نگاهی به كتاب اسطوره روسیه

مرد قدرتمند كرملین را بهتر بشناسیم

مرد قدرتمند كرملین را بهتر بشناسیم برتریها: كتاب «اسطوره روسیه» نوشته «علی مخدومی» اثری است درباره زمینه و خاصیت های روانشناختی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه كه با مطالعه آن می توان شناختی بهتر از بسترهای تصمیم گیری های سیاسی او به دست آورد.


روایتی روانشناختی از زندگی پیچیده «ولادیمیر ولادیمیروویچ پوتین» رئیس جمهوری كنونی روسیه، موضوع كتابی است كه اخیرا و به قلم «علی مخدومی» به تحریر درآمده و «موسسه مطالعات راهبردی» آنرا منتشر ساخته است. پرسش اصلی این كتاب آن است كه كدام پس زمینه های روانشناختی، رویكردهای سیاسی امروز ولادیمیر پوتین بعنوان یكی از قدرتمندترین مردان جهان را شكل می دهند و چگونه می توان درك بهتری از اقدامات او به عمل آورد.
كتابی كه جایش خالی بود
در حالی كه تابحال كتاب های مختلفی درباره زندگی سیاستمداران غربی همچون «بیل كلینتون»، «باراك اوباما» یا «دونالد ترامپ» به رشته تحریر درآمده است، اما نویسندگان و مترجمان ایرانی كمتر به بررسی ابعاد ذهنی و روانشناختی سیاستمداران شرقی پرداخته اند. كتاب «علی مخدومی» با نام «اسطوره روسیه» تلاشی است برای پر كردن این خلاء و ارائه اطلاعات روانشناختی ارزشمندی از زندگی مردی كه حدود دو دهه است بعنوان نفر اول سیاست یكی از ابرقدرت های جهان، نقش ایفا می كند و بعنوان موفق ترین و در عین حال پیچیده ترین رهبران روسیه كنونی و شوروی سابق شناخته می شود.این كتاب ۱۸۱ صفحه دارد و در پنج بخش و تعدادی پیوست تنظیم شده است. در بخش اول كتاب، خواننده با بحث «روانشناسی سیاسی شخصیت» آشنا می شود تا به طور كلی دریابد كه علم روانشناسی چه پیشینه ای در شناخت شخصیت های مهم سیاسی جهان داشته است و كوشش برای این شناخت از چه زمانی شروع شده است.
در فصل دوم كتاب خواننده با دوران كودكی، نوجوانی و جوانی ولادیمیر پوتین آشنا می شود و درمی یابد كه زمینه های شكل گیری كلی روحیه پوتین چه بوده است. در فصل سوم كتاب، مخدومی تلاش می كند تا ارزیابی كلی از شخصیت ولادیمیر پوتین بدست دهد و خاصیت ها كلی شخصیت او را تشریح كند و در فصل چهارم نیز خواننده با شخصیت سیاسی پوتین و رویكرد كلی او نسبت به سیاست آشنا می شود.

در فصل پنجم و پایانی نیز باتوجه به خواستگاه امنیتی پوتین، شخصیت امنیتی او تشریح می شود. در بخش پیوست ها نیز خواننده با برخی دیدگاه های پوتین درباره برخی مولفه های سیاست، آشنایی می یابد. مولفه هایی كه می توانند تصویری بهتر از این شخصیت مهم سیاسی بدست دهند.
پوتین؛ از كودكی سخت تا حضور در «كا. گ. ب»
مخدومی در اثر خود ضمن اشاره به روایت هایی كه از زندگی سخت دوران كودكی پوتین ارائه شده است، تاكید می كند كه روزهای سخت زندگی پدر و مادر پوتین در دوران جنگ جهانی دوم و بعد از آن و همین طور فقر و تنگدستی خانواده وی، زمینه ساز شكل گیری شخصیتی وی در آینده شده است. در ادامه در می یابیم كه پوتین در دوران نوجوانی خود به ورزش جودو روی می آورد و سپس با ورود به رشته حقوق، برنامه ی خودرا برای عضویت در كا. گ. ب، سازمان جاسوسی شوروی، آغاز می كند.
جالب آنجا است كه وی برای عضویت در كا. گ. ب با مخالفت جدی اعضای خانواده خود مواجه می شود كه ترجیح می دادند وی وارد آكادمی هوانوردی شود. با وجود وساطت های فراوان مربیان وی، با این وجود پوتین قاطعانه بر تصمیم خود پافشاری كرده و در نهایت بعد از تحصیل در دانشكده حقوق، به عضویت كا. گ. ب در می آید.
به نظر دوستان و نزدیكان پوتین، او فردی درون گرا، منضبط، جدی، سرسخت، قاطع و با پشتكار فراوان است.
عضویت پوتین در كا. گ. ب موجب می شود تا وی ضمن طی دوره های آموزشی سخت و ویژه، اطلاعات و تجربیات بسیار خوبی بدست آورد و سپس برای انجام ماموریت های سری، به كشور آلمان شرقی اعزام شود. حضور پوتین در آلمان شرقی نه تنها منجر گردید تا وی تجربیات كافی بدست آورد كه شكست شوروی در پشتیبانی از آلمان شرقی و تنها گذاشتن این متحد راهبردی، موجب شد تا حمایت همه جانبه از متحدان، همواره بعنوان یك اصل ثابت در ذهن وی حك شود.
مخدومی تاكید می كند كه كسانی كه پوتین را از دوران كودكی تا دوران حضور در كا. گ. ب می شناسند، تاكید دارند كه وی فردی درون گرا، آرام، قاطع، سرسخت، درس خوان و با پشتكار، رسمی و لایق بوده است.
راهی كه پوتین تا رهبری روسیه جدید پیمود
ولادیمیر پوتین بعد از اختتام ماموریت در آلمان شرقی، به روسیه بازگشت و بعد از مدتی دریافت كه شوروی در حال فروپاشی است. در نتیجه با استعفاء از سازمان كا. گ. ب كه در آن زمان تا حد زیادی بدنام شده بود، توانست به بازسازی هویت و جایگاه سیاسی خود بپردازد و سپس، از بعد از مدتی فعالیت در شورای شهر سن پترزبورگ، به مسكو نقل مكان كرد و ظرف چهار سال از معاونت اداره بازرسی نهاد ریاست جمهوری به سمت معاون اولی رئیس جمهوری رسید.
پوتین كه توانست با حمایت بلوك قدرت «بوریس یلتسین»، به مقام ریاست جمهوری برسد و در انتخابات پیروز شود، با سرعت هرچه بیشتری توانست به كسب محبوبیت در بین مردم روسیه پرداخته و جایگاه از دست رفته روسیه در بازی قدرت های جهانی را باردیگر احیا كند. با این وجود نكته، جالب توجهی كه كتاب به آن اشاره می كند، حضور گسترده نفراتی پیرامون او است كه سابقه كارهای امنیتی را در كارنامه خود دارند.منبع:

1398/11/04
22:29:26
5.0 / ۵
4209
تگهای خبر: دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مرد قدرتمند كرملین را بهتر بشناسیم
نظر شما در مورد مرد قدرتمند كرملین را بهتر بشناسیم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها