ایران و سوئیس، یكصد سال همكاری و دوستی

ایران و سوئیس، یكصد سال همكاری و دوستی به گزارش برتریها در یادداشت روزنامه ایران آمده است: سفر وزیر خارجه سوئیــــس «ایگنازیو كاسیس» به ایران، همزمان با یكصدمین سال روابط رسمی دو كشور، از اهمیت بارزی برخوردار می باشد و فرصتی فراهم می آورد تا علاوه بر گسترش روابط دوجانبه، نسبت به طیفی از مسائل بین المللی و بویژه سیاست های یكجانبه گرایانه و تحریم های ظالمانه امریكا تبادل نظر به عمل آید.غلامعلی خوشرو سفیر سابق ایران در سوئیس با درج یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: سوئیس در نقش حافظ منافع در ارتباط با امریکا و کانادا و عربستان بخوبی از دشواری های بین المللی و منطقه ای آگاه است و می تواند نقشی بیطرفانه در بهبود شرایط جاری ایفا نماید. روابط دوستانه بین سوئیس و ایران به سال ۱۸۷۳ بازمی گردد، زمانی که دو کشور با هم پیمان دوستی و بازرگانی به امضا رساندند.

سوئیس یکی از اولین کشورهای اروپایی بود که روابط تجاری خویش را با ایران آغاز کرد؛ اما چند دهه طول کشید تا روابط دیپلماتیک رسمی بین دو کشور برقرار گردد. ایران در سال ۱۹۱۹ با اعزام فرستاده دیپلماتیک به سوئیس اولین گام را برداشت. چند ماه بعد، سوئیس در پاسخ دوستی ایران، در سال ۱۹۲۰ کنسولگری خود در تهران را گشود. موارد تاریخی فراوانی از تمایل تجار و صنعتگران سوئیسی به همکاری با ایران وجود دارد و تعداد زیادی از شرکت های سوئیسی خواستار تأسیس نمایندگی رسمی در ایران بوده اند. در طول جنگ جهانی اول و هم در سال های میان دو جنگ جهانی دیپلمات های ایرانی در سوئیس بسیار فعال بوده اند. جنگ جهانی دوم هم باعث تحکیم روابط ایران و سوئیس شد و سوئیس بعنوان حافظ منافع ایران در آلمان و ایتالیا تعیین گشت و دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیلات خود به جای آلمان، بلژیک و ایتالیا به سوئیس می رفتند و ازاین رو روند حضور دانشجویان ایرانی در سوئیس که از سالیان پیش وجود داشت، شدت بیشتری گرفت.

استانداردهای بالای دانشگاه های سوئیس و حضور چشم گیر دانشجویان ایرانی در این دانشگاه ها در طول تاریخ و الان نکته قابل توجهی است.

با توجه به علاقه مردم این کشور به تنوع فرهنگی وتاریخ و تمدن ایران و طبیعت رنگارنگ آن می توان امیدوار بود که ارتباطات مردمی گسترش یابد و گردشگران بیشتری از سوئیس به ایران سفر کنند. وزیر خارجه سوئیس روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت یکصدمین سال روابط دو کشور در باغ نگارستان دانشگاه تهران اظهار داشت: «آموزش، فرهنگ، مساعی جمیله، امداد در بلایا و حقوق بشر: این پنج ستون روابط صد ساله ما، نمی توانند بدون گفتمان مستمر به حیات خود ادامه دهند. ایران و سوئیس دو ملت متفاوتند و هریک علایق و منافع خویش را دارند. با این همه، دو ملت ما، همچنان در داشتن روحی سخاوتمند و فکری کنجکاو با هم شریکند.»
روابط ایران و سوئیس را می توان به روابط دوجانبه و همکاریهای چندجانبه تقسیم کرد. تنوع روابط دوجانبه بویژه در حوزه دانش بنیان ها، انرژی های تجدید پذیر، کشاورزی، صنایع دارویی، همکاریهای بهداشتی در حوزه بیماری های فراگیر نظیر کرونا، همکاریهای علمی و دانشگاهی و تحصیل ایرانی ها در سوئیس قابل توجه است. محور دوم فضای بین المللی و چندجانبه دیپلماسی در سوئیس است که مبتنی بر بیطرفی و پیشبرد صلح و بهبود روابط جهانی است.

بنیان محکم سیاست خارجی سوئیس در تاریخ معاصر اروپا بر بیطرفی استوار است؛ همین عنصر بی طرفی در سیاست خارجی است که به سوئیس قدرت داده است تا در رقابت های ژئو استراتژیک بین قدرت های بزرگ و قطب بندی های آشکار و نهان در سیاست جهانی نقش فعال و بارزی برعهده بگیرد. بیطرفی همراه با کمک های بشردوستانه و میزبانی هزاران «سمن» بین المللی که در کار صلح و توسعه فعال می باشند، سوئیس را به مرکزی برای آشتی و تفاهم جهانی تبدیل نموده است. دیپلمات های سوئیسی با حرفه مندی و رعایت اصول محرمانگی و در کمال سادگی در کوران تخاصمات بین المللی به جست و جوی مسیری برای تعامل و صلح می پردازند. حالا که امریکا با یکجانبه گرایی جامعه جهانی را با بحران مواجه کرده است و اغلب معاهدات و ضوابط بین المللی را نادیده گرفته و با زور به دنبال منافع کوتاه مدت و تنگ نظرانه خود است، تلاش سوئیس در تقویت فرهنگ چندجانبه گرایی بیشتر از پیش دشوار شده است. همین واقعیت وظیفه سوئیس را سنگین تر می کند تا بیشتر از پیش در مقابل یکه تازی های امریکا ایستادگی کند.

در گذشته و قبل از تصویب برجام، سوئیس یک کانال مالی را بوجود آورده بود و بعد از برجام هم در این حوزه فعال بوده است. حالا هم انتظار می رود که سوئیس بیشتر از این فعال باشد و نتایج عینی تری حاصل شود. حتی در این شرایط تحریمی هم حوزه هایی وجود دارند که تحت تحریم ها نیستند. غذا و دارو و بسیاری اقلام دیگر شامل تحریم نیستند ولی کانال مالی فعالی برای مبادله این اقلام وجود ندارد. ازاین رو به یک کانال فعال مالی نیاز است تا مسیر همکاری ها تسهیل شود.
فرهنگ کشور سوئیس آمیزه ای از نظم و دقت و استقامت است. مردم سوئیس را باید بیشتر از ساعت سازی که در آن زبانزد هستند، به پل سازی در روابط بین المللی شهره دانست و این پل سازی کاری بسیار مهم می باشد. نقشی که سوئیس در کاهش تنش و ایجاد دوستی در روابط بین الملل انجام می دهند بی نظیر و قابل تحسین است. زمانی که امریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم های خویش را ضد ایران آغاز کرد، سوئیس با آن مخالف بوده و چاره مسائل را در دیپلماسی دانسته است؛ ولی عملی کردن چنین چاره ای به دلیل مخالفت های امریکا دشوار و نیازمند سازوکار ویژه ای است.منبع:

1399/06/18
10:55:20
5.0 / ۵
1988
تگهای خبر: دانش , شركت , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ایران و سوئیس، یكصد سال همكاری و دوستی
نظر شما در مورد ایران و سوئیس، یكصد سال همكاری و دوستی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها