درباره كمال الملك

درباره كمال الملك برتریها: كمال الملك نقاش مشهور ایرانی و بنابر باور خیلی از صاحب نظران، یكی از برجسته ترین نقاشان 100 ساله گذشته كشور محسوب می شده است. او بعنوان پدیده ای در هنر عنوان شد كه توانست با آثارش روح و قلب مردم را تسخیر كند.۲۷ مرداد سالروز درگذشت مردی است که تاریخ هنر معاصر با وجودش رنگ و عظمتی خاص گرفت. "کمال الملک" نقاش معروف ایرانی، نامی آشنا برای ایرانیان است. محمد غفاری معروف به کمال الملک در ۱۲۲۶ خورشیدی در کاشان متولد شد. او پسر میرزا بزرگ و برادرزاده میرزاابوالحسن غفّاری معروف به "صنیع الملک" از نخستین تحصیل کردگان ایرانی در فرنگ و از افراد پرنفوذ دوره قاجار بود. دوران کودکی را در روستایی نزدیک کاشان و در چنین خانواده هنردوست و فرهنگی گذراند.

حضور در دربار ناصرالدین شاه

محمد غفاری در ۱۲ سالگی به تهران آمد و در مدرسه دارالفنون در رشته نقاشی مشغول تحصیل شد. معلم نقاشی وی در دارالفنون "مزین الدوله" بود که لقب "نقاش باشی" داشت. محمد غفاری به سرعت در عرصه نقاشی پیشرفت کرد تا جایی که هنگامی که ناصرالدین شاه از این مدرسه بازدید می کرد، از یکی از آثار او بسیار خوشش آمد. این اثر پرتره اعتمادالسلطنه بود و این استقبال ناصرالدین شاه موجب شد که وی به دربار فراخوانده شده و بعنوان نقاش دربار انتخاب گردد. در مدت حضورش در دربار، او ۱۷۰ تابلو کشید که معروف ترین آنها تالار آینه و نخستین تابلویی است که "کمال الملک" خود آنرا امضا نموده است. "کمال الملک در ۱۲۷۶ خورشیدی بعد از ترور ناصرالدین شاه برای تحصیل به اروپا رفت. او بیش از سه سال از عمرش را در فلورانس، رم و پاریس گذراند و در موزه ها به رونگاری از آثار نقاشانی چون رامبراند و تیسین پرداخت. در پاریس با فانتن لاتور آشنا شد. سفر اروپا تاثیری مثبت در اسلوب کار و حتی طرز دید او گذاشت. اما در ۱۲۷۹ به دستور مظفرالدین شاه به ایران بازگشت و کار در دربار را ادامه داد، منتها عملاً نتوانست با خواست های شاه جدید کنار بیاید. سپس به عراق رفت و چند سالی در آنجا ماند. سال های ۱۲۸۱ تا ۱۲۸۳ خورشیدی پرده های "زرگر بغدادی" و "میدان کربلا" را نقاشی کرد و باردیگر به ایران بازگشت. بازگشت کمال الملک به ایران، مصادف با انقلاب مشروطه شد. او بااینکه به مشروطه خواهان متمایل بود، ولی در جنبش مشروطه مشارکت مستقیم نکرد. در این هنگام کمال الملک با انتشار مقالات و ترجمه برخی آثار ژان ژاک روسو و دیگر نویسندگان آزادی خواه فرانسه به سهم خود با حرکت مردم، همراه شد. در سال های بعد، مدیریت مدرسه صنایع مستظرفه را بر عهده گرفت. وی در این مدرسه به پرورش شاگردانی همت گماشت که بعدها استادانی در مکتب او شدند. او سرانجام در ۱۳۰۶ خورشیدی به سبب اختلافاتی که با وزیران معارف بر سر استقلال مدرسه پیدا کرد از کار تدریس و شغل دولتی دست کشید و در ۱۳۰۷ خورشیدی به ملک شخصی خود در حسین آباد نیشابور کوچید." (۱)در نیشابور بود که استاد بر اثر حادثه ای از یک چشم نابینا شد اما تا سال های آخر زندگانی به نقاشی ادامه داد. در شرح این حادثه روایت های مختلف وجود دارد همچون این که گفته می شود که سالار معتمد گنجی از خوانین منطقه و دوست کمال الملک، آجری را برای زدن یک کارگر حمام پرانده که به عینک و چشم کمال الملک لطمه رسانده است. قاسم غنی بعد از این حادثه بر بالین استاد حاضر شد و او را برای معالجه به تهران بردند اما چشم استاد مداوا نشد و در نهایت هم نابینا شد.

آثار کمال الملک

وی از ۱۲۹۰ خورشیدی تا زمانی که چشمش لطمه دید، آثار زیادی خلق کرد که از آن جمله می توان به مرد برهنه، دورنمای دماوند، دورنمای دیگری از دماوند، تصویر نیم تنه ناصرالدین شاه، تصویر مشهدی ناصر، زن پای چراغ، خانه سنگی، خانه دهاتی، دورنمای دیگری از باغ مهران، کپیه از تابلوی مزین الدوله (تابلو میوه)، سن ماتیو، کپیه تیسین، رمال بغدادی، پیرمرد (ناتمام)، مصری، زرگر، تکیه دولت، حوض صاحبقرانیه، تالار آیینه، گربه و قفس، جن گیر، آبشار دوقلو، شکارگاه، دورنمای عمارت گلستان اشاره نمود. آثار وی در موزه های تهران، مجلس، کاخ گلستان و بخشی نیز در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.

سبک کمال الملک از نگاه دیگران

ماحصل برخورد جامعه ایرانی با اندیشه های اروپایی همان است که از آن به نوگرایی یاد می شود. سفرهای شاهان قاجار به اروپا و بازگشت تحصیل کردگان فرنگ به کشور، زمینه آشنایی ایرانیان با سبک های نوین هنری و گذر از سبک های سنتی نگارگری ایرانی و خطاطی را فراهم آوردند و در این میان کمال الملک اولین مکتب هنری به سبک واقع گرایی را برای ایران به ارمغان آورد. با این وجود درباره سبک کاری او و نوگرایی اش حرف های زیادی میان اهالی هنر در جریان است. "آیدین آغداشلو" نقاش و استاد تاریخ هنر معتقد می باشد، بدون شک کمال الملک مهمترین نقاش ۱۰۰ ساله گذشته کشور است. وی در زمان مظفرالدین شاه با سفر به اروپا، نقاشی رنگ و روغن و شیوه آکادمیک هنر در اروپا اواخر سده ۱۹ را که در اروپا رایج بود، تجربه و تمرین کرد و بعنوان یک نقاش واقع گرای آکادمیک، توانست شهرت و جایگاهش را در هنر ایران تثبیت کند. اهمیت کمال الملک در این دوران به خاطر مهارت اجرایش در هنر واقع گرا و آکادمیک یعنی روشی که در نگارگری قدیم ایرانی و مکتب زند و قاجار وجود نداشت، است. با این وجود باید توجه داشت، سبک کمال الملک و شاگردانش به هیچ وجه سبب ورود هنر مدرن به ایران نشد، چون این هنر از خاستگاه دیگری می آمد.

"محمدابراهیم جعفری" استاد پیشکسوت عرصه نقاشی از زاویه دیگری به تاثیر محمد غفاری به هنر نگاه می کند. او معتقد می باشد، کمال الملک سبب آشتی مردم با هنر شد، برای اینکه نگاه به مردم را در آثارش مورد توجه قرار داد. او می گوید: روند فعالیت هنری کمال الملک نشان میدهد که او به اصالت هنر معتقد بود و زمانی که به اروپا رفت نیز همین رویه را دنبال کرد و هنر را نه با نگاه به "ایسم ها" بلکه هنری که می توانست واقع نمایی را در مقابل مخاطب قرار دهد، گذاشت. کمال الملک هنر رئالیستی مبتنی بر اصول واقع گرایی نقاشی عصر رنسانس را سبک نقاشی خود کرد و آنرا به میان توده مردم آورد. کمال الملک قبل از سفر به اروپا نیز توجه خاصی به هنر واقع گرایی داشت. به همین دلیل هنر رئالیستی را پسندید و شاهد می باشیم که وی در آثارش چگونه مردم را به شکل رئال نقاشی کرده است. این مساله در تابلو «فالگیر» او مشهود است که دقت کارش را می توان با عکاسی مقایسه کرد.

"قباد شیوا" از پیشکسوتان عرصه هنر نیز معتقد می باشد، کمال الملک پدیده ای بود که توانست با هنرش روح و قلب مردم را تسخیر کند. نقش استاد کمال الملک در عرصه هنرهای تجسمی به خصوص در کشور ایران و نه لزوما در عرصه جهانی، تحولی بود در انتقال نقاشی واقع گرایانه رنسانس اروپایی به ایران که بسیار مورد استقبال مردم و دیگر هنرمندان این سرزمین قرار گرفت. معتقدم استاد کمال الملک را نمی توان تنها در استادی در نقاشی واقع گرایانه ارزیابی کرد، بلکه در یک تمامیت خصوصیات اخلاقی و صفات انسانی و ایستادگی ایشان در زندگی سیاسی و اجتماعی وقت و نگاه مردمی این استاد هنرمند نیز باید دیده شود. او پدیده ای بود که توانست روح و قلب مردم را از هر قشری بوسیله آثار و اخلاق خود تسخیر کند. او هنرمندی مردمی و مردم دار بود و هیچگاه خودرا به فضای سیاسی آن زمان نفروخت.(۲)

مشروطیت و ملی گرایی در آثار کمال الملک

"نهضت مشروطیت تنها یک رویداد سیاسی-اجتماعی تلقی نمی گردد. تاثیرات این نهضت بر شعر و موسیقی عصر قاجار در چارچوب تصنیف ها و اشعار میهنی و نقد اجتماعی برجا مانده و نقاشی هم بالطبع نمی توانست بی تاثیر از این رویداد باشد. کمال المک هنرمندی بود که در طول حیاتش از نزدیک شاهد حوادث دوران مشروطیت بود. آثار قبل از مشروطیت کمال الملک متاثر از گفتمان روشنفکران و هنرمندان آن دوره، نگرشی انتقادی به وضعیت زنان در دو حوزه آموزش و مشارکت سیاسی داشت. واقع گرایی کمال الملک در بطن خود، نقد خرافات و باور به خرد خودبنیاد را که از اساسی ترین گفتمان های مطرح شده روشنفکران هم عصرش در مشروطیت بود، نشان میدهد. از سویی ملی گرایی که یکی از ارکان بنیادین و خواست های اساسی طبقات ممتاز و مردم در مشروطیت بود، در آثار کمال الملک بوسیله ترسیم چهره سیاست مداران روشنفکر که ایدئولوژی و خاستگاه سیاسی-اجتماعی مشابه داشتند، بازنمایی شده است." (۴)سرانجام نقاش

محمد غفاری (کمال الملک) در ۲۷ مرداد ۱۳۱۹ خورشیدی بر اثر کهولت در ۹۵ سالگی چشم از جهان فرو بست. او وصیت کرده بود که در باغ خودش واقع درحسین آباد دفن شود، اما بنا به دلایلی وی را در نیشابور به خاک سپردند. آرامگاه کمال الملک در نزدیکی آرامگاه خیام و در مجاورت آرامگاه عطار قرار گرفته و به غیر از معماری جذابی که در بنای یادبود آن به کار رفته، باغ زیبا و سرسبزی هم دارد. گرچه آرامگاه کمال الملک نسبت به ۲ آرامگاه معروف دیگر نیشابور یعنی خیام و عطار کمتر شناخته شده، اما معماری آن جلب نظر می کند. برای ساخت بنای این مقبره از تلفیقی از معماری سنتی و معماری نوین استفاده شده است. برای ساخت این بنا، ۶ قوس نیم دایره و ۴ قوس متقاطع به کار رفته که بر روی قطرهای مربع بنا شده اند و همین طرح جالب، ظاهری خارق العاده به آرامگاه کمال الملک بخشیده است.

پی نوشت:

۱- روزنامه تعادل، ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷

۲- هنرآنلاین، دستاورد کمال الملک برای هنر نوگرای ایران، ۲۶ مردادماه ۱۳۹۵

۳- نشریه علمی پژوهشی وزارت علوم، رسول اسکندری و مهدی حسینی، دوره نهم شماره دوم

منبع:

1399/05/27
10:36:44
5.0 / ۵
1937
تگهای خبر: آنلاین , پژوهش , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد درباره كمال الملك
نظر شما در مورد درباره كمال الملك
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها