میزان عرضه سهام آرامكو دو برابر می شود

میزان عرضه سهام آرامكو دو برابر می شود برتریها: عربستان سعودی سرگرم بررسی دو برابر كردن سهامی است كه می خواهد در برنامه عرضه اولیه عمومی سهام شركت نفتی دولتی آرامكو به فروش برساند.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: خانواده سلطنتی سعودی و مشاورانش در حال بحث درباره عرضه حداكثر ۱۰ درصد از سهام شركت نفت عربستان سعودی معروف به آرامكو هستند كه دو برابر برنامه قبلی برای عرضه پنج درصد از سهام این شركت خواهد بود.

در این بین دو منبع مطلع به رویترز اعلام كردند كه حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی كه به توقف بیشتر از نیمی از تولید نفت این كشور منجر گردید، احیانا به معنای آن خواهد بود كه عربستان سعودی امسال سهام غول نفتی آرامكو را عرضه نخواهد كرد.

حملات به تاسیسات پالایش ابقیق و میدان نفتی خریص عربستان سعودی در ۱۴ سپتامبر سرمایه گذاران را مضطرب ساخته است آن هم درست زمانی كه عربستان سعودی طرحهای عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو را تسریع كرده بود. مفسرین اعتقاد دارند كه تشدید ریسكهای امنیتی بعد از این حملات و توانایی واقعی آرامكو برای احیای تولید از دست رفته، امكان دارد ارزش سهام این شركت را در چنین شرایطی تضعیف كند.

به گفته یكی از این منابع آگاه، علاوه بر احیای كامل تولید نفت، آرامكوی سعودی حالا به اعتمادسازی در بین سرمایه گذاری احتمالی خود نیاز دارد.

عربستان سعودی مدعی است كه تولید نفت این كشور تا اختتام سپتامبر احیا خواهد شد.

پیش از این حملات، آرامكو اعلام نموده بود آماده است سهام خودرا در بازارهای بین المللی علاوه بر بازار داخلی عرضه نماید.

مدیران ارشد آرامكو تاكید كرده اند كه تصمیم گیری درباره مكان عرضه سهام این شركت بر عهده تنها سهامدار آن خواهد بود كه دولت عربستان سعودی است.

حتی بعد از حملات هوایی، امین ناصر، مدیرعامل شركت آرامكو ادعا نمود ما اعلام نموده ایم كه آماده عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو بعد از تصمیم گیری سهامدارمان هستیم.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آرامكو قبل از این حملات اعلام نموده بود امكان دارد سهام این شركت را تا نوامبر سال ۲۰۱۹ در بازار داخلی عربستان سعودی عرضه نماید. بنظر می رسد بعد از حملات هوایی، سرمایه گذاران بین المللی و مفسرین ریسك اختلال عرضه را در ارزش گذاری و برند آرامكو لحاظ كرده اند.

منبع:

1398/07/03
14:14:47
5.0 / ۵
4257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد میزان عرضه سهام آرامكو دو برابر می شود
نظر شما در مورد میزان عرضه سهام آرامكو دو برابر می شود
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها