شناخت سیره كریم اهل بیت(ع) در سطور تاریخ

شناخت سیره كریم اهل بیت(ع) در سطور تاریخ برتریها: 28 صفر سالروز شهادت امام والامقامی از نسل خوبان است؛ امام همامی كه بعد از سال ها مبارزه در راه برقراری عدالت و حقیقت به مقام والای شهادت نایل شد و نقش تاثیرگذاری در تبیین و گسترش اسلام داشت كه این مهم در سطور تاریخ به وضوح قابل مشاهده می باشد.


امامان الگو و چراغ هدایت جامعه به شمار می روند و استفاده از اندیشه آنها لازمه هدایت جامعه است، بدین سبب می بایست با الهام و الگو گرفتن از سیره رفتاری و عملی دوده (ع) زمینه ارتقای رفتاری و معنوی جامعه را فراهم آورد. اهمیت این مساله زمانی آشکارتر می شود که می بینیم در دنیای امروز با چالش تمدنی و تهاجم فرهنگی غرب مواجه هستیم بنا بر این استفاده از میراث علمی، معنوی و رفتاری دوده (ع) بسیار ضروری می باشد. سید حسین فلاح زاده عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم (ع) در این خصوص می گوید: شناخت و تبیین سیره علمی دوده (ع) در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خصوصاً در موضوع های مبتلا به امروز جامعه بعنوان یک نیاز جدی باید مورد توجه پژوهشگان قرار گیرد. از جانب دیگر مطالعه زندگی دوده (ع) از این جهت اهمیت دارد که روش و منش آن بزرگواران برای ما بعنوان یک الگو مد نظر است. بدین ترتیب مطالعه زندگی ائمه شیعه باید بعنوان یکی از لوازم تغییر سبک زندگی قرار گیرد و در این میان زندگی سیاسی و اجتماعی امام حسن (ع) از جایگاه خاص تری برخوردارست. در این راستا به معرفی چند کتاب مهم درباره زندگی امام حسن (ع) پرداخته می شود که می تواند تا حدی به شناخت زمانه آن حضرت کمک نماید.صلح امام حسن، پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه
استفاده از کتاب های اصلی و منبع، نیاز به تسلط بر زبان و ادبیات عربی و نیز آشنایی با تاریخ آن امامان بزرگوار دارد، بدین سبب باید دنبال ترجمه هایی رفت که مترجم علاوه بر تسلط بر زبان عربی خود در این عرصه فعالیت نموده باشد. یکی از مهم ترین این آثار که به زندگی کریم دوده پرداخته است، کتابی با عنوان صلح امام حسن، پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه اثر شیخ راضی آل یاسین است که توسط آیت الله خامنه ای ترجمه شده است و دفتر نشر فرهنگ اسلامی آنرا منتشر نموده است. اهمیت این اثر در این است که نویسنده موضوع صلح امام حسن (ع) را به خوبی تحلیل کرده همین طور پیش از تالیف این اثر کتابی با عنوان "اوج البلاغه" درباب خطبه های امام حسن و امام حسین(ع) را هم نوشته بود.
نویسنده در کتاب صلح امام حسن، پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه محققانه از متون تاریخی بهره گرفته و با رعایت اصول پژوهش، کار بررسی این مقطع از تاریخ شیعه را به انجام رسانده است همین طور در این کتاب می توان دقت نقل مورخانه مؤلف و هم زمان نثر زیبای مترجم را دید در ادامه قسمتی از این کتاب که نشان از نثر زیبای آن دارد، آورده می شود: بعدها که ساده دلی و سطحی نگری بلای جان مورخان شد و در هرآنچه از تاریخ اسلام فراهم آوردند اثر گذارد، این افسانه ساختگی نیز رنگ حقیقت و واقعیت گرفت. گروهی که در اقلیت بودند، زبان از یاوه گویی نگاه داشتند، ولی بعضی پا را از حقیقت فراتر نهاده و گرفتار خبط و آشفته گویی شدند که گفتند حسن، خود نیز صریحاً به بیعت اعتراف کرده است!
بنابراین بدون تردید این کتاب پاسخگوی خیلی از پرسش هایی است که در زمینه صلح امام حسن(ع) برای هر فردی می تواند، پدید آید برای اینکه مؤلف به موضوعاتی پرداخته که در آثار مشابه به آنها کمتر توجه شده و موضوع صلح امام حسن(ع) و علت و عوامل آنرا به خوبی بیان می کند.تحلیلی از زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی
زندگی سیاسی امام حسن (ع) عنوان کتابی است که سید جعفر مرتضی عاملی آنرا نوشته و محمد سپهری آنرا ترجمه و توسط مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم انتشار یافته است. نام عربی این کتاب «الحیاة السیاسیة للامام الحسن(ع)» است که چاپ نخستش در ۱۳۶۹خورشیدی بود، نویسنده کتاب حاضر را در سه فصل؛ فصل اول، زندگی سیاسی امام حسن (ع) در زمان پیامبر اکرم (ص)، فصل دوم، زندگانی سیاسی امام حسن (ع) در عهد شیخین و فصل سوم زندگی سیاسی امام حسن (ع) در عهد عثمان خلاصه کرده است. محمد سپهری مترجم در مقدمه کتاب می نویسد: «کتاب حاضر از دو جهت اهمیت ویژه دارد. ۱. نویسنده گرانمایه با دیدی محققانه به تجزیه و تحلیل وقایع همت گمارده که بطور مستقیم و غیرمستقیم با زندگانی امام حسن (ع) ارتباط دارد و در مواردی آن حضرت نقش فعال در تکوین آن برعهده داشته. مثل داستان مباهله و بیعت رضوان. ۲. نویسنده برخلاف تاریخ نگاران و سیره نویسان، به نقل حوادث و تاریخچه زندگانی امام (ع) نپرداخته، بلکه زندگانی سیاسی آن جناب را بطور دقیق تجزیه و تحلیل کرده است».
همچنین درباب بعضی از خاصیت های این اثر باید گفت مؤلف جز در صفحاتی گذرا به احوال شخصی و مناقب امام حسن(ع) نپرداخته، مؤلف در فصل دوم مباحثی را چون اذان بلال به درخواست حسنین و حضور امام حسن (ع) در شورای عمر را ذکر می کند که در آثار مشابه کمتر به آن توجه شده است. در فصل سوم به مباحثی چون دلیلهای عدم حضور امام(ع) در فتوحات می پردازد. همین طور مؤلف به بیش از ۲۵۰ منبع استناد کرده و آنها را در پاورقی به تفصیل ذکر می کند. وی از مباحث معمولی و غالب که در زندگانی ائمه اطهار(ع) بیان می شود، صرف نظر کرده و به مطالبی توجه کرده که کمتر به آن پرداخته شده است. همین طور ترجمه این کتاب در ۱۳۷۴خورشیدی از جانب جهاد دانشگاهی کشور در دومین دوره انتخاب کتاب سال دانشجویی در بخش ترجمه بعنوان کتاب برگزیده معرفی گردید.
کنوزالحکم و فنون الکلم
کنوز الحکم و فنون الکلم یکی دیگر از آثار بی بدیل که در بردارنده خطبه ها، نامه ها، کلمات قصار امام حسن مجتبی(ع) است، توسط سید حسن طباطبایی میرجهانی نوشته و حسین عمادزاده آنرا ترجمه کرده است. این کتاب در انتشارات طوبای محبت منتشر شد. از بخش های مهم کتاب می توان به: خطبه امام حسن (ع) برای مردم و خطباء اهل شام، مفاخره امام حسن(ع) بر معاویه و یارانش، جواب امام حسن (ع) به سوالات حضرت خضر، جواب امام حسن (ع) به سوالات پادشاه روم، کلمات قصار امام حسن مجتبی (ع)، کرامت امام حسن (ع) به سائل، خطبه امام حسن(ع) پیرامون صلح با معاویه و مواعظ امام حسن مقابل السلام پیش از شهادتشان اشاره نمود.زندگانی حضرت امام حسن مجتبی(ع)
همانطور که در بالا گفته شد، آشنایی با زندگانی پیشوایان معصوم (ع) یکی از راه های آسان و پرثمر برای این است که چگونه از زیستنِ مردان الهی آگاه شویم. مطالعه زندگی و آگاهی و شناخت از امام حسن مجتبی(ع) آموزه های فراوانی از معارف دینی و انسانی به ما می دهد. در این زمینه کتاب های فراوانی نوشته شده اما در کتابی که آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی با عنوان زندگانی حضرت امام حسن مجتبی(ع) نوشته است، اطلاعات مفصل تری و با نثری روان و استناد به منابع کهن به مخاطب می دهد. وی این اثر را در ۱۲فصل نوشته که در تمام این فصول به جنبه های زندگیِ این امام معصوم(ع) شامل دوران کودکی و نوجوانی، دوران بعد از رحلت رسول خدا(ص) تا اختتام خلافت عثمان، دوره حکومت امام علی(ع) دوران امامت تا صلح و بعد از ماجرای صلح تا شهادت پرداخته است. همین طور در این کتاب به شمه ای از فضایل و مکارم اخلاقی ایشان و نیز به قسمتی از سخنان حضرت اشاره شده است.
عشق در مقابل عشق
علاوه بر اینکه درباب زندگی و سیره این امام بزرگوار آثار و کتاب های مختلفی نوشته شده است، امید کوره چی رمانی با نام عشق در مقابل عشق با محوریت شخصیت امام حسن مجتبی(ع) توسط نشر کتابستان معرفت منتشر نمود. شخصیت این کتاب، شخصیتی تخیلی است که به محضر امام مجتبی(ع) مشرف می شود. داستان در بخش هایی به تاریخ پهلو می زند و این سبب می شود که خواننده در فضایی بین خیال و واقعیت در رفت و آمد باشد.منبع:

1399/07/25
15:54:03
5.0 / ۵
1878
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شناخت سیره كریم اهل بیت(ع) در سطور تاریخ
نظر شما در مورد شناخت سیره كریم اهل بیت(ع) در سطور تاریخ
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها