معرفی كتاب

بازی های كودكانه، ساختنی بدون باختن

بازی های كودكانه، ساختنی بدون باختن به گزارش برتریها ایرنا- بازی های امروزی صورت های مختلفی از فعالیتهای جسمی و تربیت بدنی است كه در قالب نظام تعلیم و تربیت هر جامعه و همراه ارزش های فردی و اجتماعی آن، زمینه پرورش فكری و جسمی كودكان و جوانان را فراهم می آورد كه ابوالفضل محمدخانی نویسنده سمنانی در كتاب «بازی های محلی استان سمنان» به این مهم پرداخته است.


بازی و ورزش بخش جدانشدنی تعلیم و تربیت و وسیله ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی نسل جوان است.
بازی به سرگرمی، ورزش، تفریح، لعب، كار و فریب مفهوم شده است و هم بازی كردن در فرهنگنامه ها، خویش را به كاری یا با چیزی سرگرم ساختن برای گذرانیدن وقت، به تفنن كاری كردن، ورزش كردن، كار به قصد تفریح یا ورزش انجام دادن آمده است.
نباید تصور شود كه بازی امری بی ارزش و تفننی است و صرفا وسیله ای است كه باعث سرگرمی و مشغولیت كودكان و جوانان را فراهم می سازد؛ برعكس باید آنرا جزء مهمی از فعالیتهای زندگی به شمار آورد.
مفاهیمی مانند تندرستی، بهداشت، رشد فردی و اجتماعی و سلامت روحی، ارتباط نزدیكی با بازی و ورزش دارد.
در این باره خبرنگار ایرنا با یكی از پژوهشگران و نویسندگان استان سمنان به گفت و گو پرداخت.
ابوالفضل محمدخانی متولد ۱۳۴۲ هجری شمسی در سمنان است و كتاب «بازی های محلی استان سمنان» را در دو جلد و در مجموع ۶۵۰ صفحه نگاشته است.
وی بر اهمیت توجه به بازی كودكان تصریح كرد و اظهار داشت: نگاهی به تاریخ نشان داده است كه ملل متمدن جهان همواره به نقش و اهمیت بازی و ورزش توجه داشته اند و از آن در پرورش جوانان و كودكان خود و آماده كردن آنها برای مشكلات فردی و اجتماعی استفاده می كردند.
محمدخانی اضافه كرد: در زمان ما تحقیقات بسیاری در اروپا و آمریكا این حقیقت را آشكار ساخته است چنانچه بین یك تا ۶ سالگی از سوی والدین و پرورشكاران دقت لازم به عمل آید تا كودكان در معرض تجارب و فعالیتهای سازنده همچون بازی قرارگیرند، در آینده از بسیاری نارسایی های ذهنی آنان جلوگیری می شود.


افزایش رشد هوشی كودكان با بازی
وی تصریح كرد: این امر سبب می شود به مقدار قابل توجهی رشد هوشی آنها افزایش یافته و به احتمال قوی از نابسامانی عاطفی آنان جلوگیری به عمل خواهد آمد.
به گفته این پژوهشگر، ژان پیاژه روانشناس تحولی نگر با تحقیقات خود ثابت كرد كه دوره كودكی بخش مهمی از مراحل رشد انسان است و این دوره نیاز به شناخت عمیق دارد.
وی افزود: كودك از همان روزهای اول توانایی این را دارد كه خیلی از فعالیت ها را انجام دهد، به این سبب لازم است كه ما بعنوان افراد بزرگسال به نوزادان یاری نماییم تا در انجام فعالیتهای مختلف توانا شوند.
محمدخانی با اشاره به اینكه كودكان از همان روزهای اول می توانند آموزش ببینند و خیلی از فعالیتهای مناسب سن خویش را فرا بگیرند، اظهار داشت: شكی نیست كه مجموعه این فعالیت ها یعنی توانا ساختن و آموزش نوزادان از راه بازی امكان پذیر است.
به گفته این نویسنده تجارب كودكان پیش از مدرسه (۱ تا۶ سالگی) در بازی آنها خلاصه می شود و می توان بازی را جدی ترین كار یا تجربه كودكان محسوب كرد.
وی خاطرنشان كرد: هركدام از بازی ها تلاش می كند تا به كودك یاری برساند كه بتواند خود و محیط پیرامون خویش را بشناسد و از امكانات محیط و بدن خود استفاده كنند.
مفاهیم عمده از قبیل كمیت، مسافت، عدد، فضا و شكل را كودك ضمن بازی و در زندگی پیش از دبستان می آموزد، ازاین رو مسئولیت والدین در پرورش رشد ذهنی كودكان حائز اهمیت بسیار است.
آموزش و پرورش والدین را درگیرِ بازی كند
شكی نیست كه اگر دوره كودكی هر فرد پربارتر باشد و به بازی بیشتری پرداخته باشد، به مراتب بهتر می تواند وارد مراحل بعدی رشد خود شود و در واقع آموزش و پرورشِ كودك بیشتر از آنچه كه بتوان تصور كرد توسط والدین آنان با انجام بازی های گوناگون پی ریزی می شود.
دراین میان نظام آموزشی كشور هم باید با در نظر گرفتن این امر مهم به گنجاندن بازی در امور آموزشی و پرورشی كودكان بخصوص دوران قبل دبستان و دبستان، توجه بیشتری داشته باشد.
لازمه این امر علاوه بر آموزش مربیان و معلمان به منظور نهادینه كردن امور تربیتی و اخلاقی با ابزار گرانسنگی به نام بازی، تدوین متون آموزشی مبتنی بر بازی و انجام تكالیف در منزل از راه همین شیوه است.
نظام آموزش و پرورش كشور همینطور می تواند تكالیف منزل دانش آموزان را مبتنی بر بازی تنظیم و والدین را به منظور دستیابی به این امر هدایت كند.


1398/10/18
19:05:36
5.0 / ۵
4380
تگهای خبر: پژوهش , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بازی های كودكانه، ساختنی بدون باختن
نظر شما در مورد بازی های كودكانه، ساختنی بدون باختن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها