وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح كرد

تصویب اصول حاكم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای، توضیح در زمینه استخراج ارز دیجیتالی

تصویب اصول حاكم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای، توضیح در زمینه استخراج ارز دیجیتالی برتریها: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه به سبب كاربردی شدن داده های فضاپایه در پرداخت خسارات ناشی از سیل صرفه جویی چند صد میلیاردی صورت گرفته است، اظهار داشت: این امر از آنجا ناشی می شود كه وزارت كشور تمایل داشت تا از این داده ها برای پرداخت خسارات بهره ببرد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی در اختتامیه "گردهمایی شركت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه فضایی" با اشاره به اینكه سازمان فضایی ایران مطابق با برنامه های ارائه شده، فعالیت های خودرا سازمان دهی كرده است، اظهار داشت: ولی این سوال همچنان مطرح است كه چرا ما ماهواره در مدار ژئو نداریم. این در حالیست كه كشورهایی كه توانمندی های لازم فنی را ندارند ماهواره در این مدار قرار داده اند.
وی دلیل عدم قرار دادن ماهواره ایرانی در مدار ژئو را تصدی گری دولت ذكر كرد و افزود: با وجود آنكه در برنامه چهارم توسعه بودجه های لازم برای این منظور اختصاص داده شده است ولی به سبب عقب ماندگی های موجود نتوانسته ایم به این هدف نائل شویم و از طرف دیگر چهارچوب های اجرایی دولت اجازه نمی دهد كه به سمت قرار دادن ماهواره در مدار ژئو حركت نماییم.
جهرمی با تاكید بر لزوم تغییر رویكردها در اجرای پروژه ماهواره ها اشاره كرد: لازم است تا داده های فضاپایه در اختیار همگان قرار گیرد. در این صورت خلاقیت هایی از طرف شركت های استارت آپی و دانش بنیان ایجاد می شود و این امر می تواند در اقتصاد دیجیتال مؤثر باشد.
وزیر ارتباطات رسیدن به هدف رشد اقتصاد دیجیتالی را خروج از تصدی گری ذكر كرد و تصریح كرد: از طرف دیگر ما با تأمین مالی شركت های خلاق می توانیم در این حوزه گام های مؤثری برداریم.
وی همین طور با اشاره به تلاش های صورت گرفته در زمینه ماهواره های مخابراتی اشاره كرد: ما در لایه ماهواره های مخابراتی اصول حاكم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای را به تصویب رسانده ایم.
به گفته وی با تصویب این امر ماهواره ها توسط بخش خصوصی در مدار قرار خواهند گرفت.
وزیر ارتباطات با تاكید بر اینكه با استفاده از خدمات ماهواره ای توانستیم اراضی كشاورزی لطمه دیده و همین طور خسارات ناشی از سیل را برآورد نماییم، اظهار نمود: با استفاده از این داده ها چند صد میلیارد تومان در پرداخت خسارات صرفه جویی شد، چونكه وزارت كشور تمایل داشت تا این داده ها مبنای پرداخت خسارات قرار گیرد.
جهرمی با تاكید بر اینكه فناوری های فضایی در حوزه هایی چون بحران های طبیعی مؤثر است اشاره كرد: در این زمینه ما نباید به حواشی دقت كنیم و لازم است در این راستا به حواشی نپردازیم و تمركز خودرا بر توسعه فناوری های فضایی و طراحی ماهواره های كاربردی سوق دهیم.

توضیحات وزیر ارتباطات در زمینه استخراج ارز دیجیتالی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استخراج ارز دیجیتالی را زمینه ای برای درآمدزایی صنعت برق دانست و اظهار داشت: استفاده از آن منوط به پیاده سازی مقررات از طرف وزارت نیرو است.
آذری جهرمی در حاشیه اختتامیه "گردهمایی شركت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه فضایی" در جمع خبرنگاران با اشاره به كاربردی شدن داده های فضا پایه در نهادهایی چون وزارت جهاد كشاورزی و سازمان منابع طبیعی، اظهار نمود: در زمینه اینكه از تمام ظرفیت های این داده ها در فرایندها استفاده شود، با وضعیت مطلوب فاصله داریم ولی فرهنگ سازی شده است.
وی با بیان این كه سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران از این داده ها برای آمایش سرزمینی، مدیریت منابع و پایش سطوح زیر كشت بهره برداری می كنند، اظهار نمود: علاوه بر آن بخش ترویجی فعالیت فضایی و ایجاد استارتاپ های حوزه فَضایی در حال انجام می باشد.
وزیر ارتباطات درباب خرید و فروش ارز دیجیتالی نیز توضیح داد: هم اكنون ۷۲ هزار مگاوات ظرفیت تولیدی نیروگاه های كشور است و از طرف دیگر زمان پیك مصرف مدت زمان طولانی نیست ما بقی ظرفیت نیروگاهی كشور در زمان غیر پیك آزاد است و می توان از این ظرفیت بهره برد.
جهرمی با تاكید بر اینكه استفاده از این ظرفیت برای صنعت برق كشور درآمدزا است، افزود: جنس استخراج ارز دیجیتالی صادرات مجازی برق است و در صورتیكه ضوابط و مقررات این عرصه از طرف وزارت نیرو پیاده سازی شود می توان اجازه استخراج ارز دیجیتالی را داد.
به گفته وی این امر فرصتی برای درآمدزایی صنعت برق خواهد بود.

منبع:

1398/04/19
14:30:18
5.0 / ۵
4215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تصویب اصول حاكم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای، توضیح در زمینه استخراج ارز دیجیتالی
نظر شما در مورد تصویب اصول حاكم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای، توضیح در زمینه استخراج ارز دیجیتالی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها