تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور

تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور به گزارش برتریها پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درحال نهایی سازی چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، به قول ابوذر عرب سرخی - مجری فعالیت محوری زنجیره بلوكی پژوهشگاه، پژوهشكده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات - با همكاری پژوهشكده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی نسبت به تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور اقدام نموده است.
این پژوهشگاه بعنوان بازوی مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یكی از مراكز تحقیقاتی برتر كشور، سند حاضر را بعنوان یك ساختار پشتیبان تصمیم و راهنمایی مفید برای توسعه یا بكارگیری انواع مختلف رمز ارزها در كشور تهیه و تدوین كرده است.
بر مبنای گفته های عرب سرخی، هدف از سند مذكور كمك به سیاست گذاران و تصمیم سازان حاكمیتی و دولتی جهت اتخاذ تصمیم بهینه برای انتخاب سناریوی مناسب پیرامون توسعه یا بكارگیری رمزارزها در كشور است. این سند، قابل بهره برداری در سطح نهادهای مختلف همچون شورایعالی امنیت ملی، شورایعالی فضای مجازی، بانك مركزی، شورایعالی پول و اعتبار و سایر مراجع ذیصلاح است.
سند حاضر با بهره گیری از تجارب منتشره در ۱۷ كشور از سراسر جهان در حوزه رمز ارزها، تعداد ۱۰ بررسی موردی پیرامون رمز ارزهای توسعه داده شده، مطالعه تعداد بیشتر از ۵۰ مقاله معتبر یا سند مرجع در حوزه رمز ارزها و همینطور جلب مشاركت و دریافت نظرات خبرگان دانشگاهی و بخش خصوصی تدوین و عرضه گردیده است.
در این بررسی از تخصص های سیاست پژوهی، اقتصادسنجی، توسعه فنی و مهندسی، تحلیل های امنیتی، تجاری و زیرساختی موجود در گروه های پژوهشی چهار پژوهشكده این پژوهشگاه استفاده شده است.
بنا بر اعلام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی نیمه دوم سال ۱۳۹۶ و هم سال ۱۳۹۷، این پژوهشگاه پذیرای بیشتر از پنجاه طرح پیشنهادی در زمینه سناریوهای مختلف بكارگیری یا توسعه رمز ارز در كشور، بخش / صنعت و سازمان با رویكردهای متفاوت بوده است. در این راستا هم جلسات متعددی جهت عرضه طرح ها از سوی پیشنهاددهندگان و ارزیابی آنها از سوی تیم های تخصصی پژوهشگاه برگزار شده است. این امر باعث انباشت دانش تخصصی در بدنه پژوهشی مجموعه گردیده كه مجموعه این موارد و تجارب در چارچوب سند پیشنهادی اعمال گردیده است.
همینطور در تدوین سند حاضر، مجموعه اسناد بالادستی و الزامات حاكمیتی انتشار یافته مورد مطالعه قرار گرفته و تلاش گردیده كه تا حد امكان صدمه پذیری ها و چالش های آنها پوشش داده شود. در این راستا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر دارد تا ضمن هم فكری و عرضه مشاوره به ذینفعان حاكمیتی در این عرصه، در چارچوب یك فراخوان عمومی سند مربوطه را در معرض نقد و بررسی كارشناسان و خبرگان این حوزه قرار دهد كه تاریخ این فراخوان متعاقباً اعلام خواهد شد.
منبع:

1398/02/22
13:48:33
5.0 / ۵
4551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور
نظر شما در مورد تدوین چارچوب تحلیل سناریوهای بكارگیری رمزارزها در كشور
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها