مقابله با سانسور با عرضه سرویس بومی

مقابله با سانسور با عرضه سرویس بومی به گزارش برتریها كارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقدند برای مقابله با رسانه ها و سرویس های خارجی كه این روزها در فضای سایبری جولان می دهند، باید به تولید سرویس های بومی اقدام و از این طریق محتوای مورد نظر را در این فضا منتشر نمود و به اطلاع كاربران جهانی رساند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، رسانه های اجتماعی امروزه تبدیل به تكنولوژی فراگیر جهت ایجاد و تسهیل در اشتراك گذاری اطلاعات، ایده ها و علایق از راه ارتباطات و تعاملات مجازی بر بستر شبكه شده اند. رسانه های اجتماعی، تعاملی و مبتنی بر وب هستند و محتوای آن توسط كاربران در چارچوب متن، نظر، عكس، صوت و ویدئو تولید می شود و تعاملات آنلاین كاربران نقش حیاتی و كلیدی در رسانه های اجتماعی دارد.
پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی هم از سرویس های محبوب و فراگیر در بین رسانه های جمعی هستند و میلیون ها كاربر از این طریق به تعامل با یكدیگر می پردازند. كاربران پروفایل خویش را ایجاد می كنند و رسانه اجتماعی با اتصال پروفایل كاربران به یكدیگر، توسعه شبكه های اجتماعی را تسهیل می كنند. هرچند با وجود تلاش هایی كه در كشور برای توسعه سرویس های بومی صورت گرفته، این سرویس ها هنوز نتوانستند به جایگاه درخوری درمیان كاربران برسند.
از طرفی این روزها شاهد سیاست دوگانه ای از سوی شركت های خارجی مدعی آزادی بیان هستیم كه به بهانه تحریم های آمریكا ضد ایران، مبادرت به حذف پست های كاربران ایرانی در شبكه های اجتماعی می كنند. در این راستا خسرو سلجوقی - عضو سابق هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا، درباره ایجاد محدودیت ها در شبكه های اجتماعی بیان نمود: شبكه اجتماعی مانند اینستاگرام هرچه درباره سردار قاسم سلیمانی بود را حذف نمود. البته شاید این از طبیعت دیتاست و وقتی شركتی چنین اختیاری دارد، این كار را انجام می دهد.
وی تصریح كرد: دانش فناوری اطلاعات زمانی در خارج از مرزها قرار داشت، اما زمانی كه ما با ابرقدرت های این حوزه اختلاف داریم، باید وقت بگذاریم و به این دانش فنی برسیم. چونكه آنها همان گونه كه در مسئله اخیر شاهد بویم، می توانند به اختیار خود، دسترسی ما به شبكه ها را قطع كنند.
برخی امكان دارد به این مورد اشاره كنند كه شبكه های اجتماعی بومی، آن گستردگی و تاثیری كه شبكه های جهانی می توانند بگذارند را ندارند. سلجوقی در اینباره اظهار نمود: این مورد صحیح است، اما با سرویسی داخلی مشابه اینستاگرام هم می توان اقداماتی انجام داد.
البته عرضه سرویس های بومی به این معنا نیست كه محدودیتی در سرویس های خارجی ایجاد شود. همان گونه كه بارها به این مورد تاكید گردیده است. ازاین رو منظور از طریق اندازی شبكه ملی اطلاعات و سرویس های بومی این است كه نیاز ما به اینترنت جهانی كمتر شود و برای سرویس های داخلی، نیازی به مبادله دیتا به خارج از كشور نباشد.1398/11/02
23:17:11
5.0 / ۵
4456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مقابله با سانسور با عرضه سرویس بومی
نظر شما در مورد مقابله با سانسور با عرضه سرویس بومی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها