كتاب نظم و زوال سیاسی پس از پایان تاریخ ؛

فوكویاما و انذار زوال دموكراسی

فوكویاما و انذار زوال دموكراسی برتریها: كتاب نظم و زوال سیاسی نوشته‌ی فرانسیس فوكویاما و ترجمه‌ی رحمان قهرمانپور توسط انتشارات روزنه منتشر و در سال 1397 به چاپ دوم رسیده است. نویسنده در این كتاب با تاكید بر اهمیت دولت بوروكراتیك كارآمد و نظام اداری شایسته سالار و ضدفساد در كنار دموكراسی، انذاری در ارتباط با ظهور نظام های سیاسی پدرسالار و بازگشت خصوصاً پروری حتی در نظام های دموكراتیك خصوصاً در آمریكا می دهد.


فرانسیس فوکویاما پیش تر با کتاب مشهورش درباره لیبرال دموکراسی و نظریه اختتام تاریخ شهره آفاق شده بود. پس از آن کتاب مهم ترین و بحث انگیزترین اثر او کتاب نظم و زوال سیاسی است که در سال ۲۰۱۴ در آمریکا انتشار یافته است. وی در این کتاب از ظهور مجدد ویژه پروری یا پدرسالاری در آمریکا سخن می گوید. بعلاوه معتقد می باشد که «تولید قدرت» مقدم بر «محدود کردن قدرت» است. به بیان دیگر فوکویاما از تقدم توسعه آمرانه و دولتی بر محدود کردن قدرت یا دموکراسی دم می زند. به نظر وی در این کتاب میان سه عنصر دولت (تولید قدرت)، حکومت دموکراتیک و حاکمیت قانون همیشه تنش و تعارض وجود دارد و برقراری تعادل میان این سه مولفه از دشواترین کارها و چالش دموکراسی ها است. تا این امر صورت نگیرد، ضعف در هر یک حاکمیت قانون و کارآمدی نظام سیاسی را مبتلا به اختلال و پسرفت می کند.

به نظر رحمان قهرمانپور مترجم کتاب، فوکویاما در این کتاب گرچه به صراحت عنوان نمی کند، اما دل در گروه توسعه آمرانه دارد و حامی تقدم دولت بوروکراتیک کارآمد، مدرن، قدرتمند و غیرفاسد است تا مانع فساد اداری و حامی پروری یا همان پدرسالاری شود. چنین دولتی با اصلاح و استواری نظام اداری به شایسته سالاری دولتی بجای حامی پروری دست پیدا می کند.
فوکویاما بطور کلی در این کتاب از نسبت توسعه و دموکراسی، ویژه خواری و اهمیت نظام اداری در دنیای امروز سخن گفته است. توسعه از نظر او محصول تصمیم های سیاسی در مقاطع حساس تاریخی است. او یادآوری می کند که به خاطر گسترش پدیده پدرسالاری و حامی پروری در حتی نظام های دموکراتیک باثبات، بار دیگر اهمیت وجود یک نظام اداری مستقل شایسته سالار درحال افزایش است.
این کتاب همچنان که مترجم کتاب در مقدمه ذکر کرده است تلویحاً پاسخی به کتاب چرا ملت ها شکست می خورند، نوشته دارون عجم اوغلو و جیمز ای. رابینسون است و فوکویا معتقد می باشد که نویسندگان چرا ملت ها شکست می خورند داستان ملت ها را به حکایت ساده ای تقلیل داده اند.

فوکویاما در فصل نخست کتاب می نویسد: به اعتقاد من وجود نظامی سیاسی که بر موازنه میان دولت، قوانین و پاسخگو بودن مبتنی باشد، یک نیاز عملی و اخلاقی برای همه‌ی جوامع است. همه‌ی جوامع به دولت هایی احتیاج دارند که بتوانند برای دفاع از خود در صحنه های خارجی و داخلی قدرت کافی تولید کنند و قوانین مورد اجماع عموم را به اجرا درآورند. همه‌ی جوامع نیاز به تنظیم اعمال قدرت بوسیله قانون دارند تا مطمئن شوند که قانون درباره‌ی همه شهروندان به صورت غیرشخصی به اجرا درمی آید و هیچ گونه معافیتی برای یک اقلیت ممتاز در کار نیست و [اینکه] حکومت ها نباید تنها نیازهای نخبگان و کارگزاران حکومت را برآورده سازند، بلکه باید در خدمت مصالح جامعه در معنای وسیع تر باشند. من معتقدم در طولانی مدت توسعه‌ی این سه نهاد نیاز مشترک همه‌ی جوامع بشری می شود.
گفتنی است که کتاب نظم و زوال سیاسی فرانسیس فوکویا، با ترجمه رحمان قهرمانپور، توسط انتشارات روزنه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه (چاپ دوم) در ۶۰۵ صفحه، برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ انتشار یافته و سپس در سال ۱۳۹۷ به چاپ دوم رسیده است.منبع:

1399/04/01
15:33:47
5.0 / ۵
2508
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فوكویاما و انذار زوال دموكراسی
نظر شما در مورد فوكویاما و انذار زوال دموكراسی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها