی را قائل می شوند، اما اگر صنعت داخلی این مملكت رونق گرفت، درب داروخانه ها باز می ماند، اما اگر فروپاشید با واردات نمی گردد قفسه داروخانه ها را پر كرد. دولت هم نمی تواند این پول را هزینه كند و اصلاً منابع دولتی جوابگوی واردات دارو نیست. بنابراین همكاران داروسازمان كه اكثراً انسان های شریفی هستند، بدانند كه در پشت میز داروخانه صنعت داروسازی ملی را تحقیر نكنند. خیلی بد است كه داروساز چاقو بردارد و بندهای صنعت داروسازی كشورش را پاره كند.
نمكی در انتها اظهار داشت: افتتاح این مجموعه داروسازی حركت بسیار خوبی بود كه با عشق انجام شد و باید این عشق را پاس بداریم.1398/02/01
16:10:50
5.0 / ۵
4852
تگهای خبر: تولید , دانش , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو، رانت را جمع خواهم كرد
نظر شما در مورد امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو، رانت را جمع خواهم كرد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها