وزیر ارتباطات در مجلس:

۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند به گزارش برتریها وزیر ارتباطات تصریح كرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از تمام ظرفیت های خود برای توسعه ارتباط روستایی و دستیابی به شبكه اینترنت بهره برده است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه علنی امروز(دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال بیت الله عبداللهی نماینده اهر و هریس در مورد اقدامات وزارت ارتباطات برای توسعه ارتباط روستایی و دستیابی به شبكه اینترنت بیان كرد: مسئله توسعه ارتباط روستایی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. امروز با عنایت به عصر اقتصادی دیجیتال حتی در امور دامداری هم به شبكه اینترنت نیاز است. اگر به توسعه ارتباط روستایی با نگاه توسعه اقتصادی و اشتغال زایی نگاه شود گام بزرگی برای اشتغال و اقتصاد مناطق محروم برداشته می شود.
وی در ادامه اظهار نمود: بعنوان مثال در سیستان و بلوچستان در روستایی هنر دست چند هزار ساله زنان پیش از توسعه ارتباطات روستایی ناشناخته بود اما پس از توسعه ارتباطات و رفتن اینترنت نسل چهارم به منطقه و ایجاد دفتر پست برای ارسال بسته های صنایع دستی به مناطق مختلف و برگزاری كلاس های آموزشی در مورد چگونگی عرضه محصولات در فضای مجازی شاهد مهاجرت معكوس به روستاها و اشتغال زایی و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه بودیم. این مسئله در روستاهای بوشهر، هرمزگان و خوزستان هم دیده می شود.
وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به اهمیت مسئله بوم گردی بیان كرد: توسعه ارتباطات روستایی همچون عواملی است كه می تواند محركی برای بوم گردی باشد. برپایه برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات مكلف است ۹۰ درصد روستاهای با جمعیت بالای ۲۰ خانوار را تا آخر دوره تحت پوشش تلفن همراه و اینترنت قرار دهد.
وی اضافه كرد: بنده در ۲۲ ماه گذشته كه از مجلس رأی اعتماد گرفتم اعلام كردم كه اهداف برنامه ششم توسعه در اولویت وزارت خانه است روزی كه بنده وارد وزارت خانه شدم از مجموع ۴۲ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار، حدود ۱۹ هزار روستا به اینترنت متصل بودند و مشكلاتی نظیر گرانی مودم های مورد نیاز در روستاها مطرح بود اما در ۲۲ ماه گذشته حدود ۸ هزار روستای دیگر به اینترنت متصل شده و الان ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت بدون مشكل متصل هستند. اگر به صورت میانگین روزانه حساب نماییم هر روز ۲۰ روستا به اینترنت متصل شده اند.
آذری جهرمی در ادامه اظهار نمود: مطالبات روستاییان و نمایندگان در این زمینه صحیح است و وزارت خانه از حداكثر ظرفیت خود در این زمینه بهره خواهد برد.
وی در ادامه با اشاره به اقدامات دشمنان برای ایجاد تنگناهای اقتصادی برای كشور بیان كرد: دشمنان كشور به دنبال ایجاد تابستان داغ برای كشور بودند كه داغش به دلشان ماند، اما فشارهای اقتصادی سبب شده تا بودجه عمومی كشور با مشكلاتی رو به رو شود. اما وزارت ارتباطات از ۴ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب در سال ۹۷ تنها ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان را دریافت كرد. و بودجه مربوط به توسعه ارتباط روستایی حدود ۲۲۰ میلیارد تومان بود كه كمتر از ۵۰ درصد آن محقق شد اما با تلاش های وزارت خانه ما پشت تهدیدهای دشمن نماندیم و در سال سوم برنامه ششم توسعه ۷۲ درصد پوشش ارتباط روستایی محقق شده است.
آذری جهرمی در ادامه با اشاره به تلاش وزارت خانه جهت استفاده از ظرفیت ها به منظور توسعه ارتباط روستایی بیان كرد: وزارت خانه از تمام ظرفیت خود برای توسعه ارتباطات روستایی بهره برده است. از اثرات توسعه ارتباط روستایی می توان به ۱۵ هزار خانه بهداشت روستایی در سراسر كشور اشاره نمود كه نام و مشخصات آنها ثبت شده است. از جانب دیگر وزارت بهداشت در چند ماه آتی پروژه مهم دولت الكترونیك را دنبال خواهد نمود كه زیرساختهای آن با كمك وزارت خانه ارتباطات فراهم گشته است.
وی در ادامه اظهار نمود: این گونه نیست كه مردم نتایج توسعه ارتباط روستایی را نبینند و این كه شما می گویید به اهداف برنامه ششم توسعه توجه نشده است غلط است، اما این كه توسعه به صورت متوازن انجام نشده صحیح است چون كه ما تلاش كرده ایم برپایه شكاف دیجیتالی كه در بعضی از مناطق وجود داشت اهداف را برنامه ریزی نماییم از نظر توسعه ارتباط روستایی وضعیت روستاها با یكدیگر متفاوت بوده و در بعضی از مناطق نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس از لحاظ توسعه ارتباطی عدم توازان و شكاف دیجیتالی وجود داشت و بنابراین این مناطق در اولویت قرار گرفته اند.
وزیر ارتباطات در انتها اظهار داشت: در آذربایجان شرقی هم این هدف باید دنبال شود. اما نمی توان به علت محقق نشدن كامل توسعه ارتباط روستایی در یك منطقه تمام دستاوردهای ملی را زیر سوال برد. از شما می خواهم تا ما را در قالب برنامه ها و ابزارهای كه در دست داریم و محدودیت هایی كه با آن روبه رو هستیم بسنجید.1398/03/27
17:50:21
5.0 / ۵
5005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند
نظر شما در مورد ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها