میزگرد ایرنا اقتصاد ایران توان بی اثر كردن تحریم را دارد

میزگرد ایرنا اقتصاد ایران توان بی اثر كردن تحریم را دارد به گزارش برتریها شماری از كارشناسان مسائل اقتصادی و اجتماعی در میزگرد ایرنا مركز قم با عنوان«توان داخلی محافظ اقتصادی ملی» بیان كردند: اقتصاد ایران با تاكید بر ظرفیت های داخلی، توان بی اثر كردن تحریم ها و تبدیل كردن آن به فرصت را دارد.ضرورت فرهنگ سازی جهت استفاده از كالای ایرانی در جامعه، ضرورت هماهنگی صنعت و دانشگاه برای رفع نیازهای كشور، اهمیت داشتن روحیه جهادی و انجام كار بیشتر در زمان جنگ اقتصادی، توجه به ظرفیت های اقتصاد دانش بنیان و نخبگان جامعه، تقویت رویكرد كارآفرینی و تكریم تولیدكنندگان و ضرورت استفاده صحیح از سرمایه اجتماعی برای حل مسائل اقتصادی ازجمله سوژه هایی بود كه در این میزگرد موردتوجه قرار گرفت.تكریم تولیدكننده و كالای ایرانی لازمه موفقیت در عرصه اقتصادی است

استاد دانشگاه و كارشناس مسائل اقتصادی در این میزگرد اظهار داشت: رویكرد كارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان كه عامل مهمی برای بی اثر كردن تحریم های ظالمانه است، طی سال های گذشته برمبنای تاكیدهای رهبر معظم انقلاب در كشور موردتوجه واقع و تقویت شده است.

مصطفی ملایی بیان كرد: رهبر معظم انقلاب همواره بر اهمیت نقش تولیدكنندگان و نخبگان در حوزه مسائل اقتصادی تاكید نمودند و این نشان میدهد كه با تكریم آنان و فراهم كردن شرایطی كه برای ادامه فعالیت خود به آن نیاز دارند، می توان مسائل و مشكل های اقتصادی را برطرف كرد.

وی افزود: با افزایش سطح تولید داخلی می توانیم تحریم های ظالمانه دشمنان را بی اثر و فضای خودكفایی را در اقتصاد كشور محقق نماییم.

وی اضافه كرد: در این راه نیازمند افزایش تعلق، دلبستگی و هویت بخشی به محصولات داخلی و تولیدكنندگان كشور هستیم.

ملایی اظهار داشت: رسیدن به این راهبرد ازجمله عوامل مهم در تقویت سرمایه اجتماعی كشور است و رسانه ها در تحقق آن نقش بسزایی دارند.

وی اضافه كرد: اگر موفقیت تولیدكنندگان و صنعتگران نخبه كشور در رسانه ها به صورت جذاب و متنوع نمایش داده شود، سرمایه اجتماعی بعنوان پشتیبان كالای ایرانی بیش ازپیش وارد صحنه می شود و موج پشتیبانی از تولید داخل شكل می گیرد.

وی افزود: سرمایه اجتماعی دارایی عظیم ماست كه با مشاركت همه نهادهای نظام تقویت می شود و نیروی جوان كشور از مهم ترین اجزای آن است.

این استاد دانشگاه با اشاره به این كه سرمایه اجتماعی مولد است و درهر عرصه ای سبب تحول می شود، اظهار داشت: این سرمایه باارزش در جریان ارتباطات و شبكه سازی های اجتماعی شكل می گیرد و با تاكید بر مولفه هایی همچون اعتماد، مشاركت و همدلی به تقویت اقتصاد ملی كمك می نماید.

وی بیان كرد: این سرمایه اجتماعی است كه با تقویت همدلی اقشار مختلف جامعه و حس تعلق جمعی آنان در همه مراحل دشوار كشور به كمك آمده كه نمونه روشن آن در جریان دوران دفاع مقدس و كمك رسانی های داوطلبانه به حادثه دیدگان بلایای طبیعی قابل مشاهده می باشد.

وی افزود: سرمایه اجتماعی توانایی بسیج همه امكانات برای رفع مشكل های كشور در ابعاد مختلف را دارد و در همین راستا از ظرفیت مطلوبی برای پیشبرد راهبردهای اقتصادی نظام همچون تحقق اقتصاد مقاومتی برخوردارست.

ملایی اظهار داشت: رابطه سرمایه اجتماعی و اقتصاد دوطرفه است، یعنی همان گونه كه سرمایه اجتماعی به تقویت اقتصاد كمك می نماید، اقتصاد نیز باید شرایط شكل گیری مولفه های سرمایه اجتماعی همچون احساس تعلق و همبستگی در فضایی آرام را فراهم آورد.

وی بیان كرد: فضای خانواده و جامعه بعنوان كانون های شكل گیری سرمایه اجتماعی باید ازنظر رفاه و معیشت در وضعیت مناسبی باشد تا حس تعلق، همبستگی و هویت جمعی در بین افراد تقویت شود.

وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهكارهای ترویج فرهنگ استفاده از كالای ایرانی و حس تعلق نسبت به آن در بین مردم اظهار داشت: برای این منظور باید محصولاتی توسط تولیدكنندگان داخلی به بازار ارائه شود كه برای رفع نیازهای مردم بیشترین كارایی را دارند.

این كارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: همین طور لازم است تا این محصولات بوسیله تبلیغات شهری و رسانه ای به صورت مداوم در مقابل چشم مردم قرار گیرد و به بهترین روش معرفی شود.

وی اضافه كرد: باید كالای ایرانی در جامعه بعنوان محصول برتر معرفی و از تولیدكنندگان كشور نیز بعنوان افراد شایسته تكریم یاد شود.

وی افزود: محصولات ساخت داخل نیز باید نیازهای اساسی مردم را با بهترین كیفیت برطرف و دارای بالاترین سطح خدمات بعد از فروش باشد كه در این حالت اعتماد عمومی به آن افزایش یافته و كالای ایرانی اعتبار، احترام و عزت حقیقی خودرا به دست می آورد.

موفقیت در جنگ اقتصادی بدون روحیه جهادی و تلاش شبانه روزی معنا ندارد

كارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز در این میزگرد اظهار داشت: جنگ اقتصادی شرایط خاص خودرا دارد و برای موفقیت در آن باید بیشتر از میزان كنونی تلاش كرد، در این شرایط باید واحدهای صنعتی با دادن مزایای متناسب به كارگران خود، تعداد شیفت و روزهای فعالیتشان را بالا برند و مانند دوران جنگ نظامی تمام توان خودرا برای پیروزی در مقابل دشمن به كار گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا قاسمی نیا بیان كرد: در جنگ اقتصادی همه باید وارد میدان شوند و منتظر رفع تحریم ها نمانند چونكه دشمن نشان داده به نفع ملت ما كاری انجام نخواهد داد و برای ما نیز مناسب نمی باشد كه باردیگر از این توطئه دشمن، لطمه ببینیم.

وی اضافه كرد: نباید تصور نماییم كه دشمن از فشار حداكثری مقابل انقلاب اسلامی دست بر می دارد، بلكه این خود ما هستیم كه باید تحریم ها را بی اثر نماییم و بدانیم فعالان اقتصادی و صنعتگران كشور با پشتیبانی حاكمیت و مردم، توانایی انجام این كار را دارند.

وی افزود: دشمنان در خیال باطل خود تصور می كنند با تحریم های شدید می توانند انقلاب اسلامی را ناكام گذارند اما باید بدانند كه این انقلاب دارای پشتوانه مستحكم مردمی است و این مردم با موفقیت در عرصه های اقتصادی، توطئه اخیر دشمنان را نیز خنثی می كنند.

قاسمی نیا اظهار داشت: در جریان حوادث روزهای گذشته بار دیگر دشمن با ذوق زدگی به میدان آمد و چهره پلید خودرا در مقابل ملت ایران به نمایش گذاشت؛ این اتفاقات نمونه روشنی از دشمنی استكبار جهانی با انقلاب اسلامی بود كه نشان میدهد هیچ گاه نمی توان به حرف و عمل آنان اعتماد كرد.

وی بیان كرد: در جریان جنگ اقتصادی همه نهادها و اقشار اجتماعی باید مانند دوران دفاع مقدس در صحنه حاضر باشند و برای موفقیت كشور در این نبرد سخت تلاش كنند، در این شرایط نهادهای آموزشی همچون مدارس، دانشگاه ها و حوزه های علمیه باید دروس خودرا كاربردی و متناسب با نیازهای كشور عرضه كنند و از صرف زمان و هزینه برای مباحثی كه مورد نیاز جامعه اسلامی نیز، بپرهیزند.

وی افزود: امروز دانش آموزان و دانشجویان كشور باید در كنار تحصیل با مهارت های شغلی و روش های كسب و كار آشنا گردند و در میدان عمل بتوانند مباحث آموزشی خودرا پیاده كنند.

این كارشناس مسائل اجتماعی اظهار داشت: كلاس های درس در این شرایط باید در محیط های تولیدی برگزار و تمام مهارت های لازم به دانشجویان، به خصوص در رشته های فنی و مهندسی ارائه شود تا آنان به سرعت توانایی حضور موثر در بازار كار را بدست آورند.

وی بیان كرد: در زمان جنگ تمام عیار اقتصادی باید روحیه كارجهادی در بین اقشار مختلف به خصوص دانشجویان تقویت شود تا آنان بعنوان نخبگان جامعه وارد میدان شده و روند تولید و اقتصاد كشور را شكوفا كنند.

وی افزود: دل بریدن از محصول و صنعتگر خارجی و اتكا به جوانان نخبه داخلی، چاره برون رفت از تنگنای اقتصادیست و دراین زمینه باید شرایط لازم برای نمایش توانمندی جوانان كشور نخست در محیط دانشگاه فراهم گردد.

قاسمی نیا اظهار داشت: پیشنهاد می كنم، مسئولان استان قم بعنوان خاستگاه انقلاب اسلامی دراین زمینه پیشگام باشند و با برگزاری همایش بزرگی كه دانشجویان نخبه، صنعتگران، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جوان در آن حضور خواهند یافت، به بررسی راهكارهایی برای پیشرفت اقتصادی ایران با اتكا به سرمایه های انسانی و نیروی انسانی توانمند كشور بپردازند.

وی بیان كرد: با برگزاری این گونه همایش ها و فعال شدن هیات های اندیشه ورز در حوزه اقتصاد، شرایط پیش روی كشور برای موفقیت در عرصه جنگ اقتصادی بهبود می یابد و این مساله عامل مهمی جهت استفاده از تمام ظرفیت های داخی برای مقابله با تهدیدهای بیرونی است كه می تواند در سایر بخش ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: فضای رسانه ای و محتوای پیام های تلویزیونی نیز باید تشویق كارآفرینی و تكریم تولیدكنندگان داخلی باشد و در فیلم و سریال ها به مقوله كسب و كار به روشی جذاب و متنوع پرداخته شود.

این كارشناس مسائل فرهنگی اظهار داشت: تقویت تعاونی ها و شركت های خصوصی از دیگر راهكارهای بی اثر كردن تحریم های ظالمانه است كه باید برمبنای قانون و با نظارت های مستمر مسئولان اقتصادی صورت گیرد.

وی بیان كرد: تقویت روحیه انجام كارهای داوطلبانه در عرصه های اقتصادی همچون صنعت و كشاورزی از دیگر راهكارهای موفقیت در این جنگ ظالمانه است، همانگونه كه در دوران دفاع مقدس جمع كثیری از مردم به صورت داوطلبانه در جبهه های جنگ حضور پیدا كردند، امروز نیز استفاده از نیروهای داوطلب و جهادی در بخش های تولیدی كشور می تواند چرخه اقتصاد داخلی را بیشتر از پیش فعال كند.

وی افزود: نكته دیگری كه در این شرایط به آن نیاز داریم، ساده زیستی و دوری كردن مدیران كشور از تجمل و مخارج اضافه است، مسئولان باید درعمل نشان دهند مشكل های اقتصادی مردم را درك كرده و تلاش دارند با كم كردن هزینه ها، بیشتر زمان خودرا برای كمك به رفع مسائل معیشتی مردم صرف كنند.

قاسمی نیا اظهار داشت: حاكمیت باید اعتماد مردم را برای جذب سرمایه های خرد و به كارگیری آن در راه رشد اقتصادی كشور، تقویت كند و در این راه نیاز است كه تمام كارهای اقتصادی قابل انجام به غیر از موارد خاص، برای مردم به صورت شفاف بیان شود.

وی اضافه كرد: مردم باید برای نقش آفرینی فعال در عرصه تولید و اشتغال مورد تشویق قرار گرفته و جایگاه ایشان در عرصه اقتصاد ملی تقویت شود، با این كار سرمایه های مردم در اختیار رشد و پیشرفت كشور قرار می گیرد و سرعت جهش اقتصادی ایران چند برابر خواهد شد.

وی افزود: در این راه نظارت بر نحوه فعالیت نظام بانكی كشور از اهمیت بسزایی برخوردارست تا سرمایه های مردم در مسیری صحیح و تولیدمحور به كار گرفته شده و از هرگونه فعالیت اقتصادی غیرمولد با استفاده از این ظرفیت، جلوگیری شود.
توجه به اقتصاد دانش بنیان تحریم دشمنان را بی اثر می كند

همچنین كارشناس حوزه اقتصاد دانش بنیان در این میزگرد اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان میدان اتصال اقتصاد با علم و فناوری است كه توجه به آن نه تنها تحریم های دشمن را بی اثر می كند بلكه سبب خودكفایی كشور در تولید محصولات مورد نیاز مردم نیز می شود.

نیما روحانی اضافه كرد: طی سال های اخیر فضای خوبی برای فعال شدن اقتصاد دانش بنیان در كشور فراهم گشته است و خیلی از جوانان نخبه در چارچوب شركت های دانش بنیان توانسته اند ایده های خودرا به محصول تبدیل و به بازار عرضه كنند.

وی بیان كرد: جوانان نخبه و مشتاق كشور برای بی اثر كردن جنگ اقتصادی دشمنان و ساخت محصولاتی كه در اثر تحریم های ظالمانه به ایران داده نمی گردد، با تمام توان وارد میدان شده اند و تابحال به موفقیت های شایان توجهی در تولید محصولات راهبردی مورد نیاز صنایع و سایر بخش های اقتصادی دست یافته اند.

وی افزود: بررسی ها در استان های مختلف نشان میدهد با آغار تحریم های ظالمانه دشمنان، تلاش تولیدكنندگان و به خصوص جوانان نخبه در شركت های دانش بنیان برای تولید محصولات مورد نیاز كشور بیشتر شده است و آنان در حال تبدیل كردن این تهدید به فرصتی برای شكوفایی و خودكفایی اقتصادی ایران هستند.

روحانی اظهار داشت: با پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان می توان امید داشت كه مسیر تولید در واحدهای صنعتی كشور حتی بیشتر از سال های اخیر كه تحریم های ظالمانه دشمنان تشدید شده است، رونق یابد و وضعیت تولید و اشتغال آنها حفظ و تقویت شود.

وی اضافه كرد: این پیشرفت ها در حوزه های مهم و راهبردی همچون پزشكی و دارویی، نفت و گاز، كشاورزی و مواد غذایی، خودروسازی و سایر صنایع پیشرفته مورد نیاز كشور قابل مشاهده می باشد و متخصصان داخلی با تلاش بسیار اجازه متوقف شدن این بخش ها به علت تحریم و جنگ شدید اقتصادی را ندادند.

وی افزود: حالا در كشور فضایی فراهم گشته است كه جوانان نخبه با شرایطی بهتر از قبل بتوانند در مجموعه های دانش بنیان و تولیدمحور به فعالیت بپردازند و محصولات مورد نیاز بخش های تولیدی و اقتصادی را از مرحله ایده تا كالای نهایی، تامین كنند.

این كارشناس حوزه اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: امروز این جوانان نخبه، دستگاه های بسیار پیشرفته نظامی را در داخل كشور تولید می كنند و نشان داده اند كه می توانند در همه زمینه های صنعتی وارد شوند و به نیاز فعالان اقتصادی پاسخ دهند.

وی بیان كرد: اگر نگاه مسئولان بیشتر از پیش به سمت نخبگان و سرمایه های انسانی داخل كشور باشد و حداقل امكانات مورد نیاز فعالیت آنان را فراهم آورند، روند خودكفایی ایران در عرصه صنعت و فناوری با رشد شایان توجهی مواجه و اقتصاد ملی نیز در مقابل تهدیدهای موجود، مقاوم می شود.

وی افزود: به منظور پشتیبانی از كار و سرمایه شركت های دانش بنیان و سایر تولیدكنندگان باید شرایطی در كشور فراهم گردد كه اداره ها و مجموعه های دولتی در صورت وجود كالای داخلی از مشابه خارجی آن استفاده نكنند و در صورت انجام چنین كاری با آنها برخورد شود.

روحانی اظهار داشت: باید دركشور نسبت به استفاده از كالای ایرانی فرهنگ سازی گسترده ای صورت گیرد و این مساله كه خرید كالای ایرانی سبب خودكفایی اقتصادی و بی اثر شدن تحریم ها می شود، برای مردم تبیین شود.

وی بیان كرد: استفاده از ظرفیت سرمایه اجتماعی و تقویت تعاونی ها به منظور جذب سرمایه های خرد و به كارگیری آن در طرح های كلان، از دیگر راهكارهای موفقیت در جنگ اقتصادیست كه در این رابطه نیز نخبگان كشور، طرح های متنوع و مناسب فضای ایران را تدوین كرده است كه با حمایت مسئولان قابل اجراست.

وی افزود: نخبگان و تولیدكنندگان ایرانی بارها نشان داده اند كه در صورت حمایت مسئولان توانایی انجام كارهای بزرگ را دارند و این دفعه نیز ثابت می كنند كه تحریم های ظالمانه دشمنان نمی تواند اقتصاد ایران را به بن بست بكشاند.منبع:

1398/09/22
14:32:42
5.0 / ۵
4283
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد میزگرد ایرنا اقتصاد ایران توان بی اثر كردن تحریم را دارد
نظر شما در مورد میزگرد ایرنا اقتصاد ایران توان بی اثر كردن تحریم را دارد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها