بررسی قیمت اینترنت در سال ۹۸،

اینترنت گران نشد

اینترنت گران نشد برتریها: بااینكه انتقادها از قیمت و كیفیت اینترنت همیشه وجود داشته، اما با وجود نوسانات ارزی در سال اخیر و افزایش قیمت حدودا تمامی محصولات و خدمات مورد نیاز مردم، قیمت اینترنت با افزایش مواجه نشد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در دو سال اخیر، افزایش چندبرابری قیمت ارز موجب افزایش قیمت در خیلی از محصولات شده است و حتی محصولات داخلی هم از این قاعده مستثنی نبودند. خیلی از ابزارها و محصولات ICT كه وارداتی هستند نیز به تبع نوسانات ارزی با افزایش قیمت روبه رو بودند، شاید گوشی یكی از نمونه هایی باشد كه به سبب افزایش عموم مردم از این كالا، افزایش قیمت آن در دو سال قبل مورد توجه قرار گرفته و كمتر كسی در ایران از این نوسانات ارزی و تاثیر آن بر گرانی كالاها غافل است.
با توجه به این در دو سال گذشته، هزینه اینترنت برای كاربران ایرانی افزایش قابل توجهی نداشته است. درواقع با وجود دو تا سه برابری شدن قیمت تمامی اقلام و محصولات، قیمت اینترنت ثابت و موبایل، اگر ارزان نشده، گران تر هم نشده است، وعده ای كه از شروع سال ۹۸ داده شد و تا آخر سال ۹۸ هم این مساله محقق شده و حتی در شرایط روزهای پایانی سال و شیوع كرونا، به كاربران اینترنت رایگانی اهدا شد كه بااینكه در مواردی منجر به اختلال در كیفیت بود، اما مصرف اینترنت را تا ۱۰۰ درصد افزایش داد.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در پاسخ به این كه آیا با افزایش قیمت تمامی كالاها در سبد خانوار، ثابت ماندن قیمت اینترنت منطقی است، اظهار داشته بود: بحث مقرون به صرفه بودن استفاده در قبال ارزان بودن استفاده است. اگر می خواهیم ICT رشد و توسعه پیدا كند، هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. اگر ما به سهم هزینه ICT در سبد خانوار توجه نكنیم، نتیجه اش این می شود كه به حقوق شهروندی احترام نمی گذاریم.
حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- نیز همان ابتدای سال ۹۸ ابراز امیدواری كرد با تمهیداتی كه اندیشیده می شود، قیمت اینترنت در حوزه اینترنت ثابت و هم موبایل افزایش پیدا نكند، چونكه با وجود ارزان بودن قیمت اینترنت در مقیاس جهانی، مردم برمبنای درآمد و وضعیت اقتصادی خودشان معتقدند كه قیمت اینترنت در ایران گران است.
هرچند در مقابل اپراتورها باتوجه به هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری معتقدند كه قیمت اینترنت در ایران ارزان است، اما رگولاتوری و وزارت ارتباطات وعده برقراری توازن میان خواسته های كاربران اینترنت و ارائه دهندگان خدمات اینترنت یعنی اپراتورها را داد و همین طور تلاش به جهت اینكه با كاهش هزینه های اپراتورها، قیمت های ارائه خدمات اینترنت توسط اپراتورها بالاتر نرود.
هرچند قیمت های فعلی اینترنت برای ارائه دهندگان خدمات اینترنتی چندان مطلوب نمی باشد و شركت های FCP مشكلات مالی دارند و معتقدند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل بجای اینترنت ثابت باشد، درخواست افزایش تعرفه خدمات اینترنتی را داشتند، اما رگولاتوری افزایش قیمت را در گروی بررسی كارشناسی دلیلهای و ابعاد مختلف این مساله دانست و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم عنوان نمود این شركت ها باید بجای درخواست برای افزایش تعرفه، با سرمایه گذاری و ارائه كیفیت خوب، به ایجاد تغییر در برنامه هایشان بپردازند.
همین طور سجاد بنابی –نایب رئیس هیأت مدیره شركت ارتباطات زیرساخت- با اعلان اینكه خواسته ما بطور قطع هم اكنون نه فقط گران نشدن قیمت اینترنت بلكه حتی كاهش قیمت ها است، اظهار داشته بود: برمبنای برنامه ریزی ها، تلاش می شود قیمت اینترنت، نسبت به قیمت های فعلی افزایش پیدا نكند و ما برای كاهش قیمت اینترنت زیرساخت برنامه داریم. دلیلش هم این است كه در دنیا اینترنت در حال ارزان شدن است.
بااینكه هم اكنون بیشترین خواسته مصرف كنندگان خدمات اینترنتی، بهبود كیفیت و سرعت اینترنت است، اما در شرایطی كه امروزه اینترنت به عضو جداناپذیری از سبد خانوار تبدیل گشته و در صورتیكه حدودا تمامی اقلام این سبد در یك سال قبل همیشه با افزایش قیمت روبه رو بوده، قیمت اینترنت افزایش نیافته است. بدین سبب می توان به آینده چشم دوخت كه هم گام با ارزانی خدمات اینترنتی در دنیا، با وعده هایی كه داده می شود، این اتفاق در ایران هم رخ دهد و حتی با وجود نوسانات ارزی، قیمت اینترنت كم شود.
منبع:

1399/01/08
23:39:56
5.0 / ۵
3323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اینترنت گران نشد
نظر شما در مورد اینترنت گران نشد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها