راه اندازی كارخانه نوآوری فضایی در اصفهان، همكاری پژوهشگاه فضایی با 20 دانشگاه كشور

راه اندازی كارخانه نوآوری فضایی در اصفهان، همكاری پژوهشگاه فضایی با 20 دانشگاه كشور برتریها: رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از طریق اندازی كارخانه نوآوری حوزه فضایی در نزدیكی دانشگاه صنعتی اصفهان آگاهی داد و اظهار داشت: این كارخانه های مركزی در شهر استان اصفهان خواهد بود كه نسبت به پشتیبانی از كسب و كارهای نوپا در حوزه های در رابطه با فناوری فضایی اقدام خواهدنمود.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا دكتر سعید صمیمی امروز در افتتاح گردهمایی شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها كه در محل صندوق نوآوری و شكوفایی برگزار شد، اضافه كرد: بدون شك این رویداد سه روزه و برگزاری نشست های تبادل فناوری و نوآوری بستری مناسب برای شناخت بازیگران زنجیره ارزش صنعت فضایی كشور و شناخت توانمندی ها و ایده های خلاقانه آنها و همین طور عرضه نیازمندی های كشور در حوزه فضایی است و گامی مهم برای توسعه صنعت فضایی كشور شمرده می شود.
وی ابراز امیدواری كرد كه در سایه تلاش همه دست اندركاران حوزه فضایی برگزاری این رویداد نقطه عطفی در توسعه كسب و كارهای فضاپایه و در نهایت رشد اقتصادی كشور در حوزه فضایی باشد.
صمیمی با تاكید بر اینكه این رویداد در حالی برگزار می گردد كه آمار و ارقام جهانی حكایت از رشد بیش از پیش اقتصاد فضاپایه در جهان را دارد، اشاره كرد: علاوه بر آن شركت های نوآور با ارائه سرویس های جدید مبتنی بر داده های فضایی نقش مهمی در رشد و توسعه این اقتصاد نوظهور دارند.
وی در عین حال با طرح این سوال كه بازیگران بخش فضایی بویژه آنهایی كه نقش حاكمیتی دارند، چه نقشی در پشتیبانی از كسب و كارهای فضاپایه و رونق بخشیدن به صنعت فضایی كشور دارند، افزود: بدون شك در این میان پژوهشگاه فضایی ایران بعنوان یك سازمان دانش محور با برخورداری از نیروهای جوان و متخصص می تواند نقش كلیدی در این عرصه ایفا كند؛ چونكه این پژوهشگاه با تجربیات باارزش در حوزه طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی و همین طور برخورداری از زیرساخت های آزمایشگاهی پیشرفته می تواند حمایت های قوی از شركت های دانش بنیان و استارتاپ در حوزه فناوری فضایی به عمل آورد.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران تصریح كرد: تابحال در انجام پروژه های طراحی و ساخت ماهواره این پژوهشگاه با به كارگیری رویكرد مدیریت تحقیقات، با بیشتر از ۵۰ شركت دانش بنیان در حوزه مشاوره در طراحی و ساخت به ارزش ۲۵ میلیارد تومان همكاری داشته و با حدود ۲۰ دانشگاه معتبر كشور در حوزه توسعه دانش فضایی و همین طور مشاوره در حوزه طراحی و توسعه همكاری به ارزش حدود ۲۰ میلیارد تومان داشته است.
صمیمی همین طور اشاره كرد: از طرف دیگر این پژوهشگاه با دارا بودن تعاملات نزدیك با دستگاه های اجرایی نظیر وزارت جهاد كشاورزی، وزارت نیرو، وزارت كشور و سازمان برنامه و بودجه، شناخت خوبی از نیازمندی های این دستگاه ها كسب كرده و در این راستا گام های اجرایی برداشته است.
او همینطور تصریح كرد: در حوزه پایش محصولات راهبردی نظیر گندم، برنج و سیب زمینی و همین طور پایش منابع آبی و آمایش سرزمین خدماتی را عرضه كرده است كه به قطع یقین می تواند كمك شایانی برای شركت های دانش بنیان و استارتاپی در حوزه خدمات جهت ورود به بازار باشد.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران افزود: این پژوهشگاه همین طور از سال قبل فعالیت های منسجمی برای معرفی خدمات فضاپایه به دستگاه های اجرایی مختلف انجام داده است كه از بارزترین آنها می توان به ارائه نقشه های كاربردی از روند گسترش سیل و آگهی تشدید سیل در جریان بحران سیل فروردین ۹۸ اشاره نمود.
بگفته صمیمی، در حوزه برآورد خسارت سیل به كشاورزان، آمارهای تولیدی این پژوهشگاه مبنای پرداخت خسارت توسط وزارت كشور قرار داده شده است.
وی اشاره كرد: پژوهشگاه فضایی ایران تصمیم گرفته در منطقه نوآوری پیرامون دانشگاه شریف، ساختمانی را برای استقرار شركت های استارتاپ فارغ التحصیل و آماده ورود به بازار تخصصی ایجاد كند كه در كنار سایر شتاب دهنده ها و مراكز نوآوری مستقر در منطقه مبادرت به پشتیبانی از كسب و كارهای فضاپایه كند.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران افزود: علاوه بر آن این پژوهشگاه در شهر اصفهان و در نزدیكی دانشگاه صنعتی اصفهان، فضای مناسبی را برای تأسیس كارخانه نوآوری حوزه فضایی در نظر گرفته كه بعنوان یك "هاب مركزی" در این منطقه به پشتیبانی از كسب و كارهای نو بپردازد.
منبع:

1398/04/16
23:12:22
5.0 / ۵
4462
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد راه اندازی كارخانه نوآوری فضایی در اصفهان، همكاری پژوهشگاه فضایی با 20 دانشگاه كشور
نظر شما در مورد راه اندازی كارخانه نوآوری فضایی در اصفهان، همكاری پژوهشگاه فضایی با 20 دانشگاه كشور
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها