پساكرونا دوران همكاری عمیق بشر

پساكرونا دوران همكاری عمیق بشر برتریها: هیچ كس بطور قطع و یقین نمی داند كرونای بعدی و بیماری مسری و مشابه این ویروس، در آینده چه زمانی، چند وقت دیگر و در چه شرایط و اوضاع اجتماعی بشر، طغیان خواهدنمود و بحران پیش خواهد آمد.روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم محمدعلی نویدی، مدرس دانشگاه، آورده است: معهذا، آنچه عیان است، این است که در همین روزگار کرونا، اصل اساسی در موفقیت و کنترل بحران، همانا همفکری و همکاری آحاد مردم جامعه و کادرهای درمانی و مدیریتی است. بنابراین، شایسته و بایسته است، بشر راجع به همکاریهای آینده و دوران پساکرونا، بیندیشد و آمادگی های بیشتری نسبت به این دوران داشته باشد. حیات آینده بشر، باتوجه به پیشرفت تکنولوژی های مدرن و احتمال حمله ویروس های ناشناخته دیگر، متفاوت از زندگی کنونی خواهد بود. حتی اگر انسان از بحران های انسان ساخته و احتمالی آینده مثل، جنگ هسته ای، تغییرات اقلیم و آب و هوا، محیط زیست، فقر و گرسنگی و بحران اقتصادی و خشکسالی، هراس عمیق نداشته باشد، باید عمیقا از تبدیل شدن به یک فرد بی اثر و بلانفع و شهروند غیرنافع و بی مصرف، حذر و هراس داشته باشد. زیرا، دوران کرونا، تجربه تلخی به کام تمام جهانیان چشاند. شرط عقل و منطق انسانی این است که در دوران پساکرونا، تعریف جدیدی از هم زیستی، همفکری و همکاری ارائه کند؛ یعنی، دوران همکاری عمیق.
دوران همکاری عمیق در پس افول و مدیریت کنترل و شیوع کرونا، در دو سطح کلان مطرح خواهد شد: نخست در سطح ملی و کشوری و دوم در سطح بین المللی. اساسا، مسائل بشر قرن بیست و یکم و پساکرونا، در دو دسته اصلی طبقه بندی می شوند:
مسائل ملی و مسائل جهانی. در واقع، فرق اساسی جهان امروز و فردا با جهان روز گذشته و دیرین در همین است. رشد و پیشرفت تکنولوژی ارتباطات و دنیای دیجیتال وضعیت جدیدی برای بشر امروز پیش آورده است. به عبارت دیگر، مشکلات و مسائل انسان با ظهور ابزارهای نوین و هجوم این بیماری، با گذشته متفاوت شده است.
گویی، گره ها و گرفتاری ها، پیچیده تر و عمیق تر شده اند؛ نیک بنگریم، در روزگار ما و با پیشرفت علم و تکنولوژی، یک ویروس وحشی و شاید دست کاری شده، چه بر سر زندگی جهان آورده است؟ پنداری، علم مقابل علم قیام کرده و تکنولوژی مقابل تکنولوژی به پا خاسته است. پرسش این است که در چنین شرایطی چه امکان و ابزاری به یاری آدمی می آید؟ آیا حتی در مواقع عادی زندگی، جز خرد و دانایی، تجربه بشر و آموزه های حقیقی، چیزی به کمک انسان شتافته است؟
مسائل پساکرونا، عمیقاً به همیاری و همکاری تمام مردم جامعه و جهان محتاح هستند. به یاد آوریم ابتدای شیوع ویروس کرونا را، به هر داروخانه می رفتیم، خبری از ماسک، محلول و مواد ضد عفونی کننده، دستکش و سایر اقلام ضروری مبارزه با کرونا ویروس، موجود نبود؛ در صورتیکه خود کارشناسان داروخانه می گفتند در بعضی از مغازه ها پیدا می شود! همکاری عمیق، یعنی درک شرایط هم، مدد به زندگی یکدیگر و حفظ حیات بشر.
این همکاری عمیق از سطح خانواده ها آغاز می شود و تا سطح جامعه جهانی پیش می رود. اگر چنین نیست که مسئله محیط زیست، یک مسئله محلی، منطقه ای و کشوری خواهد بود. مثل همین کرونا و اپیدمی جهانی. مسئله و مشکل جهانی، چاره و راهکار جهانی دارد. حتی بعضی از دانشمندان و صاحب نظران از دیکتاتوری داده های دیجیتال و هوش مصنوعی سخن می گویند. قاعده جهان چنین است که درمان ها از جاهایی که دردها برمی خیزند، می توانند پیدا شوند. اگر عدم همکاری عمیق ریشه بروز خیلی از مشکلات جامعه و جهان است، چاره در اتخاذ شیوه همفکری و همکاری است. اما، همکاری ظاهری و صوری، جواب نداده و نمی هد. همکاری عمیق یعنی همکاری اندیشه ورزانه و اثرمند.
بشر آینده، بشر اثرمند خواهد بود و الا، بشر بی مصرف و بی اثر، در پساکرونا، گرفتار بحران عمیق تر می گردد. بیایید ژرف بکاویم و بیاندیشیم، حیات بشر به دست خود بشر، گرفتار بحران شده است و لازمه گذار از این بحران، همکاری عمیق است. بشر در دوران پیشاکرونا، به شدت در مسابقه و رقابت همه جانبه با هم بود. نتیجه چنین رقابتی، برهم بودگی بشر شد.
جهان پساکرونا، محل و مجال تخیلات و تمایلات بی حساب و کتاب نیست. جهان پساکرونا، جای اندیشه های انتزاعی و ادعایی نیست. هرگونه خطای فکری و عملی، دیگر جبران ناپذیر خواهد بود. بیایید با هم متحد و متفق بشویم و اجازه ندهیم، متخصصان و مهندسان، جهان پساکرونا را بسازند. جان سخن بنده در این نوشتار، همین است. جهان و جامعه مهندس و متخصص صرف ساخته، جامعه و جهان تک ساحتی و بیمار خواهد بود. این بیماری مثل دمل روزی سرباز می کند و تباهی پیش می آورد. اصل جامعه و جهان، به خرد، عقلانیت، حقیقت و تفکر برمی گردد، اما، عقلانیت اثربخش نه انتزاعی و ادعایی و تخیلی. به تعبیر بهتر، راه همکاری عمیق بشر، از تفکر اثربخش می گذرد.منبع:

1399/02/10
23:50:26
5.0 / ۵
3101
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پساكرونا دوران همكاری عمیق بشر
نظر شما در مورد پساكرونا دوران همكاری عمیق بشر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها