سرا كافی نیست، سراها باید ساخت

سرا كافی نیست، سراها باید ساخت به گزارش برتریها اصلاح طلبان علاوه بر وحدت رویه تشكیلاتی و تشكل یابی، نیازمند نوسازی گفتمانی و عرضه گفتمانی زمینه پرورده و زمانه پرورده و معطوف به الزامات زمینه و زمانه اند. به عبارتی كشتیبان كشتی اصلاحات را سیاستی دیگر لازم است تا جنبش اجتماعی را همچنان بعنوان پشتیبان اصلاح طلبی هدایت نماید.


در گزیده ای از یادداشت روزنامه آرمان ملی به قلم عباس موسایی فعال سیاسی اصلاح طلب آمده است: گزاره های زیر را می توان به صورت نسبی گزاره های مورد توافق یا به عبارتی اهم مفروضاتی دانست كه شخصیت ها، طیف ها و كادرهای اصلاح طلب در سطوح مختلف، باوجود اختلاف نظرهای فراوان، بر آنها اجماع نظر دارند.
۱- انسجام و اتحاد همه طیف های اصلاح طلب برای پیروزی امری ضروریست به اندازه ای كه هر نوع انشقاق و دو دستگی، زمینه شكست و ناكامی است.
۲- امروز و آینده ایران نیازمند سیاست ورزی مسئولانه جریان های سیاسی وطن دوست، طرفدار امنیت، آرامش، تمامیت ارضی و ملتزم به حقوق اساسی ملت و حاكمیت قانون است.
۳- كشور در وضعیت خطیری قرار دارد و پیگیری مسائل آن و رهانیدن ایران عزیز از این ناوضعیت، نیازمند تدبیری مسئولانه و ائتلاف حداكثری با عبور از منافع شخصی، حزبی و جناحی به منطق مصالح و منافع ملی است.
۴- تعمیق شكاف ملت و حاكمیت پروژه دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی ایران است. اصلاح طلبان از طرق مختلف می كوشند كه این شكاف به تقابل و تضادی لاینحل و بحران ساز تبدیل نشود. ازاین رو بزرگان جریان اصلاحات مرزی پررنگ با براندازی خواستار ترسیم نموده و می كوشند از تعمیق شكاف ملت- حاكمیت جلوگیری نموده و به نماد و نمود و صدای بهبودخواهی مسالمت آمیز و سخنگوی مطالبات جامعه جنبشی شوند.
۵- ایستادگی در مقابل خواست ملت و عدم پذیرش مطالبات جامعه جنبشی بهبودخواه كه در انتخابات گوناگون به منصه ظهور رسیده است، در ایجاد شكاف بین اصلاح طلبان و جامعه جنبشی و نا امیدی از بهبود اوضاع نقشی اساسی داشته است.
۶- اصلاح طلبی باوجود همه ناكامی هایش، در پیشبرد اهداف ملت و بهبود اوضاع بی دستاورد نبوده است. از طرفی مخاطرات راه های بدیل، تجارب تاریخی ملت ایران و نقشه های شوم دشمنان ایران اسلامی، همچنان اصلاح طلبی را بعنوان عقلایی ترین و در دسترس ترین راهبرد و گزینه پیش رو معرفی می نماید.
معطوف و مبتنی بر موارد فوق و دیگر الزاماتی كه زمینه و زمانه و مختصات عرصه سیاست برای اصلاح طلبی به ارمغان آورده است، ایجاد سازوكار اجماع آفرین جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی با محوریت شورایعالی، گامی لازم و هوشمندانه است. مخفی نماند كه این اقدام شرط لازم و نه كافی برای مدیریت جنبش اجتماعی بهبودخواه است. از طرفی برخی تدابیر لازم كه می تواند به حضور بیشتر مردم در عرصه سیاسی مدد برساند، از ید اختیار تدبیر و تصمیم راهبران و نهادهای اصلاح طلب خارج است. این مورد خود یكی از موانع و مخاطرات جریان اصلاح طلب است كه غلبه بر عواقب آن هوشمندی زایدالوصفی طلب می نماید...
شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاحات برای رهایی از ركود سیاسی، نا امیدی و بحران اعتماد راس و بدنه، طرح سرا را به تصویب رسانیده است. این طرح باوجود مشكلاتی كه بر آن مترتب است، می تواند گام نخست اصلاح طلبان برای پویا كردن و به میدان آوردن جامعه جنبشی باشد.


1398/08/16
20:57:28
5.0 / ۵
4813
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سرا كافی نیست، سراها باید ساخت
نظر شما در مورد سرا كافی نیست، سراها باید ساخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها