عضو شورای مركزی حزب ندای ایرانیان در گفتگو با برتریها؛

حضور هر دو طیف سیاسی در انتخابات 1400 ضروریست

حضور هر دو طیف سیاسی در انتخابات 1400 ضروریست به گزارش برتریها «شهاب الدین طباطبایی» عضو شورای مركزی حزب ندای ایرانی ها در گفتگو با ایرنا با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: حضور هر دوطیف سیاسی اصولگرایان و اصلاح طلبان درانتخابات سال آینده ضروریست و هر دو طیف باید كاندیدای مشخصی مطرح كنند.


به گزارش روز شنبه ایرنا، جریانات سیاسی مختلف با آغاز نیمه دوم سال، بحث های انتخاباتی را بیشتر از قبل در کانون توجه خود قرار داده اند. در این بین برخی فعالان سیاسی و مسؤلان سابق کشور از کاندیداتوری رسمی خود سخن گفته و برخی همچنان از تایید رسمی گمانه زنی ها طفره رفته اند. با این وجود فضای فعلی کشور نشان داده است که با تعدد ثبت نام کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری مواجه خواهیم شد و از جانب سیاستمداران این انتخابات با استقبال گسترده روبرو خواهد شد. اما در عوض در سطح جامعه مشکلات معیشتی سبب شده بحث انتخابات و سیاست در میان عموم مردم چندان پر رنگ نباشد. البته با نزدیک ترین شدن به زمان برگزاری انتخابات بطور قطع فضای جامعه هم بیشتر رنگ وبوی سیاسی به خود خواهد گرفت.

اصولگرایان به دنبال تحریک اصلاح طلبان هستند

«شهاب الدین طباطبایی» عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانی ها در پاسخ به این پرسش ایرنا که برخی تحلیل می کنند که اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شرکت نخواهند کرد تحلیل شما در این حوزه چیست، اظهار داشت: فعلا برای پیشبینی و تحلیل زود هست. بالاخره هر کسی می تواند آرزوهای خویش را در چارچوب تحلیل و پیشبینی مطرح کند و اشکالی هم در این حوزه وجود ندارد. همینطور شما در نظر داشته باشید که برخی هم معتقد هستند که برخی افراد تندرو اصولگرا با بیان این تحلیل ها به دنبال تحریک اصلاح طلبان هستند تا حتما در انتخابات شرکت نمایند. اما با همه این تحلیل ها من معتقد هستم فعلا نمی توان تحلیل روشن و شفافی در مورد انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم بیان کرد.

وی در مورد برخی اختلافات جریان اصولگرا و سختی شکل گیری وحدت در این جریان سیاسی هم بیان داشت: معتقد هستم هر گروه و جریانی که به قدرت می رسد اختلافات درونی آن جریان هم تشدید می شود. شما نمونه این مساله را در اصلاح طلبان هم می توانید مشاهده کنید. ازاین رو از این زوایه تفاوتی بین جریانات سیاسی مختلف وجود ندارد. هر جریانی که قدرت را به دست بگیرد اختلافات درونی آن جریان بروز پیدا می کند و اختلاف هم در عرصه سیاسی امر طبیعی است.
طباطبایی درعین حال تصریح کرد: ِهمه جریانات سیاسی که می خواهند در این انتخابات مشارکت داشته باشند باید حل مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

حضور هر دو جریان سیاسی در انتخابات ضروری است

من فکر می کنم انتخابات سال آینده ریاست جمهوری نه به علت اینکه برخی جریانات اینگونه دوست دارند بلکه اگر بخواهند پرشور برگزار گردد و مردم حضور گسترده داشته باشند چاره ای جز این نیست که دو جریان سیاسی در داخل خود منسجم عمل کنند و با کاندیدای مشخص در انتخابات حضور پیدا کنند تا رقابت جدی شکل بگیرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب سپس به بحث مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم پرداخت و اظهار داشت: نخستین عامل موثر پیش از مسائل سیاسی بحث کرونا است. با عنایت به وضعیت کرونا در کشور امکان دارد انتخابات به سمتی برود که متناسب با شرایط کرونا مدل برگزاری انتخابات به جهت اینکه مشارکت مردم وجود داشته باشد تغییر کند. اما هم اکنون جامعه نسبت به انتخابات و عرصه سیاسی منفعل و سرد است. ولی شما این نکته را هم در نظر بگیرید که انتخابات متاثر از عوامل غیر قابل پیشبینی بسیاری است. ازاین رو از الان نمی توان در مورد این عوامل هم تحلیل جامعی انجام داد. اما این مسائل مسئولیت دولت و نظام را در قبال کوشش برای افزایش مشارکت مردم کم نمی کند.

طباطبایی در مورد نگاهی که اصلاح طلبان باید برای انتخابات سال آینده در پیش بگیرند هم بیان داشت: اصلی ترین گفتمان و محتوایی که گروه های سیاسی باید در پیش بگیرند این است که اولا باید نسبت به عملکرد گذشته خود پاسخگو باشند و با بیان علل ناکامی ها و قانع کردن افکار عمومی وارد انتخابات شوند. نکته دوم این است که همه جریانات سیاسی باید از دادن وعده های غیرقابل انجام خوداری کنند.

نکته مهم و ضروری هم این است که در یک کلام پس از انسجام درونی مردم باید احساس کنند که جریانات سیاسی ائتلاف با مردم را در دستور کار قرار دادند نه اینکه در داخل خود بنشینند و تصمیم بگیرند و مردم تنها عمل کننده به تصمیمات محفلی باشند که بدون در نظر گرفتن اولویت های مردم یعنی بحث معیشت و اقتصاد اتخاذ شده اند.منبع:

1399/07/19
20:45:33
5.0 / ۵
1697
تگهای خبر: اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد حضور هر دو طیف سیاسی در انتخابات 1400 ضروریست
نظر شما در مورد حضور هر دو طیف سیاسی در انتخابات 1400 ضروریست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها