پیامك های واریزی كه برای كلاهبرداری می آیند

پیامك های واریزی كه برای كلاهبرداری می آیند به گزارش برتریها بعد از صفحات «فیشینگ» و پیامك هایی كه با مبحث روز یا به نام یك سامانه می رسیدند، در نوعی از كلاهبرداری پیامك هایی در شمایل یك پیام واریز مبلغی پول به حساب شما ظاهر می شود.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، این دفعه نه همانند حملات «فیشینگ» برای انتقال وجه به سراغ درگاه های پرداخت اینترنتی می روید و نه به بهانه دریافت جایزه یک مسابقه پای دستگاه عابر بانک کشیده می شوید، بلکه پیامکی برای شما ارسال می شود که در لحظه اول احیانا شما را هیجان زده می کند و شاید حتی به فکر فرو ببرد که این مبلغ مربوط به حقوق تان است، واریز وام تان و یا بازگشت قرض به یکی از دوستان تان! اما درواقع در آستانه قرار گرفتن در دام جدید ترین نوع از کلاهبرداری پیامکی هستید.
مشترکانی که در وضعیتی مشابه قرار گرفته اند، می گویند که پیامکی در خصوص این که مبلغی به حساب شان واریز شده دریافت کرده اند و بعد با آنها تماس گرفته می شود که مبلغ، اشتباهی به حساب آنها واریز شده و پول را به شماره کارتی که اعلام می شود، برگردانند.


این درحالی است که پیامک واریز وجه اصلا از سامانه پیامکی بانک ارسال نشده و از شماره تلفنی متفرقه ارسال شده است که البته ظاهرا کلاهبرداران برای فریب بیشتر از شماره تلفن های نسبتا رند و با تکرار چند صفر پشت سر هم استفاده می نمایند، تا به خیال شان اختلافی میان این پیامک با پیامک های بانک به نظر نرسد.
اما جریان از چه قرار است؟ پیش از این هم گفته شده بود که در سناریوی ذکر شده، در واقع کلاهبردار از فرد دیگری یک پیش پرداخت گرفته است و قرار نیست کالایی به سوژه خود تحویل بدهد. او برای این که دنبال نشود، شماره کارت شما را به سوژه خود داده است. سوژه وجه پیش پرداخت را به کارت شما واریز می کند و شما به کلاهبردار برمی گردانید. در بعضی موارد حتی شما وجه را به یک مغازه که کلاهبردار در آن منتظر خرید طلاست واریز می کنید. ازاین رو هیچ اثری از او باقی نخواهد ماند و شما و طلا فروش مسئولیت جرم را خواهید داشت.
در بعضی از نمونه های عرضه شده این دست پیامک ها، شماره و موجودی حساب مشترک در پیامک آمده است اما این که این کلاهبرداران از اعداد احتمالی استفاده می نمایند یا اطلاعات صحیح را از راه فیشینگ، نشست احتمالی اطلاعات مشتریان بانک و... بدست می آورند، هنوز مشخص نمی باشد.
البته اطلاعاتی از حساب بانکی نظیر موجودی و شماره حساب، از مواردی است که مشتریان کمتر به حفظ آن توجه می کنند چون معتقدند که امکان دسترسی به حساب آنها را فراهم نمی کد اما در واقع می تواند باعث جلب اعتماد در حین کلاهبرداری هایی نظیر آن چه گفته شد، باشد. هرچند که این شیوه، اولین راه کلاهبرداری پیامکی از حساب های بانکی نیست.
فریب دادن از راه پیامکی که به سامانه «همتا» نسبت داده می شود هم از دیگر روش هایی است که برای کلاهبرداری از مشترکین استفاده می شود.
بعد از اجرای طرح رجیستری، ارسال پیامک هایی به اسم همتا به همراه آدرس های جعلی و صفحه هایی که مانند سامانه همتا طراحی شده، اتفاق تازه ای نیست اما هر بار به روشی صورت می گیرد. پیش از این بارها اتفاق افتاده که پیامکی برای برخی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت پیشگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت کنند. در یکی از جدید ترین نمونه های این کلاهبرداری، با هدایت کاربران به سایت های فیشینگ، اطلاعات را از آنها درخواست می کنند.
ماجرای کلاهبرداری های پیامکی در همین جا خاتمه نمی یابد، کافی است چند روزی موضوعی در جامعه مورد توجه قرار گیرد تا کلاهبرداران آنرا دست مایه خود قرار دهند، سایتی جعلی به وجود آورند و افراد را به واسطه پیامک به سمت آن هدایت کنند.
«ثبت نام برای سهام عدالت، یارانه و طرح معیشتی»، «ثبت نام سهمیه یا کارت سوخت»، «افزایش سهمیه سوخت مسافربرهای اینترنتی» و... همچون موضوعاتی هستند که تابحال دست مایه کلاهبرداری های پیامکی شده اند.
مبحث «آزادسازی سهام عدالت» و «ثبت نام در سامانه سجام» هم از دیگر مواردی است که سبب شده در ایام اخیر پیامک های مختلفی تحت این عناوین یا تحت عنوان یک کارگزاری بورسی به دست مشترکین برسد. بعضی از مشترکین حتی می گویند تعدد پیامک های این چنینی گاه به حدی است که نمی توان پیامک هایی که به راستی از جانب سامانه اصلی ارسال می شود را تشخیص داد.
در این میان البته عده ای پس از طریق اندازی سیستم «رمز دوم یکبار مصرف» گمان می کنند که دیگر صفحات «فیشینگ» و به دنبال آن کلاهبرداری های پیامکی ای که به این صفحات ختم می شوند، معنا نخواهد داشت و با وجود رمز یک بار مصرف، امکان کلاهبرداری از بین رفته است اما واقعیت چنین است.
پیشتر یک کارشناس در اینباره اظهار داشته بود: باآنکه فیشینگ با فعال شدن رمز پویا کاهش یافته، اما رمز یکبار مصرف به هیچ وجه امنیت ۱۰۰ درصدی را فراهم نمی کند و حتی همان سایت هایی که سرویسهای درگاه بانکی می دهند، می توانند رمز یکبار مصرف هم عرضه کنند و حساب تان را خالی کنند.
در هر حال در شرایطی که کلاهبرداران از هر موضوعی راهی برای فریب و از هر اطلاعاتی مسیری برای کلاهبرداری پیدا می کنند، همواره توجه به هویت پیامک هایی که دریافت می نماییم، صفحاتی که از راه آنها پرداخت انجام می دهیم و... از نکات ضروری هستند.
منبع:

1399/04/16
23:08:08
5.0 / ۵
2523
تگهای خبر: اینترنت , خرید , سایت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پیامك های واریزی كه برای كلاهبرداری می آیند
نظر شما در مورد پیامك های واریزی كه برای كلاهبرداری می آیند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها