كاهش قیمت نفت و تبعات آن بر بازارهای جهانی

كاهش قیمت نفت و تبعات آن بر بازارهای جهانی برتریها: قیمت نفت خام بعد از عدم توافق اوپك با روسیه و كاهش قیمت ها توسط عربستان، بزرگ ترین سقوط قیمت را در نزدیك به 30 سال قبل تجربه نمود. این سیر نزولی در ایام اخیر، بار دیگر نگرانی هایی را در بعضی جوامع متكی به این حامل انرژی به وجود آورده است؛ امری كه در بلندمدت می تواند ضربه سختی به اقتصاد كشورهای مختلف وارد كند.ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در نشست وین، به درخواست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای همراهی با كاهش تولید نفت اوپك، پاسخ منفی داد. بعضی از كارشناسان اقتصادی این رویه را آغاز جنگ نفتی خواندند؛ جنگی كه تبعاتش گسترده خواهد بود. برای اینكه عربستان سعودی بعد از چند سال كاهش تولید و عدم همراهی عملی برخی اعضای اوپك و غیر اوپك در رعایت تعهدات شان، احساس كرد كه رهبری اش در بازار نفت خدشه دار شده و حتی روسیه هم بطور كامل به تعهدات پذیرفته اش در جلسات عمل نمی نماید. در واقع عربستان می داند امسال تقاضا كم است و رشد شیل آمریكا نیز می تواند سهم بازارش را محدود كند.

بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان داده است كه رسانه های داخلی موضوع كاهش تقاضای نفت در اثر شیوع ویروس كرونا و بحث و جدل در نشست شماره ۱۷۸ اوپك را از زوایای مختلفی مورد ارزیابی قرارداده اند.

رسانه های اصلاح طلب

روزنامه اطلاعات: قیمت نفت خام بعد از عدم توافق اوپك با روسیه و كاهش قیمت ها توسط عربستان، بزرگ ترین سقوط قیمت را در نزدیك به ۳۰ سال قبل تجربه نمود. نفت برنت با ۲۲ درصد معادل ۹۵ر۹ دلار كاهش به ۳۲ر۳۵ دلار و پایین تر از آن و شاخص نفتی «وست تگزاس اینترمدیت» با ۹۹ر۸ دلار افت، معادل ۸ر۲۱ درصد به ۲۹ر۳۲ دلار رسید. بعد از سقوط ۳۰ درصدی قیمت نفت برنت و شاخص «وست تگزاس» در سال ۱۹۹۱، این دومین سقوط بزرگ یك روزه در تاریخ آنها است.

روزنامه اطلاعات با درج یادداشتی به قلم ابوالقاسم قاسم زاده نوشت: سعودی ها كه بالاترین سطح تولید نفت اوپك را در اختیار دارند، كاهش قیمت یا تولید را منوط به پذیرش تعدیل روسیه كرده بودند. پس با رد این تقاضا از طرف روسیه، سعودی ها با كاهش قیمت بااینكه متضرر می شوند، اما آنرا موقت می دانند و گمان دارند در چند ماه آینده، آرامش به بازار نفت و انرژی در جهان باز خواهد گشت. اما ترامپ از این موقعیت در داخل آمریكا كه «نرخ بنزین» كاهش یا ثابت مانده است، بهره گیری تبلیغاتی ـ انتخاباتی می كند و روز گذشته خطاب به هوادارانش در نشست انتخاباتی اظهار داشت: بروید و از این قیمت بنزین لذت ببرید! در صورتیكه سقوط آزاد بورس نیویورك اگر به همین روال ادامه یابد و در كنار آن بحران «ویروس كرونا» در داخل آمریكا طوفان ایجاد كند، مشكل ترامپ مضاعف خواهد شد. قیمت نفت و انرژی بازی خطرناكی است كه می تواند برای ترامپ در سال انتخابات ریاست جمهوری مشكل آفرین شود. ترامپ همواره خواستار فروپاشی اوپك، بزرگ ترین تشكل نفتی جهان بوده است و الان با در نظر گرفتن سیاست تحریم و فشار حداكثری مقابل ایران و ونزوئلا، از شكست نشست اوپك استقبال می كند. اما كاهش قیمت نفت «شل» بر مجموعه اقتصاد آمریكا و حتی اروپا تأثیر بسیار منفی بر جای خواهد گذاشت. دو نظر عمده كارشناسان اقتصادی و انرژی حائز اهمیت می باشد. نظر اول؛ عده ای از آنها اعتقاد دارند كه این شرایط نمی تواند پایدار بماند و اگر بحران ویروس كرونا در جهان فروكش كند، بازارهای نفت و انرژی وارد رونق جدیدی خواهند شد و از این شرایط ناپایدار و سخت عبور خواهند كرد و بار دیگر به شرایط عادی بازگشت می كنند. گروه دیگر در نظر دوم، اعتقاد دارند كه اوپك هم گرفتار ویروس كرونا با مشخصات خاص خود شده است. بحران آن فراگیر و ادامه دار خواهد بود و در این ماجرا، ترامپ در سال انتخاباتی ضربه بزرگی از این بحران خواهد دید. چین و روسیه در انتظار آنند.

برنده نهایی جنگ نفتی، عنوان مطلبی در روزنامه دنیای اقتصاد است، در قسمتی از آن می خوانیم: جنگ قیمتی عربستان و روسیه پای نفت شیل آمریكا را نیز وسط كشید. گرچه سعودی ها و روس ها ذخایر ارزی مناسبی دارند، اما در بلندمدت وابستگی بالای عربستان به نفت نقطه ضعف آنها است. آمریكایی ها نیز به علت هزینه بالای تولید با مشكل مواجهند؛ اما انعطاف بیشتری در مدیریت هزینه ها دارند. گرچه هنوز پیروز منازعه این سه كشور مشخص نمی باشد، اما برنده اصلی تابحال نفتكش هایی هستند كه به دنبال تخفیف های قیمتی با افزایش تقاضا رو به رو شده اند. در بازار نفت جنگی در شرف آغاز است و متحدان پیشین حال در مقابل هم قرار گرفته اند. نبردی كه در صورت وقوع هیچ برنده ای نخواهد داشت، چونكه می‎تواند قیمت ها را به زیر ۲۰ دلار بر بشكه نیز برساند. بسیاری انگیزه روسیه برای مخالفت با توافق نفتی را ضربه زدن به تولیدكننده های نفت شیل در آمریكا در كنار تلافی اقدامات دولت ایالات متحده در تحریم نفتی شركت روسنفت می دانند. اما عربستان نیز در دوره قبلی جنگ قیمتی به دنبال خارج كردن نفت نوظهور شیل از بازار بود كه در نهایت به نتیجه نرسید. خیلی از مفسرین با بررسی نقاط ضعف و قوت عربستان و روسیه از منظر اقتصادی و تاب آوری قیمت پایین نفت به دلیل انبوه بشكه هایی كه مقرر است به سمت بازار سرازیر شوند، اهتمام در فهم جایگاه این دو كشور در صنعت نفت و تعیین برنده احتمالی این جنگ دارند.

پایگاه خبری تحلیلی فرارو در گزارشی آورده است: البته برخی بر این باور هستند كه عربستان علاوه بر انتقام گیری از روسیه، دنبال مقابله با نفت شل آمریكا بوسیله كاهش قیمت هاست. گفتنی است كه در صورت كاهش قیمت نفت، تولید نفت شل آمریكا صرفه اقتصادی ندارد. در نتیجه، تعطیل می شود. در سال های اخیر، آمریكا با قدرت وارد حوزه تولید و صادرات نفت شده است. برخی كشورهای نفتی عربی، و در رأس آنها عربستان، حتی پیش از جنگ قیمت ها هم مشكلات مالی داشته اند. طبق برخی ارزیابی ها، عربستان، بودجه سال ۲۰۲۰ را با قیمت ۵۵ تا ۶۳ دلار برای هر بشكه بسته بود. اما حالا قیمت های نفت فاصله بسیاری با این ارقام دارند. از همین رو ناظران منطقه ای درباره وقوع بحران مالی در كشورهایی مانند عربستان، بحرین، الجزایر، عراق و لیبی آگهی می دهند. بحران در این كشورها نیز، بر سایر كشورهای عربی مانند لبنان، اردن و مصر كه به كمك های مالی كشورهای عربی نفت خیز اتكا دارند، تاثیرات منفی می گذارد. بانك «گولدمن ساكس» پیش بینی كرده كه قیمت های نفت ممكنست تا ۲۵ دلار نیز كاهش پیدا كند. چنین قیمت هایی برای عربستان و دیگر كشورهای عربی نفت خیز شبیه به یك كابوس خواهد بود. تا یك ماه پیش به نظر می رسید این كابوس حداقل ۱۵ سال با كشورهای عربی حوزه خلیج فارس فاصله داشت. اما حالا با سقوط قیمت ها، ممكنست زودتر فرا برسد.

سعید ساویز در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، درباره تاثیر كاهش قیمت نفت و شیوع كرونا بر اقتصاد انرژی جهان تصریح كرد: بیماری كرونا از كشوری آغاز شد كه یكی از بازارهای اصلی تولید و مصرف در جهان است، بدین سبب بر اقتصاد جهان تاثیر عمیق و سریع گذاشته است و با عنایت به این كه بیشترین نفت و گاز جهان را چینی ها مصرف می كنند به تبع مصرف انرژی به شدت پایین آمد. طبیعتا ترس از شیوع كرونا موجب شد خیلی از سرمایه گذاران سهام خودرا در چین واگذار كردند و خیلی از سرمایه گذارانی كه قصد سرمایه گذاری در این كشور داشتند، منصرف شدند. همه به این مفهوم است كه اقتصاد جهان به شدت وارد یك مرحله ركود آنی شده است. ركود آنی اقتصاد جهانی تاثیرات شگرفی دارد و فقط با از بین رفتن ترس و حواشی كرونا از بین می رود. اما تا زمانی كه این استرس جهانی ادامه دارد وضع بازار نفت نیز به همین منوال خواهد بود.

به گزارش ایسنا، اوپك و روسیه در مذاكرات روز جمعه وین نتوانستند درباب كاهش تولید نفت به توافق برسند كه موجب ریزش بیش از ۳۰ درصدی قیمت نفت در روز دوشنبه شد. الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه هنگام خروج از مقر اوپك در وین به خبرنگاران اظهار داشت: از اول آوریل همه آزاد هستند هر میزان كه مایلند نفت تولید كنند. ما پتانسیل رشد بیشتر تولید نفت را داریم. تصور می كنم در كوتاه مدت تولیدمان را ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشكه در روز و در بلندمدت ۵۰۰ هزار بشكه در روز افزایش دهیم. تحت پیمان فعلی اوپك پلاس كه در اول آوریل تمام می شود، سهم تولید نفت روسیه ۱۰.۳۲۸ میلیون بشكه در روز بوده و طبق برآورد پلاتس، این كشور در فوریه ۱۱.۳۸ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرد. وزیر انرژی روسیه مقرر است روز چهارشنبه با مدیران شركتهای نفتی بمنظور مذاكره درباره طرحهای تولید و همكاری با كشورهای اوپك دیدار كند. با وجود اختلاف با اوپك، نواك از همكاری موثر با گروه اوپك پلاس طی سه سال قبل كه برای روسیه ۱۰ تریلیون روبل معادل ۱۳۸.۹ میلیارد دلار درآمد به همراه داشت، تمجید كرد.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی دیگر آورد: وزارت انرژی آمریكا در اواخر فوریه قبل از شیوع ویروس كرونا و آغاز جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه كه موجب ریزش قیمت های نفت شده است، طرح فروش قسمتی از ذخایر نفت راهبردی را اعلام نموده بود. فاكتورهای قیمت نفت روز دوشنبه در واكنش به برنامه عربستان برای كاهش شدید قیمت فروش و افزایش تولید نفت خود، با بزرگترین كاهش روزانه از زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ روبرو شدند اما روز سه شنبه كه سرمایه گذاران منتظر اعلام تدابیر محرك اقتصادی بودند و روسیه از احتمال مذاكرات بیشتر با اوپك خبر داد، قسمتی از ضرر سنگین روز قبل را جبران كردند. سخنگوی وزارت انرژی آمریكا اظهار نمود كه با در نظر گرفتن وضعیت فعلی بازارهای نفت، زمان مناسبی برای فروش نیست.

روزنامه ستاره بامداد در گزارشی آورده است: هفته گذشته اوپك در صورتیكه روسیه طبق گزارش ها در جبهه مخالف قرار گرفته بود، نتوانست با متحدین خود در مورد كاهش تولید به توافق برسد. عربستان سعودی نیز در پاتكی شگفت آور و با هدف گرفتن سهم بیشتری از بازار تصمیم به افزایش تولید گرفت، اقدامی كه سبب كاهش 30 درصدی قیمت های نفت شد. «دن یرگین» تحلیل گر ارشد بازار نفت و معاون رئیس موسسه «آی اچ اس» ماركیت مستقر در لندن، روز دوشنبه به شبكه خبری سی بی ان سی CNBC اظهار داشت: «این صنعت با مشكلات پیچیده ای روبرو است كه می تواند بازارهای جهانی را با تلاطم های سهمگینی مواجه سازد.» وی بر این باور است كه تولید كنندگان نفت از الان «نبرد برای گرفتن سهم بیشتر از بازار» را آغاز نموده اند. ایشان در ادامه اظهار داشت: «همه چیز از ویروس آغاز شد عاملی كه تقاضای نفت در مقایسه با سال قبل را حدودا تا 4 میلیون بشكه در روز كم كرد.» این بیماری كه از چین سرچشمه گرفته بود به سرعت جهان را فرا گرفت، كارهای اقتصادی در بخش هائی چون صنعت و خدمات گردشگری با ركود مواجه و افت شدید تقاضا برای نفت را به دنبال داشت.

رسانه های اصولگرا

خبرگزاری تسنیم: در صورتیكه مسكو و ریاض هیچ كدام از قیمت پایین نفت راضی نیستند ولی شكست آنها در مذاكرات وین موجب یك جنگ تمام عیار قیمت شده است، حالا سؤال این است: برنده این شرایط كیست؟

خبرگزاری تسنیم در گزارشی آورده است: كاهش شدید قیمت نفت در روز دوشنبه در شرایطی به وجود آمد كه تقاضای نفت از جانب چین به خاطر شیوع ویروس كرونا و ضربه آن به دومین اقتصاد بزرگ دنیا پایین آمده بود، بدین سبب وقتی روسیه از قرارداد جدید كاهش تولید توسط اعضای اوپك حمایت نكرد، به صورتی این آتش را شعله ورتر كرد و عربستان تصمیم گرفت این اقدام روسیه را تلافی كند. سرگئی كوپیلوف، یكی از شركای شركت مشاوره بی اس سی گفت این مسكو بوده كه جنگ قیمت نفت را آغاز نموده است. روسیه منابع بسیار بیشتری برای پشتیبانی از اقتصادش در بحبوحه بحران بازار نفت دارد ولی شرایط برای عربستان متفاوت می باشد. عربستان سعودی تمایل به قیمت بالای نفت دارد و سهم آن مانند روسیه در بازار نفت خام بالاست ولی از جانب دیگر عربستان به خلاف روسیه نمی تواند مدت زیادی با قیمت پایین نفت دوام بیاورد چون حاشیه های امنیت بسیار كمتری در سیستم بودجه خود دارد.

به گزارش روزنامه قدس، وزیر نفت روسیه با شركت های نفت این كشور دیدار می كند تا در مورد همكاری آینده آنها با سازمان كشورهای صادر كننده نفت مذاكره كنند. این جلسه بعد از شكست مذاكرات اوپك و سایر تولید كنندگان نفت در هفته گذشته و اختتام همكاری سه ساله آنها برگزار می گردد. هدف آنها از این همكاری كاهش تولید، پشتیبانی از قیمت نفت و پایین آوردن ذخایر نفتی بود. عدم توافق اوپك و متحدانش برای كاهش بیشتر تولید موجب ۲۵ درصد سقوط قیمت نفت در روز دوشنبه شد و آنرا به ۳۰ دلار در هر بشكه رساند یعنی پایین ترین قیمت طی ۴ سال قبل. الكساندر نواك وزیر انرژی روسیه می گوید محدودیت تولید نفت باید از اول آوریل برداشته شود. یعنی زمانی كه قرارداد كاهش تولید فعلی بین اوپك و متحدانش اختتام می یابد. در این نشست در مورد احتمال همكاری باردیگر با اوپك بحث خواهد داد ولی تصمیم گیرنده نهایی در این حوزه ولادیمیر پوتین است. رزنفت، بزرگترین شركت تولید كننده نفت روسیه، بزرگترین مخالف قرارداد كاهش تولید بود و عقیده داشت كاهش تولید آنها سبب شده آمریكای غیر عضو اوپك سهم بازار خودرا افزایش دهد. رزنفت به ریاست ایگور سچین، یكی از متحدین نزدیك پوتین و مدیران آن به خاطر نقش مسكو در اكراین و تجارت نفت با ونزوئلا تحت تحریم های آمریكا قرار گرفته اند. سایر تولید كنندگان نفت روسیه همچون لوك اویل، دومین تولید كننده بزرگ نفت روسیه، در مورد همكاری با اوپك نظر مثبتی دارند.

به گزارش خبرگزاری آنا، شركت نفت عربستان (آرامكو) اعلام نمود كه تولید روزانه خودرا با ثبت ركوردی تازه، از ماه آینده به ۱۲.۳ میلیون بشكه خواهد رساند. بدین ترتیب عربستان كه هم اكنون با تولید ۹.۸ میلیون بشكه در روز حدود ۳۶ درصد تولید اوپك را در اختیار دارد، ۲.۵ میلیون بشكه به تولید خود اضافه می كند. در صورت تحقق این ادعای آرامكو، عرضه نفت عربستان در مقایسه با ماه گذشته روزانه ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. عرضه ای كه به باور كارشناسان فراتر از ظرفیت تولید این كشور است. بر این اساس، این فرضیه از طرف برخی مفسرین بازار نفت مطرح شده كه عربستان برای حفظ سهم بازار خود در جریان جنگ قیمتی با روسیه از ذخایر راهبردی خود نیز استفاده خواهدنمود. در مقابل الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه اعلام نمود كه صنعت نفت كشور دارای ظرفیت خالی ۵۰۰ هزار بشكه ای است و با بهره برداری از آن می تواند نصاب جدید تولید ۱۱.۸ میلیون بشكه در روز را به نمایش بگذارد. همزمان وزارت دارایی روسیه اعلام نموده كه با اتكاء به ذخایر ارزی ۱۵۰ میلیارد دلاری قادر خواهد بود بین ۶ تا ۱۰ سال با فروش نفت ۲۵ تا ۳۰ دلاری مانع ركود اقتصادی و تضعیف روبل شود. اما بررسی بانك تجارت ابوظبی نشان داده است كه عربستان سعودی برای حفظ سطح فعلی هزینه های دولت خود در صورتیكه قیمت جهانی نفت ۳۵ دلاری باقی بماند با كسری بودجه ۱۵ درصدی مواجه خواهد شد. همین طور ذخایر خالص خارجی این كشور نیز تنها برای ۵ سال كفاف حفظ وضعیت موجود را خواهد داد و بعد از آن، این كشور ناگزیر خواهد بود از سایر ذخایر خود استفاده نماید. به دنبال قدرت نمایی تمام عیار عربستان و روسیه سایر تولیدكنندگان عمده نفت نیز وارد میدان جنگ شدند. عراق، دومین تولیدكننده اوپك نیز اعلام نمود كه از ماه آتی ۳۵۰ هزار بشكه به تولید خود خواهد افزود. همین طور نیجریه هم از آمادگی خود برای بالا بردن ۱۰۰ هزار بشكه ای تولید خود آگاهی داد.

خبرگزاری مهر در گزارشی آورده است: در انتهای معاملات روی سه شنبه و در آغاز معاملات چهارشنبه، قیمت نفت توانست با امید به كاهش تولید شركت های انرژی آمریكا و احتمال تداوم مذاكره بین اوپك و روسیه، ۱۱ درصد از سقوط سهمگین روز دوشنبه خودرا جبران كند. قیمت پیش خرید هر بشكه نفت خام برنت بعد از آنكه در معاملات دیشب ۲.۸۶ دلار یا ۸.۳ درصد جهش كرد، امروز تا ساعت ۹: ۵۶ به وقت تهران ۷۴ سنت یا ۱.۹۹ درصد دیگر بالا آمد و به ۳۷.۹۶ دلار رسید. قیمت پیش خرید هر بشكه نفت خام آمریكا هم كه دیشب ۳.۲۳ دلار یا ۱۰.۳۸ درصد جهش كرده بود، امروز ۴۰ سنت یا ۱.۱۶ دلار دیگر بالا آمد و به ۳۴.۷۵ دلار بازگشت. جهش قیمت امروز در حالی اتفاق می افتد كه پس از آغاز جنگ قیمت نفت بین روسیه و عربستان، هر دو شاخص نفت آمریكا و برنت در معاملات روز دوشنبه بیش از ۲۴ درصد سقوط كرده بودند.

به گزارش روزنامه جوان، قیمت نفت بعد از بیشترین كاهش یك روزه نزدیك به ۳۰ سال گذشته، روز گذشته باردیگر جان گرفت و افزایش حدود ۸ درصدی را ثبت نمود. به دنبال انتظار سرمایه گذاران برای اجرای محرك های اقتصادی در بحبوحه جنگ قیمتی میان عربستان و روسیه و این موارد مبتلاشدن به كرونا در چین كاهش یافته است، قیمت نفت افزایش پیدا كرد. دونالد ترامپ اظهار داشت: برای پشتیبانی از اقتصاد امریكا گام های مهمی مقابل تأثیرات شیوع كرونا برخواهد داشت و در مورد كاهش مالیات بر دستمزد با جمهوری خواهان گفتگو خواهدنمود. هر بشكه نفت برنت با ۳۲. ۲ دلار افزایش ۶۳. ۳۶ دلار به فروش رسید و نفت خام امریكا با ۰۳. ۲ دلار افزایش ۱۶. ۳۳ دلار معامله شد. هر دو شاخص نفتی در ابتدای معاملات تقریباً ۸ درصد افزایش را ثبت كرده بودند. این دو شاخص نفتی روز گذشته را با كاهش ۲۵ درصدی به انتها بردند و كمترین قیمت از فوریه ۲۰۱۶ را رقم زدند كه بیشترین كاهش یك روزه از ۱۷ ژانویه ۱۹۹۱ به حساب می آید، زمانی قیمت نفت به دلیل جنگ خلیج فارس سقوط كرد. جفری هالری، تحلیل گر ارشد بازار در یادداشتی نوشت: «در زمان بحران، هیچ چیزی برای بازگرداندن اعتماد و اطمینان مهم تر از دولتی نیست كه خودرا آرام و اوضاع را تحت كنترل نشان دهد، هراندازه كه این كنترل امكان دارد، دشوار باشد.» همین طور از دیگر عوامل افزایش قیمت نفت خام، امید به مصالحه در جنگ قیمتی و احتمال كاهش تولید امریكاست، هرچند مفسرین آگهی دادند افزایش قیمت نفت ممكنست موقتی باشد، برای اینكه تقاضا برای نفت به دلیل تأثیرات اقتصادی شیوع كرونا آزار دیده است.

پایگاه خبری تحلیلی خبرآنلاین در گزارشی آورده است: وزارت انرژی آمریكا در اواخر فوریه قبل از شیوع ویروس كرونا و آغاز جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه كه موجب ریزش قیمت های نفت شده است، طرح فروش قسمتی از ذخایر نفت راهبردی را اعلام نموده بود. فاكتورهای قیمت نفت روز دوشنبه در واكنش به برنامه عربستان برای كاهش شدید قیمت فروش و افزایش تولید نفت خود، با بزرگترین كاهش روزانه از زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ روبرو شدند اما روز سه شنبه كه سرمایه گذاران منتظر اعلام تدابیر محرك اقتصادی بودند و روسیه از احتمال مذاكرات بیشتر با اوپك خبر داد، قسمتی از ضرر سنگین روز قبل را جبران كردند. سخنگوی وزارت انرژی آمریكا اظهار نمود كه با در نظر گرفتن وضعیت فعلی بازارهای نفت، زمان مناسبی برای فروش نیست. این فروش تحت قانون ۲۰۱۵ بمنظور تامین هزینه تعمیرات و نگهداری ذخایر كه در مخازن نمكی در سواحل تگزاس و لوییزیانا نگهداری می شوند، قرار بود انجام بگیرد. این ذخایر بعد از تحریم نفتی عربی در دهه ۱۹۷۰ ایجاد شدند و در مواقع اضطراری مانند وقوع طوفان كاترینا مورد استفاده قرار گرفته اند.منبع:

1398/12/21
20:07:16
5.0 / ۵
3859
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , تعمیر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد كاهش قیمت نفت و تبعات آن بر بازارهای جهانی
نظر شما در مورد كاهش قیمت نفت و تبعات آن بر بازارهای جهانی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها