سالاری با انتقاد بر صدور شناسنامه های سوری برای ساختمان ها اعلام كرد

پدیده برندسازی نمای ساختمان ها و فروش به چند برابر قیمت

پدیده برندسازی نمای ساختمان ها و فروش به چند برابر قیمت برتریها: رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از ضرورت صدور شناسنامه واقعی فنی ساختمان آگاهی داد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، محمد سالاری بامداد امروز در جلسه اعضای شورای شهر با سازمان نظام مهندسی استان تهران در مورد شناسنامه فنی ساختمان با بیان این كه من از مسؤولان نظام مهندسی سوال دارم كه تا كنون برای صدور چند شناسنامه فنی از مردم تهران پول گرفته اید؟ اضافه كرد: سالانه حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار پروانه صادر می شود، چند شناسنامه فنی ساختمان صادر شده است؟.
وی با بیان این كه از سال ۹۵ به پس از مردم بابت صدور شناسنامه فنی پول گرفته شد اما خدماتی به مردم ارائه نشده است اظهار نمود: معاونت های شهرسازی در سراسر كشور بجای صیانت از طرح تفصیلی خودشان به محفلی برای دور زدن قوانین تبدیل گشته اند.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این كه شهرداری تهران هزینه های صدور شناسنامه فنی ساختمان را از مردم می گرفته و به حساب سازمان مهندسی می ریخته اما از شناسنامه خبری نبود اظهار داشت: با اجازتان قبول كردیم كه این خدمات قطع شود و حالا مسؤولان سازمان نظام مهندسی به فكر ایجاد سامانه صدور شناسنامه فنی افتادند كه امیدوارم این شناسنامه ها واقعی صادر شود.
وی با بیان این كه اگر شناسنامه هایی كه الان صادر می شود سوری و غیر واقعی باشد لطمه زیادی به جایگاه مهندسی كشور وارد می شود افزود: می بایست از این به بعد شناسنامه را در تراز قانون ارائه كرده و صدور آن برای شهروندان تهرانی به یك مطالبه عمومی تبدیل گردد.
سالاری با بیان این كه هم اكنون تأثیر سازمان نظام مهندسی از تأثیر طراحان نما و ساختمان كمتر است اظهار داشت: مردم هنگامی كه ملكی را می خرند از شناسنامه فنی یا مهندس ناظر و یا نوع مصالح سوال نمی پرسند اما برایشان مهم می باشد كه این ملك توسط چه كسی طراحی و نمای آن چگونه است و ما حالا با پدیده برند سازی در نمای ساختمان ها مواجه هستیم و چندین برابر قیمت خانه ها به فروش می رسد و می بینیم كه جایگاه نظام مهندسی جایگاه مناسبی نیست.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این كه سازمان نظام مهندسی باید حقوق عمومی مردم را مورد توجه قرار دهد اما بنظر می رسد كه توجه به حقوق خصوصی كه مبتنی بر سوداگری است بیشتر است اشاره كرد: ظرفیت مهندسی كشور بعضاً معطوف به حقوق سوداگران است و متأسفانه ما برای آن كه رأی بیاوریم كارهایی را انجام می دهیم كه ما را از انجام كارهای دیگر غافل می كند و باز برای آن كه رأی بیاوریم مجدداً كارهایی را انجام می دهیم كه رأی بیاوریم؛ هدف ما رأی آوردن است و اگر مدار حركت همین باشد می بینیم كه در ۴۰ سال اخیر همه نظام های تصمیم ساز با بحران مواجهند.
سالاری با بیان این كه متأسفانه مطالبات به سمتی رفته كه هر چه قدر شهر به كارگاه عمرانی بدل شود باارزش تر است اظهار داشت: ما با تهرانی مواجه هستیم كه همه املاك و اراضی آن برای كارهای عمرانی از دست رفته وبا حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی مواجه می باشد. و در حوزه های نرم افزاری همچون ایمنی توجه به حقوق شهروندی، رعایت مقررات و غیره غافل شدیم و هنوز هم كه هنوز است می بینیم مردم فكر می كند اگر كار سخت افزاری نشود یعنی شهرداری خوابیده است.
وی با بیان این كه من چندسالی تلاش كردم كه نهاد مطالعات شهری كه یكطرفه از طرف احمدی نژاد لغو شد، احیا شود و خوشبختانه به نتیجه رسید بیان كرد: متأسفانه باید اعلام كنم كه سازمان نظام مهندسی با ۱۲۰ هزار عضو عملكردش در این سال ها به شكلی بود كه نتوانستیم در مورد عضویت آن در این نهاد دفاع نماییم چونكه رویكردش توجه به حقوق و منافع سوداگران بود.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این كه قرار بود شناسنامه فنی در قبال دریافت پول از مردم ارائه شود اما نشد اظهار داشت: معاون شهرسازی واریز پول شناسنامه فنی را قطع كرد و این مسئله سبب شد كه جلسه امروز شكل گیرد و پیشنهاد می شود كارگروهی برای حل مشكلات در این عرصه ها ایجاد شود.
وی با بیان این كه شناسنامه زمانی شناسنامه است كه بیمه ها تضمین كیفیت كند عنوان كرد: شناسنامه باید از شروع گودبرداری و بتن ریزی تا اختتام مبتنی بر راستی آمیزی اطلاعاتش درج شود اما تا حالا یك شناسنامه نیز با این شرایط ثبت نشده است.
سالاری با بیان این كه توجه به شناسنامه فنی ساختمان ارزش افزوده به ساختمان می دهد اظهار داشت: معتقدم اگر شناسنامه درستی صادر شود سازنده ها نیز به سبب كسب اعتبار، درست عمل می كند.
به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، طاهری، رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان این كه یكباره حق الزحمه صدور شناسنامه فنی ساختمان از طرف شهرداری قطع شد اظهار داشت: ما این تهدید را به یك فرصت تبدیل نموده و آماده هستیم طبق قانون شناسنامه ملی ساختمان را صادر نماییم اما دقت داشته باشید كه ۸۸ درصد نامه های ما به شهرداری بی پاسخ مانده است.
منبع:

1398/04/24
13:58:12
5.0 / ۵
4522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پدیده برندسازی نمای ساختمان ها و فروش به چند برابر قیمت
نظر شما در مورد پدیده برندسازی نمای ساختمان ها و فروش به چند برابر قیمت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها