بورس و دلار روی نردبان طلا

بورس و دلار روی نردبان طلا به گزارش برتریها روزنامه ابتكار در گزارشی نوشت: طلا از مرز ۲ هزار دلار در هفته جاری عبور كرد و بعضی از تحلیل گران بازار جهانی اعتقاد دارند كه افزایش قیمت این فلز گران بها همچنان ادامه خواهد داشت. به قول آنها پارامترهای كلان اقتصادی در سطح بین الملل سبب تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا بوده و اگر این پارامترها تغییری نكنند بازار طلای جهانی شاهد تداوم افزایش قیمت ها خواهد بود.روزنامه ابتکار در گزارشی به بررسی عوامل موثر بر افزایش قیمت جهانی طلا و تاثیر آن بر بازارهای داخلی پرداخت و نوشت: طلا همچون دارایی های امن در سرتاسر جهان شمرده می شود و محلی مناسب برای سرمایه گذاران در هنگام بحران های اقتصادی محسوب می شود. جذابیت بازار طلا بعنوان یک بازار سودده در کل دنیا و حتی کشورهای پیشرفته نیز مطرح بوده و علاقمندان خاص خودرا دارد. حال مدتی است که طلا، این فلز گرانبها به سبب پیش بینی ها درباره افزایش زمان بحران همه گیری کرونا و بعضی از مسائل کلان اقتصادی در سطح بین الملل افزایش قیمت را جربه می کند و همچنان بعنوان یک پناهگاه امن مورد توجه صاحبان سرمایه در مناطق مختلف جهان قرار گرفته است. خیلی از مفسرین پیش بینی افزایش قیمت طلا برای روزهای آینده را دارند. حال مهم ترین پرسش این است که آیا افزایش قیمت جهانی این فلز گرانبها تاثیری بر بازارهای داخلی ما خواهد داشت یا خیر؟ خیلی از مفسرین اعتقاد دارند که بازار طلای ایران نیز مستثنی از نوسانات بازار جهانی نبوده و این رکوردزنی قیمت جهانی طلا اثر مسقیمی بر بازار طلای داخلی خواهد داشت. در این راستا محمد کشتی آرای، نایب رییس دوم اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت طلای جهانی بر نرخ طلا در بازارهای داخلی اثرگذار خواهد بود یا خیر به «ابتکار» اظهار داشت: افزایش قیمت جهانی طلا طبیعتا بر بازار داخلی ما اثر خواهد گذاشت. طلا و سکه در بازار داخلی ما از دو عامل قیمت جهانی طلا و همین طور نرخ ارز تاثیر می گیرند بدین سبب این رکوردزنی ها بر بازار داخلی ما اثر می گذارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه عواملی سبب افزایش قیمت جهانی طلا شده است اظهار داشت: در حال حاظر مسئله بیماری کرونا عاملی برای افزایش قیمت جهانی طلا شده، این ویروس اقتصاد جهان را دستخوش تغییراتی کرده است.

کشتی آرای افزود: مسئله دیگر چاپ اسکناس دلار در آمریکا بدون پشتوانه سبب شده است تا ارزش دلار در بازارهای جهانی کاهش پیدا کند و طبیعتا هنگامی که ارزش دلار کم شود منجربه افزایش قیمت طلا خواهد شد. به عبارتی دیگر افرادی که ذخایر ارزی دارند برای حفظ ارزش دارایی خود سرمایه خودرا تبدیل به طلا می-کنند. به همین خاطر یک تقاضای اضافی در بازار طلای جهانی به وجود می آید و سبب افزایش قیمت جهانی طلا می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت جهانی طلا تاثیری بر بازارهای اقتصادی ایران خواهد داشت یا خیر، اظهار داشت: افزایش و یا کاهش هر پارامتر اقتصادی در بازارهای جهانی می تواند بر بازارهای داخلی ما اثرگذار باشد. مبنای قیمت طلا در کشور ما دلار است و دلار منشاء ورود کالاها و خدماتی است که به کشور وارد می-شود. بعنوان مثال هنگامی که قیمت دلار افزایش یابد قیمت کالایی همچون اتومبیل هم بالا می رود و به دنبال آن نرخ ها در بازار طلا و یا سکه نیز افزوده می شود، بدین سبب فاکتورهای اقتصادی می توانند بر یکدیگر اثر بگذارند.

افزایش قیمت طلا چه تاثیری بر بازارهای مالی داخلی خواهد داشت؟
علی حیدری، کارشناس بازار طلا، سکه و ارز نیز با اشاره به تاثیر نوسانات بازارهای بین‫المللی بر بازارهای داخلی به «ابتکار» اظهار داشت: هرگونه نوسان در حیطه انس بین-الملل در بازار سکه و طلای داخلی بطور تقریبی تا ۴۰ درصد اثرگذار می باشد، البته باید توجه داشته باشیم که ۴۰ درصدی رقمی تجربی بوده و هیچ جنبه علمی و یا آکادمیک ندارد. سکه و طلای داخلی تحت دو عامل همیشه تغییر مسیر می دهد. نخستین عامل افزایش یا کاهش نرخ ارز داخلی و عامل بعدی افزایش و یا کاهش انس بین-المللی است، این دو عامل سبب نوسان قیمت در بازار داخلی سکه و یا طلا می شود.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش نرخ طلا بر بازارهایی همچون ارز و یا بورس ایران اثرگذار می باشد یا خیر اظهار داشت: نوسانات قیمت طلا اثری بر بازار ارز داخلی نخواهد داشت چونکه قیمت ارز در بازار داخلی بر پایه رویدادهای سیاسی و اقتصادی داخلی و همین طور نوسان قیمت نفت در حیطه بین الملل است.

وی اضافه کرد: به عبارتی دیگر هرگونه رویداد سیاسی و اقتصادی مهم داخلی در حد و اندازه بسیار بزرگ سبب ابهام در وضعیت اقتصاد کلان می شود و این ابهام به بازار ارز سیگنالی در خصوص اینکه حال و روز اقتصاد مناسب نمی باشد می فرستد و این سیگنال موجب ایجاد نوسان در نرخ ارز می شود. سیگنال ارسال شده از وضعیت اقتصادی کشور در ابتدا بازار ارز را هدف می گیرد، چونکه ارز بعنوان شناخته ترین شاخص اقتصادی در بطن جامعه است، بدین سبب هرگونه تورم و یا ابهام در حیطه اقتصاد به سرعت بر روی ریال به دلار اثرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به تاثیر افزایش نرخ طلا بر بازار بورس افزود: نوسانات انس نمی تواند در حد بالایی بر بازار بورس اثر بگذارد. آن چیزی که از سال ۱۳۹۷ تا حالا تداوم داشته افزایش قیمت سهام بوده است. البته ممکنست به صورت مقطعی ما روند کاهشی را در بازار داشته باشیم اما تا اواسط ۱۴۰۰ افزایش ها در بازار بورس ادامه خواهد داشت. دلیل افزایش ها در بازار بورس عملکرد اقتصادی مسئولان و یا بنگاه ها نیست بلکه تورمی است که سبب افزایش قیمت خدمات و مواد تولیدی بنگاه ها شده است بنا بر این صورت های مالی شرکت ها با سوددهی روبه رو شده و همین مسئله ارزش سهم ها را افزایش داده است. از طرف دیگر کالاهای منقول و غیرمنقول مثل زمین، املاک و مستغلات شرکت ها، نهادها و بنگاه های بازار بورس به سبب تورم نه عملکرد اقتصادی با افزایش قیمت مواجه گشته اند و شاخص را به سمت بالا هدایت کرده اند.

این کارشناس بازار طلا همین طور به پیش بینی قیمت طلا در ماه های آتی پرداخت و اظهار داشت: دو مسئله مهم در چگونگی قیمت جهانی طلا در ماه های آتی موثر است. همانطور که بتازگی رئیس فدرال رزرو آمریکا اعلام نمود تداوم یا کاهش رونق اقتصادی آمریکا بستگی به چگونگی مدیریت کرونا دارد، بدین سبب هرگونه خبر درباب ویروس کرونا سبب می شود اقتصاد آمریکا واکنش نشان بدهد. اگر خبرها و واکنش ها منفی باشد سرمایه گذاران به سمت کالای امن یعنی طلا سوق پیدا می کنند که می تواند بر قیمت این کالا اثرگذار باشد.
وی افزود: عامل موثر دیگر در قیمت طلای جهانی بحث انتخابات آمریکا است. در چنین شرایطی بانک مرکزی آمریکا روند خنثی ای را داشته و در بازارها مداخله نمی کنند. از طرف دیگر دلار در حیطه بین المللی تا مشخص شدن نتیجه انتخابات روند یک نواختی خواهد داشت بدین جهت سرمایه گذاران به سمت سرمایه گذاری برای کالاهای امن و مطمئن تمایل پیدا می کنند. درنهایت قیمت جهانی طلا باتوجه به این عوامل مسیر حرکتی خودرا انتخاب می کند.منبع:

1399/05/20
22:46:15
5.0 / ۵
1807
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بورس و دلار روی نردبان طلا
نظر شما در مورد بورس و دلار روی نردبان طلا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها