جواد امام در گفت وگو با برتریها؛

نظارت میدانی انحراف از وظایف اصلی مجلس است

نظارت میدانی انحراف از وظایف اصلی مجلس است به گزارش برتریها «جواد امام» فعال سیاسی اصلاح طلب و مدیرعامل بنیاد باران با اشاره به سفرهای استانی رئیس مجلس تحت عنوان نظارت میدانی اظهار داشت: این رویكرد مغایر با وظایف مجلس در خصوص قانون گذاری و سیاست گذاری كلان در كشور است.


به گزارش برتریها به نقل از ایرنا، آغاز به کار مجلس یازدهم با تفسیر جدیدی از وظیفه نظارتی این نهاد همراه بود. این تفسیر جدید با عنوان «نظارت میدانی» از طرف رئیس مجلس و نماندگان معرفی می شود. در چارچوب این نوع نظارت، سفرهای استانی و سرکشی از مراکز مختلف در دستور کار مجلس یازدهم قرار گرفته است. هر چند برخی تحلیل گران این اقدامات را سیاسی و با هدف رسیدن به پاستور می دانند اما از منظر قانونی و بحث نظارت مجلس هم اتفاق جدید و بی سابقه ای شمرده می شود.
در گفت و گو با «جواد امام» فعال سیاسی اصلاح طلب و مدیر عامل بنیاد باران، مسئله نظارت میدانی و رویکرد مجلس یازدهم دراین زمینه را مورد بررسی قرار دادیم.

نظارت میدانی تفسیر سلیقه ای از وظایف مجلس است

امام در پاسخ به این پرسش که آیا نظارت میدانی تفسیر جدیدی از وظیفه نظارتی مجلس است یا اینکه در دوره های قبلی مجلس هم سابقه داشته یا خیر، اظهار داشت: بدون تردید تفسیر جدیدی است. اگر قبلا چنین اتفاقی می افتاد که ما شاهد آن در ادوار گذشته بودیم و سابقه ای دراین زمینه وجود داشت در صورتیکه ما چنین موردی را در ادوار گذشته شاهد نیستیم. در نظارت میدانی اگر قرار باشد مجلس قانون تصویب کند و خود هم نظارت میدانی داشته باشد باید سازمان های نظارتی و بازرسی را تعطیل نماییم.
برای نظارت بر امور مختلف ما سازمان های گوناگون داریم که وظایفی در حوزه های خود دارند. حتی در امور بودجه و هزینه کرد دولت هم ما دیوان محاسبات را داریم که مسئول نظارت است. بدین سبب اینکه قوه مقننه بخواهد با عنوان نظارت میدانی در حوزه اجرا هم ورود کند من فکر می کنم که این تفسیر سلیقه ای است و این امر موجب موازی کاری نهادهای مختلف خواهد شد و باید برای سازمان های دیگر فکری کرد. بحث بعدی هم مسئله تداخل قوا است. این رویکرد مجلس یازدهم موجب تداخل مسئولیت ها و وظایف قوای سه گانه با هم می شود.

مجلس نباید خودرا در سطح شورای شهر و دهیاری پایین بیاورد

مدیر عامل بنیاد باران با انتخاباتی خواندن این سفرها و اینکه دریافت جامعه از نظارت میدانی مجلس یازدهم کمپین های انتخاباتی است، بیان داشت: آیت الله «محمد یزدی» سخنانی در دوره اول انتخابات مجلس شورای اسلامی دارند که به نظر من برای شرایط فعلی هم این سخنان راهگشا است. در این سخنان مطرح می شود که وظیفه نمایندگان، وظیفه ملی و قانون گذاری است و وظیفه آنان خدمات رسانی و کارهای عمرانی نیست و این مسائل به نماینده مجلس ربطی ندارد. آقای یزدی به درستی در این سخنان وظیفه نمایندگان مجلس را تبیین کردند. متاسفانه دراین زمینه بعد از چهل سال ما عقب گرد داشتیم. به این معنا که وظایف شورای شهر، شهرداری و دهیاری را به مجلس منتقل کردیم. این امر سبب شده که از اهداف ملی فاصله بگیریم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: این ورودی که مجلس می کند و نمایندگان به استان های مختلف سفر می کنند که موجب صرف وقت و هزینه برای حل مسائل جاری و محلی مردم می شود هر چند امر درستی است اما وظیفه مجلس و نمایندگان نیست. بلکه وظیفه شورای شهر، شهرداری، شورای روستا، دهیاری و بخشدار است نه وظیفه نماینده مجلس که باید به امور کلی و کلان کشور بپردازد.

رویکرد مجلس یازدهم دراین زمینه علاوه بر صرف وقت و هزینه، انحراف از مسیر وظایف مجلس هم هست. رویکرد مجلس باید ملی و قانون گذاری و سیاست گذاری کلان برای کشور باشد. اینکه نماینده مجلس بخواهد بگوید من مردمی هستم و به مشکلات مردم رسیدگی می کنم خیلی امر مطلوبی است ولی اگر قرار باشد این امر با نظارت میدانی و با سفر به روستا و شهرهای مختلف اتفاق بیافتد که آن وقت دیگر نیازی به نهادها و دستگاه های دیگر نیست. با این رویکرد باید تمام سیستم نظارتی و سازمان های مربوطه را تعطیل نماییم.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی جایگاه نهادهای مختلف تعیین و تعریف شده است و هر نهادی در صورتی عملکرد مطلوبی برای حل مشکلات مردم خواهد داشت که به وظیفه خود عمل کند. اگر قرار بر این باشد که مجلس وظیفه دستگاه های نظارتی و قوای دیگر را هم انجام دهد که در این صورت چه نیازی به ماندن دو قوه دیگر داریم. مجلس نباید بخاطر اهدافی سیاسی و انتخاباتی بعضی از بحث های کلان کشور منحرف شده و درگیر مسائل حاشیه ای، جزئی و محلی شود چونکه در این صورت همه مردم ایران ضرر خواهند کرد و خود نمایندگان هم در آخر چهار سال جوابی برای مطالبات مردم نخواهند داشت.منبع:

1399/07/27
11:41:07
5.0 / ۵
1610
تگهای خبر: خدمات , سیستم , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نظارت میدانی انحراف از وظایف اصلی مجلس است
نظر شما در مورد نظارت میدانی انحراف از وظایف اصلی مجلس است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها