آمریكا هواوی را قلع و قمع می كند؟

آمریكا هواوی را قلع و قمع می كند؟ برتریها: بنظر می رسد كه دولت آمریكا تصمیم گرفته تمام زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی این كشور را از تجهیزات چینی شركت هواوی بی نیاز كند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، بدون شك مشكلات و كشمكش های دولت آمریكا با هواوی از جنجال برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود كه بنظر می رسد به این زودی تمام نخواهد شد. هواوی كه بزرگترین تولیدكننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه كننده موبایل در جهان شمرده می شود، قبل از این نیز در طول یك سال اخیر از طرف دولت ترامپ تحت فشارهای سیاسی و تجاری زیادی قرار گرفته بود و نگرانی های امنیتی خودرا به سایر كشورهای هم پیمان آمریكا نظیر استرالیا، نیوزلند، كانادا، ژاپن و بریتانیا منتقل كرده بود تا آنها نیز به همكاری با این شركت چینی خاتمه بخشند كه بدین ترتیب بتواند در ادامه جنگ تجاری با چین، ضربه مهلكی بر اقتصاد این كشور پهناور وارد كند و به عقیده خیلی از تحلیلگران، جلوی رشد سرسام آور و شكوفایی سریع اقتصادی غول های تكنولوژی چینی را بگیرد.
در طول یك سال اخیر، تنش های سیاسی و جنگ تجاری میان چین و آمریكا سبب شد رابطه هواوی با این كشور از هر زمان دیگری بیشتر لطمه ببیند و تیره و تار شود تا جایی كه حتی شركت پستی فدكس آمریكا نیز نتواند یك بسته پستی حاوی گوشی هوشمند هواوی خریداری شده توسط یك كاربر آمریكایی را به وی تحویل دهد.
بدین ترتیب می توان اظهار داشت كه هواوی تابحال یكی از بزرگترین قربانیان جنگ تجاری چین و آمریكا بوده و از آنجائیكه سهم بزرگ و قابل توجهی از بازارهای جهانی فروش موبایل را در جهان به خود مختص كرده است، اهرم فشار خوبی برای آمریكا به حساب می آید تا از این طریق به اقتصاد چین ضربه مهلكی بزند و دولت این كشور پهناور آسیای شرقی را تحت فشار بگذارد.
حالا تازه ترین گزارش های انتشار یافته در وب سایت the verge به نقل از منابع آگاه حاكیست كه دولت ایالات متحده آمریكا تصمیم گرفته است تمامی زیرساخت های مخابراتی و اینترنتی این كشور را از تجهیزات چینی نصب شده توسط هواوی برهاند و بی نیاز سازد.
چندی قبل بود كه اخباری در خصوص لطمه شهرهای كوچك و روستاهای آمریكا از تحریم و عدم فعالیت هواوی در این كشور منتشر و ارائه شد كه در آن زمان تحلیلگران پیش بینی كردند در صورتیكه هواوی به كلی فعالیتش در آمریكا ممنوع شود، شهرهای كوچك تر و روستاها صدمات و خسارات جبران ناپذیری را متحمل خواهند شد چونكه بالغ بر ۹۰ درصد زیرساخت های مخابراتی آنها با استفاده از تجهیزات هواوی نصب و به راه افتاده است.
اما حالا بنظر می رسد كه دولت آمریكا می خواهد برای همیشه زیرساخت های مخابراتی كشورش را از تجهیزات این غول تكنولوژی چینی بی نیاز سازد و در این رابطه با سایر شركت های خارجی همچون نوكیا و اریكسون وارد همكاری و مذاكره شود.
البته طبق گزارش وال استریت ژورنال، هنوز مشخص نیست كه رویكرد جدید دولت ترامپ، ریاست جمهوری آمریكا تا چه اندازه قابل اجرا و عملی شدن خواهد بود اما در حد همین فرضیه و احتمال نیز از طرف خیلی از تحلیلگران، بسیار محتاطانه خوانده شده است.
بدون شك محدودیت های جدیدی كه آمریكا برای هواوی وضع و اعمال كرده است، تأثیرات منفی و تبعات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت و این بدان معناست كه دیگر قادر نخواهد بود هرگونه سرویس اختصاصی ارائه شده توسط گوگل را استفاده نماید و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی تنها محدود به لایسنس های متن باز و AOSP خواهد بود. پس از آن شركت های بزرگی همچون گوگل، مایكروسافت، كوالكام، اینتل، برودكام، پاناسونیك در كنار خیلی از اپراتورهای مخابراتی فعال در كشورهای جهان اعلام نمودند كه به قطع همكاری با هواوی خواهند پرداخت تا شامل جریمه های سنگین واشنگتن نشوند.
لغو لایسنس اندروید برای برند هواوی، به معنای عدم انتشار نسخه های جدید آپدیت اندروید نظیر به روزرسانی های نرم افزاری و امنیتی كه هر از گاهی انتشار یافته و به منظور جلوگیری از لطمه پذیری های امنیتی و برطرف شدن مشكلات كوچك و بزرگی كه كاربران با آنها مواجه می شوند، همین طور عدم دسترسی كاربران به تمام سرویس های ارائه شده از طرف گوگل نظیر فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور و دانلود اپلیكیشن های موردنظر از آن خواهد بود.
اگرچه دولت چین و شركت هواوی همه این اتهامات و نگرانی های امنیتی را بارها رد و تكذیب كردند، بنظر می رسد كه نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات كاربران در كشورهای مختلف مقابل این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.
از طرفی دیگر، جنگ تجاری چین و آمریكا نیز به نگرانی های امنیتی مقابل هواوی در توسعه زیرساخت های مربوط به شبكه ۵G مزید بر علت شده و هم اكنون آتش اختلافات آنها را شعله ورتر از قبل كرده است.
منبع:

1398/04/03
14:07:11
5.0 / ۵
4848
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آمریكا هواوی را قلع و قمع می كند؟
نظر شما در مورد آمریكا هواوی را قلع و قمع می كند؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها