تمركز رئیس جمهوری بر توسعه فزاینده نظام دیجیتال و دولت الكترونیك

روحانی و راهبری دو دولت

روحانی و راهبری دو دولت به گزارش برتریها تاكید رئیس جمهوری بر افزایش سرعت تحول دیجیتال در كشور و انتقاد وی از عدم همكاری برخی مدیران و كارمندان برای عرضه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری، نشان داده است كه علاوه بر توسعه زیرساخت های دولت الكترونیك، تحول دیجیتال به تغییر دیدگاه های قدیمی هم نیاز دارد.


گسترش دولت الکترونیک توانسته است از بار مراجعات حضوری در دوره همه گیری ویروس کرونا بکاهد. گسترش بیشتر از پیش زیرساخت های فناوری های دیجیتال، باآنکه توانسته است به فاصله گذاری اجتماعی کمک نماید، اما کشور همچنان نیازمند ادامه توسعه این زیرساخت ها است.
تاکید پی در پی روحانی بر توسعه فزاینده نظام دیجیتال
طی یک دهه گذشته بحث توسعه زیرساخت های دیجیتال، همواره مورد توجه بوده است. خیلی از کارشناسان معتقدند که توسعه زیرساخت های دیجیتال و گسترش بستر دولت الکترونیک در کشور، فرصت را برای رشد اقتصاد دانش بنیان فراهم آورده و در عین حال از بار مراجعات حضوری شهروندان هم کاسته است. در شرایط خاص همه گیری ویروس کرونا این مساله به مراتب اهمیت بیشتری یافته است و توسعه این زیرساخت ها، امکان عرضه از راه دور خیلی از خدمات را مهیا کرده است.
«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران هم در تاریخ ۱۹ مرداد ماه و در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا به همین مبحث اشاره و تصریح کرد که می توان با توسعه زیرساخت های دیجیتال در کشور، از حجم مراجعات حضوری کاست. وی در این ارتباط اظهار داشت: «باید نظام دیجیتال در کشور توسعه فزاینده و روز افزون پیدا کند. وضع ما نسبتا خوب است اما به نظر من نسبت به این بیماری و شرایطی که داریم، کمی کُند هستیم. باید در همه کارها تا جایی که می شود و امکان پذیر است از راه الکترونیک یا از سیستم دیجیتال استفاده نماییم. به جهت اینکه رفت و آمدها و احتیاج به حضور افراد در ادارات کم شود باید این کار را انجام دهیم».
اظهارات رئیس جمهوری و تاکید پی درپی وی بر توسعه­ زیرساخت های دولت الکترونیک و تحول دیجیتال در کشور، نشان دهنده عزم قاطع دولت برای تبدیل نظام اداری کشور به یک نظام اداری منعطف، کارا و هوشمند است؛ نظامی اداری که بتواند با شرایط دوران پساکرونا تطبیق یابد و دولت الکترونیک به معنای واقعی آن جریان داشته باشد. دستیابی به این هدف اما چندان دور از انتظار نیست و این امکان در کشور قابل تحقق است.
تحولی که نیازمند هم افزایی است
تحول در عرصه دیجیتال در کشور، نیازمند همکاریهای گسترده فراسازمانی است. هرچند به طور معمول وزارت ارتباطات مسئول توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ اما این توسعه همکاری سایر دستگاه های دولتی و غیردولتی را هم طلب می کند. از یک سو وزارت صنعت، معدن و تجارت باید ساخت اقلام در رابطه با توسعه فناوری های دیجیتال را گسترش دهد و از طرفی شرکت های دانش بنیان باید محصولات را تولید کنند که بتواند در وضعیت تحریم، فرصت توسعه فناوری را در اختیار کشور قرار دهد. همکاری سایر دستگاه های مسئول هم اهمیت بسیار دارد. به طور مثال مدتی است که بحث واگذاری فرکانس های مخابراتی انحصاری سازمان صدا و سیما به وزارت ارتباطات برای توسعه پهنای باند مخابراتی طرح شده است؛ اما به نظر می آید هنوز این پرونده به نتیجه مطلوبی نرسیده است.
تحول در عرصه دیجیتال در کشور نیازمند همکاریهای گسترده فراسازمانی است.
از سوی دیگر انجام اقدامات اساسی و بیشتر برای توسعه زیرساخت های دیجیتال، نیازمند بودجه هایی است که تصویب آنها باید از مسیر مجلس شورای اسلامی بگذرد. مجلس شورای اسلامی می تواند با تصویب بودجه های مربوط به این حوزه، دولت را در توسعه فناوری های دیجیتال یاری دهد. بخصوص آن که در شرایط همه گیری ویروس کرونا، این کمک ها به طور حتم به صورت مستقیم و غیرمستقیم اثر خویش را بر کاهش نرخ ابتلاء به ویروس کرونا در کشور نشان خواهند داد.
همچنین شرکت ها و سازمان های غیردولتی هم باید تلاش خویش را برای هرچه غیرحضوری تر کردن فعالیت هایشان بیشتر کنند. امروزه بستر این امکان فراهم گشته است که طیف متنوعی از امکانات و خدمات، به صورت غیرحضوری عرضه شود و به طور حتم این امر نه تنها سبب کاهش هزینه ها خواهد شد که می تواند مانع از گسترش بیماری کرونا شود و به حفظ بهداشت عمومی کمک نماید. اما صرف عرضه خدمات در بستر فضای مجازی کافی نیست. عرضه دیجیتالی خدمات، به پشتیبانی مناسب و حرفه ای هم نیاز دارد و نمی توان بدون حمایت و پشتیبانی از دریافت کنندگان خدمات، انتظار داشت که ایران تبدیل به کشوری پیشتاز در زمینه فناوری های دیجتال شود.
نگاهمان را تغییر دهیم
رئیس جمهوری در اظهارات خود به نکته دیگری هم اشاره نمود که اهمیت بسیاری دارد: خیلی از مدیران و کارمندان، هنوز به فناوری های دیجیتال و دولت الکترونیک به دیده تردید می نگرند و به علل مختلف حاضر به عرضه تمامی خدمات خود به صورت غیرحضوری نیستند. از همین رو بود که روحانی خواهان برخورد قاطع با مدیران و کارمندانی شد که به جای عرضه غیرحضوری و ایمن یک خدمت، بر حضور ارباب رجوع در ادارات دولتی اصرار دارند.
برخی گروه ها و جریانات به علل سیاسی یا غیرسیاسی تابحال نگاه مثبتی به توسعه فناوری های دیجیتال نداشته و همواره به چشم یک صدمه به آن نگریسته اند.
اما این تنها برخی مدیران و کارمندان نیستند که با عینک بدبینی و تردید به گسترش بسترهای دیجیتالی و تحقق دولت الکترونیک می نگرند. برخی گروه ها یا جناح ها، به علل سیاسی یا غیرسیاسی تابحال نگاه مثبتی به توسعه فناوری های دیجیتال نداشته و همواره به چشم یک صدمه به آن نگاه کرده اند. آنان همواره در مقابل گسترش ضریب نفوذ فضای مجازی در کشور مقاومت می کردند، اما حالا مشخص شده است که گسترش زیرساخت های فضای مجازی یک تهدید نیست؛ بلکه فرصتی است که نباید آنرا از دست داد.
همه گیری ویروس کرونا نشان داد که شبکه های اجتماعی، تنها بستر فراغت و تفریح نیستند؛ بلکه می توانند ظرفیت های اطلاع رسانی در شرایط بحرانی را بالا برند. همینطور مشخص شد که اینترنت کارکردهای بسیار گسترده ای پیدا کرده است و هرچه ضریب نفوذ اینترنت در کشور بیشتر شود، امکان عرضه خدمات با کیفیت و غیرحضوری هم بیشتر خواهد شد.
گسترش زیرساخت های دولت الکترونیک و فناوری های دیجیتال در کشور، تنها با صرف بودجه و اقدامات فنی ممکن نخواهد شد. عینک بدبینی و تردید باید از چشم برخی افراد برداشته شود و ضمن دقت بر برخی تهدیدات احتمالی توسعه فناوری های دیجیتال، باید بیشتر از هر چیز بر فرصت هایی تاکید شود که گسترش فناوری های دیجیتالی در اختیار شهروندان می گذارد. فرصت هایی که با کمک آنها می تواند دست کم در دوران همه گیری ویروس کرونا، اقداماتی پرارزش و مفید را انجام داد و از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کرد.


1399/05/31
12:12:39
5.0 / ۵
1727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد روحانی و راهبری دو دولت
نظر شما در مورد روحانی و راهبری دو دولت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها