برجسته های تارنماها؛

جبران تعهدات برجامی اروپاییان یا اجرای گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای

جبران تعهدات برجامی اروپاییان یا اجرای گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای برتریها: «معنا و مفهوم گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای، هویت شركت های 2600 میلیارد تومانی طی روزهای آتی افشا خواهد شد؟، پنج گزینه مطرح برای سرلیستی اصلاح طلبان؛ احتمال انتخاب یك زن و افشای مذاكرات اصولگرایان با قالیباف برای كاندیداتوری در انتخابات 98» همچون مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول 24 ساعت گذشته است.


گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، بعنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در راه گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی انتشار یافته در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «برجسته های تارنماها» منعكس كرده است.

معنا و مفهوم گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای
پایگاه خبری فرارو در این گزارش آورده است: سومین مهلت ۶۰ روزه ایران به اعضای باقیمانده در توافق هسته ای در شرایطی تمام می شود كه اروپا هیچ اقدامی برای تامین منافع اقتصادی ایران انجام نداده و آمریكا هم بر تحریم ها مقابل ایران افزوده است. از ین جهت، ممكنست ایران، گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای را محكم تر بردارد. دو روز تا اختتام ضرب الاجل سوم ۶۰ روزه ایران به اعضای برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) باقی مانده است. ایران بر استمرار كاهش تعهدات تاكید می كند. در مقابل، طرف های اروپایی، ضمن ابراز نگرانی از گام چهارم كاهش تعهدات، از ایران می خواهند كه به اجرای تعهدات ادامه دهد.

راب مك ایر، سفر بریتانیا در ایران، روز شنبه، ویدئویی درباره برجام در شبكه های اجتماعی منتشر نمود و گام چهارم تعهدات هسته ای را تلویحا در زمره «تصمیمات مهم» دانست. مك ایر اظهار داشت: «در هفته های آینده تصمیمات مهمی درباره آینده برجام پیش روی ایران خواهد بود. ما می خواهیم این تفاهمنامه باقی بماند.»

اروپایی ها نگران هستند كه گام چهارم به فروپاشی برجام منجر شود. در همین رابطه، مك ایر اضافه كرد: «معتقدیم پیدا كردن یك چاره دیپلماتیك بسیار ضروری، ولی امكان دارد. اما در عین حال بسیار نامطلوب خواهد بود كه ایران قدم هایی بردارد كه موجب فروپاشی برجام شود.»
با توجه به اینكه اروپایی ها هیچ كاری برای جبران خسارت های اقتصادی ناشی از تحریم های آمریكا انجام نداده اند، برداشته شدن گام چهارم كاهش تعهدات حدودا قطعی شده است. علی اكبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، گفته است گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای ایران توسط حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام خواهد شد.

این اقدام در شرایط نسبتا متفاوتی انجام می شود. وساطت ها اختتام یافته و اروپایی ها هم اقرار می كنند كه نمی توانند خسارت خروج آمریكا از برجام را جبران كنند. مك ایر اشاره كرد كه «خروج آمریكا از برجام ضربه بزرگی به این تفاهمنامه وارد كرده است و واقعا نمی توان تاثیر تحریم ها را برطرف كرد.» این در حالیست كه فلسفه گام های كاهش تعهدات ایران این بود كه اروپایی ها مجبور شوند كاری برای تامین منافع اقتصادی ایران انجام دهند. اما اروپایی ها، بجای اینكه مطالبات اقتصادی ایران را برآورده كنند، برای آغاز مذاكرات مستقیم ایران و آمریكا وساطت كردند كه البته در این وساطت هم شكست خوردند.

هویت شركت های ۲۶۰۰ میلیارد تومانی طی روزهای آتی افشا خواهد شد؟
وب سایت خبری تابناك در این گزارش آورده است: یك روز بعد از آنكه «محمدجواد آذری جهرمی» در نشست شهرهای هوشمند، اصرار كرد كه «هوشمندسازی» برای برخی تبدیل به شعار و دكور شده كه بجای بهبود زندگی مردم و فراهم آوردن زمینه برای حضور شركت های خلاق و فن آور، به مانند ماجرای شركت های ارزش افزوده، به پدیدآوردن انحصارهایی برای برخی منجر شده، اتفاقی كه از مدت ها پیش برخی انتظار وقوعش را می كشیدند، رقم خورد.

اتفاقی كه ساعاتی پیش و با توئیت وزیر ارتباطات اجرایی شد. پستی كه در آن تاكید شده: «امشب شب تلخی برای كلاهبرداران است! پول هایی كه برای شركت های ارزش افزوده در این چند سال از شما ستاندن شده را با #۶*۸۰۰* [به این ترتیب: ستاره هشتصد ستاره شش مربع] می توانید ببینید. شكایتی هم داشتید لطفا بوسیله پیامك به ۸۰۰۷ بفرستید. كاملا رایگان! برای خانواده نیز انجام دهید.»

هفته پیش بود كه رسانه ملی در گزارشی یك طرفه، اصرار كرد كه در نتیجه فعالیت شركت های ارزش افزوده، حدود ۳۰ هزار شغل خلق شده تا این گونه به اذهان عمومی متبادر شود كه اقدام وزیر و همكارانش، موجی از بیكاری به دنبال خواهد داشت كه می تواند صدمه ای جدی باشد. ادعایی كه جهرمی پاسخ جالب توجه و قابل تاملی بدان داد و این شركت ها را این گونه معرفی كرد: «شركت هایی كه در بازار ۲۶۰۰ میلیارد تومانی هستند، اما هیچ كس [حتی] اسم یكی از آنها را نمی شناسد. مگر می شود مردم حتی یك بازیكن اصلی در این حوزه را نشناسند؟ زمانی كه از مبارزه با كلاهبرداری های خدمات ارزش افزوده صحبت كردیم، طرفداران این خدمات اعلام نموده اند ۳۰ هزار شغل از بین خواهد رفت. اگر واقعا این تعداد شغل ایجاد شده، چطور هیچ كدام از مردم حتی نام یكی از این شركت های ارزش افزوده را نمی دانند؟»

این پاسخ زمانی جالب تر بنظر می رسد كه بدانیم با معرفی سرویس شناسایی وس ها، مشتركان تلفن همراه در كشورمان می توانند با اسامی این كلاهبرداران در پیامك های برگشتی آشنا شده و با ثبت شكایت از آنها، مجموعه آماری كامل و جامعی از این شركت ها، جمع كلاهبرداری هایشان در سال های گذشته و میزان شكایت از آنها پدید آورند كه انتشار آن توسط وزارت ارتباطات، فاز جدیدی از افشاگری این تجارت ۲۶۰۰ میلیارد تومانی در سال به شمار خواهد آمد.

پنج گزینه مطرح برای سرلیستی اصلاح طلبان؛ احتمال انتخاب یك زن
پایگاه خبری تحلیلی فرارو گزارش داد: پیشتر اختلاف اصلی این بود كه آیا اساس اصلاح طلبان فهرست انتخاباتی ارائه كنند، یا نه؟ اما ظاهرا این گروه از این سوال عبور كرده و به این نتیجه رسیده اند كه باید در انتخابات حضور فعالی داشته باشند و فهرست انتخاباتی ارائه نمایند. اما خبر مهم این است كه گفته می شود محمد رضا عارف رئیس فراكسیون امید و سر فهرست اصلاح طلبان در انتخابات چهار سال پیش امسال در انتخابات شركت نخواهد كرد و ظاهرا عارف اسب خودرا برای ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ زین كرده است. اگر محمد رضا عارف در انتخابات مجلس نامزد شود، اساسا سرلیست اصلاح طلبان خواهد بود و از جانب دیگر در تنظیم فهرست نهایی نیز اعمال نفوذ فراوانی خواهدنمود. اما اگر او از پروسه انتخابات مجلس كنار رود، ممكنست فهرست اصلاح طلبان نیز دگرگون شود. در همین راستا بر پایه فرضیه كنار رفتن عارف، گمانه زنی های زیادی درباره سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس مطرح گردیده است.

انتخاب یك میانه رو
در روزهای اخیر اخباری درباره احتمال سر فهرست شدن علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس در فهرست اصلاح طلبان به گوش رسیده است. هر چند این اخبار تائید نشده اند، اما بنظر می رسد اصلاح طلبان به این گزینه فكر كرده اند. از دید خیلی از فعالان سیاسی اصلاح طلب، علی مطهری با وجود اینكه نماینده ای اصولگرا و یا حداقل میانه رو است، اما از خیلی از نمایندگان اصلاح طلب عملكرد بهتری در مجلس داشته است. اما از طرف دیگر برخی اصلاح طلبان معتقدند مطهری گزینه مناسبی نیست چونكه سر فهرست اصلاح طلبان باید یك اصلاح طلب سرشناس و قدیمی باشد. آنها مطهری را در حد یك عضو فهرست قبول دارند.
در كنار نام مطهری نام قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان پیشین دولت روحانی نیز مطرح گردیده است. قاضی زاده هاشمی عضو هیچ گروه سیاسی نیست و می توان او را فردی میانه رو به لحاظ سیاسی به حساب آورد. با این وجود به نظر نمی رسد استقبال خوبی از این انتخاب صورت بگیرد چونكه قاضی زاده هاشمی عملكرد بحث برانگیزی در وزارت بهداشت داشته است. ظاهرا برخی احزاب اصلاح طلب تمایل به معرفی قاضی زاده هاشمی دارند.

انتخاب یك اصلاح طلب
انتخاب یك اصلاح طلب بعنوان سرلیست هدف اصلی شورای عالی هماهنگی اصلاح طلبان است. با این وجود این گروه در این راه با چالش مهمی روبه رو است. اصلاح طلبی كه هم محبوب و سرشناس باشد و هم بتواند از فیلتر شورای نگهبان عبور كند اندك است. گفته می شود ممكنست مسعود پزشكیان حوزه انتخابیه خودرا از تبریز به تهران تغییر دهد. پزشكیان الان نایب رئیس مجلس است. او اصلاح طلبی با تجربه است. علی صوفی در این زمینه گفته است: «آقای پزشكیان در سه دوره هشتم، نهم و دهم نماینده مردم تبریز در مجلس بود. امكان دارد در این دوره از تهران كاندیدا شود.»

انتخاب یك زن
اصلاح طلبان گزینه های زیادی برای سرلیستی نخواهند داشت. در همین حال ممكنست ابتكار پیشروانه ای را در پیش گیرند. گفته می شود ممكنست یك زن سرلیست اصلاح طلبان باشد. این زن كسی نیست جز شهیندخت مولاوردی معاون پیشین امور زنان ریاست جمهوری. شاید انتخاب مولاوردی بعنوان سر فهرست اصلاح طلبان بتواند برای هواداران این گروه سیاسی كمی راضی كننده باشد. از جانب دیگر این انتخاب می تواند توجه زنان را برای حضور در پای صندوق های رای به خود جالب كند.

افشای مذاكرات اصولگرایان با قالیباف برای كاندیداتوری در انتخابات ۹۸
خبرآنلاین در گفت و گو با سیدحسن نقوی حسینی، عضو فراكسیون ولایی مجلس و مهرداد ولایی، عضو فراكسیون مستقلین مجلس، آورده است: محمدباقر قالیباف خودرا تبدیل به بزرگترین علامت سوال این روزهای سیاست كرده است، همه نگاه ها و تحلیل ها حول این سوال ها می چرخد كه «سردار ردای كاندیداتوری را این دفعه به مقصد بهارستان و پارلمان برتن خواهد كرد؟»، «سردار از تهران كاندیدا خواهد شد؟»، «نام سردار در صدر فهرست اصولگرایان جا خوش خواهد كرد؟» و... سوالاتی كه ریشه در گمانه زنی های انتخاباتی از یك سو و تایید و تكذیب كاندیداتوری قالیباف از طرف نزدیكانش خاصه طی روزهای اخیر دارد.

سیدحسن نقوی حسینی نه تنها احتمال كاندیداتوری قالیباف را رد نمی كند كه حتی خبر از رایزنی ها و گفتگو ها با شهردار اسبق تهران برای مجاب كردن او به كاندیداتوری می دهد. او معتقد می باشد درصورت كاندیداتوری قالیباف، سرلیست اصولگرایان اساسا او خواهد بود. مهرداد لاهوتی نیز از نمایندگان نزدیك به قالیباف اما نگاهی دیگر دارد. او به خبرآنلاین می گوید احتمال كاندیداتوری قالیباف ضعیف است. در ادامه این گفت گو آمده است:

سرها شكسته بینی بی جرم و بی جنایت؟
عصرایران در این گزارش آورده است: اتمسفر باشگاه پرسپولیس مه آلود است. پس از یك تساوی تلخ در ورزشگاه آزادی مقابل ماشین سازی تبریز آنها فردا در اهواز یك دیدار دشوار مقابل فولاد دارند. تیمی كه به رهبری جواد نكونام در لیگ خوش می درخشد و حالا مثل پرسپولیس ۱۶ امتیازی است و به خاطر تفاضل گل كمتر پایین تر از پرسپولیس قرار گرفته است.
یك ضربه پنالتی چیپ بسیار بد از علی علی پور حتی روی جشن اهدای جام قهرمانی سوپرجام آنها هم سایه انداخت. مهاجم نگون بخت پرسپولیس ترجیح داد در رختكن گریه كند ولی حرف های تلخ هواداران را نشوند و برای دریافت جام به زمین نیامد. گابریل كالدرون هم با بی رحمی تمام، تصمیم او برای زدن ضربه پنالتی را «توهین آمیز» خواند.
در چنین حال و هوایی كاروان پرسپولیس به اهواز رفت... این دیدار می تواند قطار گیج پرسپولیس را به ریل برگرداند، تیمی كه حتی بعضی از هواداران هم می گویند آن صلابت گذشته را ندارد و دیگر برای رقبا ترسناك نیست. با این همه یك پیروزی مقابل فولاد می تواند رنج تساوی مقابل ماشین سازی را از خاطر هواداران ببرد. آنها اگر در این دیدار شكست بخورند و استقلال تهران در خانه، صنعت نفت آبادان را شكست دهد، پس از چهار سال زیر سایه آبی ها قرار خواهند گرفت. امری كه به آنها بنزین اضافه برای گریختن می دهد! اما عجالتاً آرزو نماییم در بازی فردا از آن جمع قلیل رفتار غریبی سر نزند و سری نشكند!

چه كسانی با افزایش تولید گوشت قرمز و ارزانی آن، مخالفند؟
پایگاه خبری تابناك گزارش داد: بنا بر آخرین آمار مركز آمار ایران، قیمت هر كیلوگرم گوشت گوسفند در مهرماه سال جاری با رشدی ۶۸.۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۹۸ هزار و ۳۰۰ تومان گزارش شده است. همین طور قیمت هر كیلوگرم گوشت گاو یا گوساله با رشدی ۵۱.۱ درصدی در مقایسه با مهر ماه سال قبل به ۸۷ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. این افزایش قیمت گوشت قرمز در یك سال اخیر در حالی است كه دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت این كالای خوراكی، واردات گوشت قرمز و همین طور واردات دام زنده از كشورهای مختلف را از زمستان سال قبل در دستوركار قرار داده بود.
منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام كشور طی مصاحبه ای در پانزدهم مهر ماه سال جاری، با اشاره به اینكه واردات گوشت قرمز دام سنگین ۲۵ درصد بیشتر از نیاز كشور بوده است، اظهار داشت: میزان نیاز كشور به واردات دام سنگین، تنها ۱۰ درصد است، اما آمارها نشان می دهند واردات ۲۵ درصد بیشتر از میزان نیاز كشور انجام شده است.

دلیل عمده عدم كاهش چشم گیر قیمت گوشت قرمز به كاهش تولید گوشت قرمز بازمی گردد. اخیرا آمار تولید گوشت قرمز در تابستان سال جاری توسط مركز آمار ایران منتشر گردید. برمبنای نتایج این گزارش، وزن گوشت قرمز تولید شده انواع دام های ذبح شده در كشتارگاه های رسمی كشور در فصل تابستان ۱۳۹۸ جمعاً ۷۷ هزار تن بوده است. مقایسه عملكرد كشتارگاه های كشور در تابستان ۱۳۹۸ با عملكرد فصل مشابه سال ۱۳۹۷ نشان دهنده كاهش ۲۲ درصدی مقدار تولید گوشت قرمز در كشتارگاه های رسمی كشور است. كاهش مقدار تولید گوشت نسبت به فصل مشابه سال قبل برای گوسفند و بره ۲۱ درصد، برای بز و بزغاله ۲۶ درصد و برای گاو و گوساله ۲۳ درصد بوده است.
طی مصاحبه ای كه سیداحمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران در گذشته با خبرنگار تابناك اقتصادی داشت، اظهار داشت: واسطه ها كه واردكنندگان نیز جزو آنها هستند، نمی گذارند قیمت گوشت قرمز در بازار كاهش پیدا كند. دلیل مقاومت با كاهش قیمت گوشت قرمز نیز این است كه اگر قیمت گوشت گرم كم شود، دیگر كسی گوشت یخ زده نخواهد خرید و این واسطه ها و واردكنندگان به خاك سیاه خواهند نشست!
همچنین سعید سلطانی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران طی مصاحبه ای با بیان این كه با مشكل انباشت دام سنگین در كشور روبرو می باشیم، اظهار داشت: عده ای مصمم هستند قیمت های بازار را حفظ كنند و اجازه كاهش نرخ نمی دهند، چون به دنبال سود بیشتر هستند. وی طی مصاحبه دیگری نیز اعلام نموده بود: سودجویی واسطه ها و دلالان نمی گذارد قیمت گوشت در بازار كم شود.

با شش طلا و برنز؛ تیم ملی كشتی فرنگی ایران قهرمان امیدهای جهان شد
تارنمای خبری تحلیلی تابناك در این گزارش مطرح كرد: تیم ملی امید كشتی فرنگی ایران در رقابتی بسیار فشرده و نزدیك و در حضور همه قدرت های كشتی جهان، بر سكوی نخست دنیا ایستاد تا پس از نایب قهرمانی تیم آزاد كشورمان كه با یك یار كمتر بدست آمده بود، كار ناتمام را تمام كرده و قله كشتی جهان را به تسخیر خود در آورد. كشتی ایران كه گفته می شد گرفتار افت فنی ناشی از كاهش علاقه جوانان و كاستی مربیان سازنده وطنی شده است، با غرش جانانه در میدان ۲۰۱۹ نشان داد كه برای المپیك آتی از همین حالا تیمی سرپنجه و مدعی در اختیار دارد.
اتفاقات شب پایانی مسابقات همگی به سود ایران رقم خورد و چندین پیروزی متوالی برای فرنگی كاران ایرانی موجب شد در كسب مدال های طلا و برنز تیم ایران سه گانه ای تاریخی خلق كند و در بخش تیمی با فاصله میلیمتری از رقبای صاحبنامی، چون روسیه و گرجستان سبقت بگیرد. بدین سان نتیجه باورنكردنی رقم خورد و ایران سر به آسمان سایید.

بعد از درخشش شاگردان تقی اكبرنژاد، این دفعه نوبت به شیربچه های آینده دار فرشاد علیزاده رسید تا سرنوشت طلایی خودرا از بوداپست ترسیم كرده و برای رقبا خط و نشان بكشند. در رقابت های كشتی فرنگی زیر ۲۳ سال (امیدها) قهرمانی ۲۰۱۹ جهان كه طی روزهای ۱۰ الی ۱۲ آبان ماه در شهر بوداپست مجارستان انجام شد و فدارسیون كشتی به زحمت هزینه های سفر ملی پوشان را تامین كرده بود، تیم ایران نتیجه ای درخور تحسین ثبت نمود و با ۳ مدال طلای میثم دلخانی، محمدرضا گرایی و علی اكبر یوسفی در اوزان ۶۳، ۷۲ و ۱۳۰ كیلوگرم و ۳ مدال برنز مهدی محسن نژاد، سجاد ایمن طلب و محمدهادی ساروی در اوزان ۶۰، ۶۷ و ۹۷ كیلوگرم و جمع آوری ۱۲۲ امتیاز بالاتر از تیم های گرجستان و روسیه كه ۱۲۱ و ۱۱۸ امتیاز كسب كرده بودند، بر بام دنیا ایستاد.

قهرمانی تیم كشتی فرنگی امید ایران
به گزارش وب سایت خبری پارسینه، تیم ملی كشتی فرنگی زیر ۲۳ سال ایران با كسب سه مدال طلا و سه برنز بعنوان قهرمانی مسابقات امیدهای جهان دست یافت. این مسابقات در بوداپست انجام شد و ایران كه در دوره قبلی فقط چهار مدال برنز به دست آورده بود، این دفعه در رقابتی نفس گیر با ۱۲۲ امتیاز روی سكوی نخست ایستاد. گرجستان با یك امتیاز كمتر دوم شد و روسیه در رده سوم قرار گرفت.
در وزن اول پویا ناصرپور باید با ماكسیم ویسوتكی از اسرائیل روبه رو می شد اما طبق اعلام سرپرست تیم ایران به سبب شكستگی پا و انتقال به بیمارستان، نتوانست به مسابقات ادامه دهد.
هدایت تیم ملی ایران ایران را در این مسابقات فرشاد علیزاده به عهده داشت كه جام قهرمانی را دریافت كرد.

یك عكس، یك شرح جان چو دیگر شد، جهان دیگر شود...
سایت جامعه خبری تحلیلی الف گزارش داد: ۱۳ آبان را «یوم الله» می خوانند چون روزی نبود مانند همه روزهای دیگر كه از پی هم می آیند و می روند و حاصلشان عموما برای ما انسان ها جز تكرار و بی معنایی نیست. ۱۳ آبان یكی از روزهای تقویم نیست كه ما انسان ها با اعداد ثبت می نماییم تا حساب كارهایمان از دست در نرود و نظمی بیافرینیم كه در پرتو آن امورات معمول مان را سر و سامان بدهیم. «یوم الله» ها را ما انسان ها نمی آفرینیم. روزهای خدا زمانی هستند غیر از زمان های دیگر. «رخداد» اند و ما را به خود می خوانند... د.

برای وقوع رخدادها روش و تمهید خاصی وجود ندارد. یوم الله ها اول در ساحت «جان» رخ می دهند و سپس «جهان» را دگرگون می كنند: جان چو دیگر شد جهان دیگر شود! جان را كه دیگر كنی جهان ظرفیت اش را برای تغییر به تو نشان خواهد داد.
«یوم الله» را باید باردیگر «زیست». هر كوششی برای تكرار این روز بدون بازآفرینی این «زیست»، آنرا از «معنا» تهی می كند. این خاصیت «حقیقت» است كه سركش و خالص است و تن به تكرار و ملال نمی دهد. روزهای خدا اینچنین اند تازه و پر طراوت!

برای گرامیداشت یوم الله ها نباید فقط به تبیین و استدلال با مفاهیم تكیه كرد. زبان گرامیداشت یوم الله ها زبان «اشاره» و «نشانه» است و گاه حتی زبان «رمز». باید چیزی اظهار داشت كه معنای خالص و شور درونی آن روز را بازآفرینی كند. ۱۳ آبان را نباید از روز تسخیر سفارت آمریكا شروع كرد. این اختتام و نتیجه داستان است. ۱۳ آبان را باید از یك سال پیش از آن روایت كرد: «در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و همزمان با روزهای اوج گیری انقلاب اسلامی، ده ها نفر از دانش آموزان كه برای انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع كرده بودند، هدف تیراندازی مأموران حكومت شاه قرار گرفته و به شهادت رسیدند. در این حادثه كه توسط دولت «آشتی ملی» جعفر شریف امامی صورت گرفت، به سبب بسته بودن درهای دانشگاه هیچ یك از دانش آموزان نتوانستند از آتش گلوله های مأموران بگریزند و این امر تلفات آنها را افزایش داد.
حادثه ۱۳ آبان ۱۳۵۷ پس از واقعه ۱۷ شهریور در همان سال، دومین كشتار خونین در دولت شریف امامی بود، در صورتیكه عمر سیاسی این دولت از ۷۰ روز تجاوز نمی كرد. ابعاد حادثه به حدی بود كه وقتی در برنامه اخبار شبانگاهی گزارش تیراندازی مستقیم سربازان به روی دانش آموزان در دانشگاه از شبكه سراسری تلویزیون پخش گردید، وزیر علوم بلافاصله استعفا داد و فردای آن روز كابینه شریف امامی نیز سقوط كرد. روز ۱۳ آبان بنا بر این «روز دانش آموز» نامیده می شود.»

محمد حسین قربانی: در شرایط سخت اقتصادی مردم تمایل بیشتری به حضور چهره های علمی و مستقلین در مجلس دارند
پایگاه اطلاع رسانی شفقنا در گفت و گو با محمدحسین قربانی، نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عنوان كرد: این نماینده مجلس درباب آرایش سیاسی انتخابات آینده اظهار نمود: با عنایت به اینكه امروز بزرگترین مشكلات مردم بحث اشتغال و معیشت و شرایط اقتصادی كشور است من فكر می كنم جریاناتی كه در این زمینه بتوانند موفق باشند قاعدتا می توانند آراء مردم را بیشتر كسب كنند.
نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به عملكرد جریانات سیاسی در دوره های گذشته اظهار داشت: عملكرد جریانات سیاسی در دوره گذشته بسیار مهم است؛ اگر جریانات سیاسی توانسته باشند بر اولویت ها و شعارهایشان جامه عمل بپوشانند اساسا مردم هم به آنها اعتماد می كنند. چند سال آخر بحث تحریم ها فضای بسیار نامتعادلی را بر كشور تحمیل كرد كه بر كسی هم پوشیده نیست و این فضا هم خیلی به عملكرد جریانات سیاسی ربطی ندارد و من فكر می كنم همین جریانات سیاسی با بازگویی و شفاف سازی می توانند اعتماد مردم را جلب كنند.
نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس اظهار نمود: از حالا نمی توان پیش بینی نمود كه حضور اصولگرا و اصلاح طلب در مجلس یازدهم چگونه خواهد بود ولی غالبا مردم وقتی در بن بست ها و شرایط سخت اقتصادی و اشتغال قرار می گیرند به حضور چهره های علمی، دانشگاهی و مستقلین بیشتر تمایل دارند كه سابقأ هم این مساله را شاهد بودیم.
قربانی اشاره كرد: من معتقد هستم باید واقعیت ها را برای مردم بیان كرد تا پای صندوق رأی حضور پیدا كنند؛ چونكه صندوق رأی، نماد دموكراسی و حمایت مردم از نظام جمهوری اسلامی است؛ البته ممكنست نسبت به عملكرد بعضی از مسئولین یا یك جریان سیاسی گله مند باشند ولی مسأله مهم شفاف سازی برای ترغیب مردم جهت حضور آنها پای صندوق رأی است.

حسین مرعشی: دست هیچ جناحی برای انتخابات مجلس پُر نیست؛ هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان چالش بدنه اجتماعی خواهند داشت
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گو با حسین مرعشی، سخنگوی حزب كارگزاران سازندگی، آورده است: تحلیل اصولگرایان این است كه اگر قالیباف به واسطه عملكرد ۱۲ ساله در حوزه مدیریت شهری سرلیست تهران باشد، آن فهرست با اقبال عمومی مواجه می شود و آنها می توانند انتقام باخت ۳۰ بر هیچ دوره گذشته را از اصلاح طلبان بگیرند اما حسین مرعشی نظر دیگری دارد.
حسین مرعشی درمورد اخبار انتخاباتی اخیر درباره قالیباف و محمد جواد ظریف به نامه نیوز اظهار داشت: این خبرها شایعه است و نمی تواند مبنای تحلیل سیاسی قرار گیرد. سخنگوی حزب كارگزاران سازندگی درباره خالی بودن دست اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس آینده اظهار نمود: امروز دست هیچ جناحی در عرصه سیاسی كشور پر نیست.
وی درباره این تحلیل سیاسی كه در انتخابات مجلس اصلاح طلبان ریزش شدید آرا خواهند داشت و این مسئله فرصتی برای پیروزی اصولگرایان خواهد بود، تصریح كرد: مگر اصولگرایان رویش رأی دارند؟ همه مردم بطور كلی از شرایط اداره كشور و وضعیت اقتصادی ناراضی هستند بدین سبب این مسئله جناح نمی شناسد و روی انتخابات اسفندماه اثر می گذارد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان كرد: الان مدیریت كشور با چالشی جدی نارضایتی عمومی مواجه می باشد و اصلاح طلبان و اصولگرایان در همین نظام مدیریتی حضور دارند و نقش آفرین هستند. نمی گردد كشتی گرفتار توفان باشد اما حال یك قسمتی از سرنشینانش خوب باشد. هیچ جناحی دستش برای انتخابات مجلس پُر نیست و هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان چالش بدنه اجتماعی خواهند داشت.

منبع:

1398/08/13
18:36:02
5.0 / ۵
4322
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جبران تعهدات برجامی اروپاییان یا اجرای گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای
نظر شما در مورد جبران تعهدات برجامی اروپاییان یا اجرای گام چهارم كاهش تعهدات هسته ای
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها