كاربران هنوز به گجت های هوشمند اعتماد ندارند!

كاربران هنوز به گجت های هوشمند اعتماد ندارند! به گزارش برتریها امنیت سایبری محصولات و گجت های مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) همواره یكی از چالش برانگیزترین مسائلی بوده كه در پیش روی چنین محصولاتی وجود داشته است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، نظرسنجی های صورت گرفته توسط كارشناسان فعال در مؤسسه تحقیقاتی IPSOS Mori نشان داده است كه ۶۵ درصد از كاربران اعتقاد دارند كه گجت های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا اطلاعات شخصی و داده های خصوصی آنها را جمع آوری كرده و تحویل شركت های توسعه دهنده خود می دهند. این در حالیست كه ۵۵ درصد از آنها عنوان كرده اند كه به هیچ عنوان نمی توانند به آنها اعتماد كنند و معتقدند كه دستگاه های الكترونیكی مذكور امنیت سایبری ضعیفی دارند.
این روزها كارشناسان امنیتی به كشف صدمه پذیری و ضعف های امنیتی موجود در سخت افزار و نرم افزارهای مختلف می پردازند تا به شركت های توسعه دهنده و سازنده مربوطه اخطار دهند كه هر چه سریع تر مشكلات امنیتی مربوطه را برطرف كرده و خیال كاربران را جهت استفاده و بهره مندی از دستگاه های الكترونیكی و برنامه های كامپیوتری و موبایلی راحت كنند.
گجت های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا در سال های اخیر برخلاف پیشرفت های قابل ملاحظه ای كه داشته، همواره امنیت سایبری ضعیفی داشته و بارها متخصصان فعال در این عرصه در مورد وضعیت نابسامان امنیت سایبری آنها خطاب به كاربران اخطار داده اند و خاطرنشان كرده اند كه هكرها و مجرمان سایبری به سادگی قادر خواهند بود با استفاده از صدمه پذیری های موجود در گجت های هوشمند خانگی همچون اسپیكر هوشمند، لامپ و قفل درب هوشمند و غیره نفوذ كرده و كنترل آنرا در دست بگیرند.
این نظرسنجی كه در بین كاربران شش كشور صورت گرفته است، به وضوح نشان داده است كه شركت های سازنده و توسعه دهنده گجت های هوشمند و دستگاه های الكترونیكی مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) تابحال موفق نشده اند كه اعتماد كاربران را به سمت و سوی محصولاتشان جلب كنند و كاربران هم هنوز نتوانسته اند برخلاف محبوبیت این دستگاه ها، تمایل و علاقه چندان زیادی به آن نشان دهند.
با اینكه در سال های اخیر، استقبال بی نظیری از جانب كاربران در مورد خریداری و تهیه گجت های هوشمند خانگی كه به فناوری اینترنت اشیا تجهیز شده اند، اما هنوز نمی توان اظهار داشت كه كاربران همچون سایر دستگاه های الكترونیكی خانگی می توانند به صحت و امنیت آنها اطمینان كنند. بگونه ای كه درصد قابل توجهی از آنها در این نظرسنجی ها عنوان كرده اند كه حتی در صورت خریداری گجت های هوشمند خانگی هم نمی توانند به صورت صد در صدی و با اعتماد كامل از آنها استفاده كنند.
چندی قبل بود كه اخبار و گزارش های متعددی در مورد صدمه پذیری و ضعف های امنیتی موجود در گجت های مبتنی بر اینترنت اشیا انتشار یافته بود كه نشان می داد صدمه پذیری پروتكل درگاه P2P در بالغ بر دو میلیون دستگاه الكترونیكی و گجت های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) وجود داشته كه به هكرها اجازه نفوذ و دسترسی به اطلاعات شخصی كاربران را داده و به صورت كلی، حریم خصوصی و اطلاعات شخصی آنها را زیر سوال برده است.
در اخبار دیگری كه سال قبل جنجال برانگیز شد، جاسوسی اسپیكرهای هوشمند و خانگی الكسای آمازون بود كه صدای دو نفر از كاربرانش را ضبط كرده و به شخص سومی كه یكی از مخاطبان آنها در گوشی هوشمند متصل به آن بوده، فرستاد. رسانه ای شدن این خبر دردسر و جنجال های فراوانی را برای آمازون به وجود آورد و نام و آوازه این شركت را به چالش كشاند.
بر مبنای گزارشی كه هكرنیوز در این خصوص منتشر نموده است، همه این اخبار سبب شده كه تابحال كاربران نتوانند به محصولات هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) اعتماد داشته باشند و از آنها در خانه و محل كار خود با خیال آسوده استفاده كنند.
این روزها گجت های هوشمند مختلفی در زمینه های گوناگون توسط شركت و استار تاپ های فعال در حوزه فناوری توسعه یافته و به منظور تسهیل كار و فعالیت افراد و كاربران معرفی و به بازارهای جهانی هرچند محدودی، عرضه می شوند. اینترنت اشیا به مفهوم یك شبكه جهانی از اشیا مرتبط متصل است كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده و بر مبنای قراردادهای استانداردشده ای با یكدیگر در ارتباط هستند. این سیستم و شبكه جدید به صورت كنترل از طریق دور و هوشمند بوده و در تمامی تجهیزات، وسایل و دستگاه های حاضر در خانه و شهرهای هوشمند و توسعه یافته شده می تواند به فعالیت و كنترل بپردازد.1398/02/17
13:48:43
5.0 / ۵
4801
تگهای خبر: آمازون , اینترنت , خرید , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد كاربران هنوز به گجت های هوشمند اعتماد ندارند!
نظر شما در مورد كاربران هنوز به گجت های هوشمند اعتماد ندارند!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها