نگاهی به كتاب امام زاده های آذربایجان و شمال غرب ایران

نگاهی به كتاب امام زاده های آذربایجان و شمال غرب ایران برتریها: كتاب «امام­زاده­ های آذربایجان و شمال غرب ایران» به قلم امیر چهره گشا در 348 صفحه و پنج فصل توسط انتشارات اختر تبریز به زیور طبع آراسته شده است.


كتاب «امامزاده های آذربایجان و شمال غرب» شامل پنج فصل امامزادگان آذربایجان شرقی، امامزادگان آذربایجان غربی، امامزادگان استان اردبیل، امامزادگان استان زنجان، منابع و لیست اعلام است.
امیر چهره ­گشا نویسنده كتاب در گفت وگویی اظهار نمود: بناهای آرامگاهی همچون بقاع متبركه امامزادگان، از جنبه ­های مختلف، همچون نقش آن­ها در جغرافیای شهری، فعالیت ­های مذهبی، اقتصادی، سیاسی و هنری و بالاخره برای شناسایی گسترش و احترام و اعتبار مذهب در دوره­ های مختلف تاریخی قابل مطالعه بوده و از اهمیت خاصی برخوردارست.
چهره­ گشا باتوجه به استفاده از دو روش تحقیق میدانی و كتابخانه ­ای در تالیف كتاب اضافه كرد: در این اثر تلاش شده است تا با شناساندن شرح حال و نسب افراد مدفون در این بقاع، به موقعیت جغرافیایی و مشخصات بنا نیز پرداخته شود.
وی افزود: وجود تعداد زیادی از این بقاع در ایران، گویای موج گسترده مهاجرت­ هایی است كه در قرون اولیه اسلامی به سمت ایران انجام شده است و مهاجرت امام­زادگان به ایران در چهار دسته صورت گرفته است؛ آنهایی كه از بیدادگری­ های امویان و خصوصاً حجاج بن یوسف مجبور به مهاجرت شدند، بزرگوارانی كه به هنگام ولیعهدی حضرت امام رضا ع به ایران آمدند، تعدادی كه در خروج بر خلفای اموی و عباسی شركت داشتند و گروهی كه در زمان حكومت علویان در مازندران به ایران آمدند.
در خصوص بنای امام زاده ها مدارك مختلف حاكی از این است كه از همان سال های اولیه وفات امام زادگان، بناهایی هر چند ساده بر مدفن آنان ساخته می شد كه به مرور زمان از جانب اهالی محل و بزرگان قوم، بناهای مجلل تری بر مرقد بنا می شده كه با انواع هنرها آنرا مزین می ساختند و برای نگهداری و هزینه آن، اموال و املاكی وقف می نمودند. بعد از به قدرت رسیدن علویان در طبرستان و سپس آل بویه در ایران، آباد ساختن مرقدهای مطهر مورد توجه خاص قرار گرفت.
در دوره حكومت تركان سلجوقی، به رغم حاكمیت مذهب تسنن، باز بزرگانی بودند كه به بنای امام زاده ها توجه شایانی مبذول می داشتند. در دوره ایلخانان مغول، خاصه در عهد غازان خان، الجایتو و ابوسعید بهادرخان، امام زاده ها تجدید بنا، تعمیر یا تزیین شدند و در ادوار بعدی نیز از دوران جانشینان تیمور، صفویان، قاجار نیز ساخت و سازها و تزیینات اماكن تاریخی به خصوص بقاع متبركه ادامه داشت اما گسترده ترین ساخت و سازها و تعمیرات این بناها در دوره اخیر انجام شده است.منبع:

1398/10/28
14:53:04
5.0 / ۵
4554
تگهای خبر: اقتصاد , تعمیر , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نگاهی به كتاب امام زاده های آذربایجان و شمال غرب ایران
نظر شما در مورد نگاهی به كتاب امام زاده های آذربایجان و شمال غرب ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها