طراحی شورای ثبات پیشنهادی برای هماهنگی بازارهای مالی

طراحی شورای ثبات پیشنهادی برای هماهنگی بازارهای مالی به گزارش برتریها «سیداحسان خاندوزی» عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و نماینده تهران در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی می گوید برای آنكه وزارت اقتصاد و بانك مركزی با عنایت به شرایط خاص خود درباره بازار بورس تصمیم نگیرند، بهتر است یك شورای ثبات مالی طراحی شود تا توازن لازم بین بخش های مختلف اقتصاد حاصل آید.دومین جلسه از سلسله نشست های گفتگوهای آزاد دانشگاه علامه با حضور سیداحسان خاندوزی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و نماینده تهران در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه سه شنبه شب ششم خردادماه به صورت مجازی در فضای اینستاگرام برگزار گردید. «مهدی مهدوی زاهد» دبیر این گفتگو و مبحث نشست در مورد چالش مدیریت بورس و اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۸ بود.

آنچه در ذیل می خوانید شرحی از این گفت و شنود است؛

مهدوی زاهد: من بر مبنای بررسی هایی که در زمینه فعالیتهای دانشگاهی و انتخاباتی شما انجام دادم به کلیدواژه «شفافیت» رسیدم. یعنی در واقع وجه مشترک خیلی از فعالیتهای شما در حوزه های مختلف واژه شفافیت است. بر مبنای معیار و در نظرگرفتن شفافیت، شما متولد چه سالی هستید و دانش آموخته کدام دانشگاه هستید؟

خاندوزی: من متولد ۱۳۵۹ و دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه علوم و تحقیقات هستم.

مهدوی زاهد: چه سالی و با چه کیفیتی بعنوان هیات علمی دانشگاه علامه شدید؟

خاندوزی: سال ۱۳۹۱ از رساله دکتری خود دفاع کردم و برای هیات علمی شدن درخواست دادم. در فرایندهای اداری این درخواست باقی ماند تا سال ۱۳۹۳ که دانشگاه اعلام نمود متقاضیان می توانند در سایت وزارت علوم ثبت نام کنند. بدین سان روند را شروع کردم و مراحل مصاحبه در دانشگاه اقتصاد ا گذراندم. بهمن ۱۳۹۳ نخستین ترم شروع تدریس من بود.

مهدوی زاهد: آیا شما در یک فرآیند رقابتی وارد دانشگاه شدید؟

خاندوزی: کاملا. بعد از به ثمر رسیدن ارزیابی های اساتید مختلف در دانشکده ها و دانشگاه من بعنوان عضو هیات علمی انتخاب شدم.

مهدوی زاهد: یکی از نقاط بسیار امیدوارکننده، توییت شما در مورد هفت منشوری بود که برای اصلاح نظارت بر قوانین در مجلس، تدوین کرده بودید که یکی از این عناصر بحث شفافیت و رقابت پذیری بود. آیا می توان این سوال را پرسید که آقای خاندوزی در یک انتخابات رقابتی بعنوان نماینده مردم تهران فردا عازم مجلس می شود؟

خاندوزی: تا تعبیر شما از رقابت چه باشد. اگر منظور این باشد که فقط و فقط یک جریان بعنوان نامزد در انتخابات حضور داشته باشد باید بگویم یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران این است که به سمت نظام تک حزبی و تک صدایی در حوزه سیاست نرفته اما اگر منظورتان این باشد که رقابت بین گروه های مختلف خیلی رقابت نفس گیر بود که فاصله آرا کم باشد و مشارکت مردم گسترده باشد، باید بگویم به این معنا نبوده است.

مهدوی زاهد: آیا اگر وارد مجلس شدید، بحث شفافیت آرای نمایندگان را در مجلس دنبال خواهید کرد؟

خاندوزی: قبلا هم گفته ام که با عنایت به این که تنها فعالیت شبه حزبی و سیاسی که تحت یک سازمان مردم نهاد به نام دیده بان شفافیت و عدالت داشته ام و هیات مدیره این سازمان مردم نهاد بودم و دلبستگی خاصی به مسئله شفافیت به مثابه ابزار اصلاح و برگرداندن اعتماد به مردم دارم، حتما آن را در مجلس دنبال خواهم کرد.

مهدوی زاهد: با عنایت به این که این روزها افراد بسیاری سرمایه های اولیه خویش را وارد بورس می کنند، آیا شما موافق این حرکت مردم هستید؟ آیا شرایط بورس هم اکنون حباب است و یا خیر بازار بورس، بازار مطمنی است و افراد می توانند در آن سرمایه گذاری کنند؟

خاندوزی: تحلیل بازار سرمایه به جهت اینکه هم با بخش واقعی اقتصاد یعنی حوزه تولید، صنعت، انرژی و خدمات پیوند جدی دارد و هم از سوی دیگر با بازار سرمایه، ارز و دارایی ارتباط دارد، ازاین رو باید دقیق باشد. کارشناسان حوزه مالی معتقدند وضعیت فعلی بخصوص در ماه های آخر سال ۱۳۹۸ و ماه های آغازین ۱۳۹۹ قابل توجیه نیست و نسبتی با شاخصهای کلان اقتصادی ندارد (همان تقسیم P بر E ) که در تحلیل بازار سرمایه بسیار استفاده می شود. به این معنا باید بازده شرکت های بورس در ماه های آینده به صورت محسوسی افزایش یابد تا نسبت P بر E کاهش پیدا نکند. در حالیکه چشم انداز بخش واقعی اقتصادی کشور نشان نمی دهد که اتفاق خاصی می افتد و بازدهی بالا می رود. ازاین رو در حال حاضربخش بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد گرفتار گسست است و این گسستگی در جایی پاره می شود و به نفع بخش واقعی رخ می هد. یعنی این پارامترهای بخش واقعی اقتصاد هستند که حباب های مالی را تخلیه و به جایی که باید باشند، بر می گردانند.

مهدوی زاهد: آیا گمان می کنید، آنچه درباره موسسات مالی و اعتباری روی داد درباره سهامداران هم اتفاق افتد؟ اصلا در اقتصاد سرنوشت محتومی وجود ندارد و همه چیز به واکنش های دولت و مجلس و سیاستگذارن بستگی دارد. ما چند سناریو را برای ماه های آینده فراهم نموده ایم که بخشی از آنها به واکنش های مقامات سیاسی دارد.

دکتر محمدی که سابق رئیس سازمان بورس بودند، پیشنهادی بعنوان «ایجاد سرعت گیری برای نرخ های سود برخی شرکت ها» عرضه کردند که به نظر من پیشنهاد بسیار موثری بود و اگر دنبال می شد چه بسا حالا شرایط خیلی بهتری داشتیم. اما متاسفانه مسیری که از جانب وزارت اقتصاد و بانک مرکزی دنبال شد و تا حدی متاثر این است که برای بانک مرکزی بحث کنترل ارز اولویت دارد و هر چه حباب در بورس شکل بگیرد، بانک مرکزی پاسخگویی بدان ندارد و این منجر به این می شود که نقدینگی ها به سمت بازار ارز کشیده نشود، ازاین رو یک تمایل پنهانی در بین مسئولان بانک مرکزی برای نسبت بورس و نسبت ارز وجود دارد. این هم در سیاست های ماه های گذشته بود. نکته ای مطرح کنم و آن این است که بر مبنای تجارب بین المللی خیلی از کشورها به جهت اینکه نسبت این چند بازار با هم تناسب پیدا کند، یک شورای ثبات مالی طراحی می کنند که این شورای ثبات مالی تلاش می کند تمام بازارهای مالی را با هم ببیند و مشخص نماید هجوم نقدینگی ها به کدام سمت بیشتر است یا میزان بازدهی کدامیک بیشتر است و توازنی بین بازارهای مالی بوجود می آورد. متاسفانه ما در کشورمان فاقد چنین سازوکاری هستیم. یکی از پیشنهادات مشخص من این است که چنین سازوکاری در کشورمان تحقق یابد تا وزارت اقتصاد و یا بانک مرکزی بر مبنای وضعیت خاص خودش درباره بازار بورس تصمیم نگیرد.

مهدوی زاهد: نظر شما و همفکرانتان در مجلس نسبت به سیاست های دولت در حوزه بورس چیست؟

خاندوزی: ما در جمع کوچکمان گفت وگوهایی انجام دادیم تا حوزه مجلس در این حوزه شفاف شد. اما از آنجایی که رای آوردن هر طرحی منوط به این است که بیشتر از نیمی از اعضای مجلس به آن رای دهند، ازاین رو باید تلاشمان را داشته باشیم تا بتوانیم اقناعی را برای صحن علنی مجلس نسبت به واکنش به شرایط بازار سرمایه و... فراهم نماییم.

مهدوی زاهد: آیا فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت را به مردم عادی پیشنهاد می دهد؟

خاندوزی: در شرایط حاضر من این کار را پیشنهاد نمی دهم. در این حوزه کاتوزیان کتابی با عنوان جامعه کوتاه مدت دارد و در آن شواهدی می آورد که چشم انداز فعالیت ها در این کشور کوتاه است، بنابراین اگر بخواهم دوستان را به منفعت طولانی مدت سوق دهم، پیشنهاد می کنم فعلا مکث کنند.
1399/03/07
20:00:42
5.0 / ۵
2524
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد طراحی شورای ثبات پیشنهادی برای هماهنگی بازارهای مالی
نظر شما در مورد طراحی شورای ثبات پیشنهادی برای هماهنگی بازارهای مالی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها