فرصت بزرگ:

جهان، ایران را تهدید نمی داند

جهان، ایران را تهدید نمی داند به گزارش برتریها روزنامه آرمــان مـــلی در یادداشتی آورد: لغوتحریم های تسلیحاتی ایران ابعاد مختلفی دارد. آنچه مسلم است این یك پیروزی سیاسی بزرگ برای ایران است كه ابعاد روانی سیاسی مثبتی داشته است.


روزنامه آرمان ملی پنجشنبه یکم آبان در یادداشتی به قلم علیـرضا پورحسین نوشت: لغوتحریم های تسلیحاتی ایران ابعاد مختلفی دارد. آنچه مسلم است این یک پیروزی سیاسی بزرگ برای ایران است که ابعاد روانی سیاسی مثبتی داشته است. از طرفی نتایج لغو تحریم های تسلیحاتی ایران هم بسیار حائز اهمیت می باشد و بسیاری منتظر هستند تا ببینند ایران دست به چه مبادلاتی خواهد زد.
ایران احیانا توان فروش تسلیحات به بعضی از کشورها را دارد اما چالش پیش روی ایران این است که چگونه می خواهد پول را از کشور خریدار به داخل کشور منتقل کند چونکه محدودیت های مالی زیادی پیش روی ایران است. مشخصا کشورهای مهم اروپا همچون فرانسه، بریتانیا و آلمان هیچ مبادله ای با ایران نخواهند داشت. آنچه تا به امروز مشخص است چین و روسیه در مقابل تهدیدات دولت ترامپ در این حوزه خواهند ایستاد چونکه تا هم اقتدار خویش را نشان دهند و هم اینکه به ایران نشان دهند که با حسن نیت در عرصه بین المللی در قبال ایران رفتار می کنند اما آنها هم در این حوزه چالش های زیادی دارند.
ابــعاد روانی لغو تحریم های تسلیحاتی به چه شکلی بر سیاست خارجی ایران تأثیر خواهد گذاشت؟
مهم ترین عنصری که در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ برای ایران حاصل شد این بود که جهان پذیرفت، ایران یک تهدید نیست. این همان بار سیاسی و روانی است که ایران توانست از برجام به دست آورد و از آن در مقابل ایالات متحده استفاده نماید. قبل از برجام و زمانی که ایران ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل قرار داشت، ایران بعنوان یک تهدید جهانی شناخته می شد. در آن برهه زمانی پروژه ایران هراسی و انزوای ایران کلید خورد. بعد از برجام ایران از این انزوا و فشار حداکثری خارج شد. این مهم ترین نکته در این حوزه است و حتی از اینکه ایران بتواند وارد عرصه خرید و فروش سلاح شود یا نه هم مهم تر است. در این میان ایران باید به واسطه امتیازاتی که در عرصه روانی و سیاسی کسب کرده است به اجماع سازی و یارگیری روی آورد تا کلیه تحریم های وضع شده ضد ایران از بین برود.
اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نشان داد که چندجانبه گرایی بر یکجانبه گرایی غلبه می کند. ایران اگر یک یک دیپلماسی فعال داشته باشد و بتواند در قالب بازی کند، می تواند یک یارگیری بین المللی نماییم تا در مرحله بعد تحریم های غذایی و دارویی هم ضد ایران لغو شود. ایالات متحده مدعی است که غذا و دارو را تحریم نکرده اما به دلیل اینکه ایران نمی تواند مبادله مالی انجام دهد ورود این دو مقوله به کشور هم دشوار شده است. ایران شاید نتواند از خود لغو تحریم های تسلیحاتی به خوبی استفاده نماید اما می تواند از تبعات آن به نفع خود استفاده نماید.
پس از لغو تحریم های تسلیحاتی آیا ایران قادر به ورود به تجارت در این حوزه خواهد شد؟
امروز ایران به یکسری سلاح های استراتژیک نیاز دارد. خرید این تسلیحات به مولفه های بسیاری بستگی دارد. کشوری که قصد فروش تسلیحات به ایران را دارد در وهله اول باید اراده این کار را داشته باشد و در مرحله بعد در مقابل فشارهای آمریکا و کشورهای رقیب ایران ایستادگی کند. در این میان ۳ بازار پیش روی ایران برای خرید تسلیحات وجود دارد. اولین بازار اروپاست که نمی توان به فروش سلاح از این سمت به ایران امیدوار بود چونکه این کشورها خود تحریم هایی را ضد ایران وضع کرده اند اما دو بازار دیگر گزینه های محتمل تری هستند. در عرصه فروش تسلیحات ایران به جهت توفیقاتی که در حوزه تولید اسلحه داشته است توانایی صادرات تسلیحات دارد. در این حوزه هم موانع ساختاری وجود دارد که آن هم فروش اسلحه را برای ایران سخت می کند. تولید اسلحه ایران دولتی است و خصوصی نبودن آن کار را برای بازاریابی سخت می کند.
تهدیدهای روزهای گذشته پمپئو آیا بر این عرصه تأثیر منفی خواهد گذاشت؟
ایالات متحده از نظر قانونی و حقوق بین الملل و قطعنامه های بین المللی حقی بر وضع تحریم های مجدد ضد ایران ندارد اما آمریکا دارای یک قدرت سیاسی و اقتصادی می باشد که می تواند سایر کشورها را تحت تأثیر تهدیدات خود قرار دهد. در این میان شرکت ها عمده مبادلات را انجام می دهند که خود صدمه پذیر هستند. طبیعتا شرکت های خصوصی از تهدیدات آمریکا حساب خواهند برد و تمکین خواهند کرد و به مبادله با ایران نخواهند پرداخت. این امر در حوزه تسلیحات و سایر اقلام حاکم خواهد شد. تجارت کالاهای استراتژیک بخصوص اسلحه مقوله ای مجزا از تجارت کالاهای عادی است. اراده ای که در شرکت و کشورها در این میان بسیار حائز اهمیت می باشد. میزان منافعی که این کشورها از هر نوع تجارتی که خواهند برد هم بسیار موثر است و می تواند درمورد این تهدیدها موثر باشد. شاید در عرصه عملیاتی ایران نتواند توفیقاتی کسب کند اما می تواند از تبعات آن بسیار استفاده نماید. ایران باید کشورها را ترغیب کند تا در مقابل زورگویی های آمریکا بایستند و یکجانبه گرایی ایالات متحده را از بین ببرد. این یک فرصت خوب برای ایران است که باید از آن به بهترین شکل استفاده نماید. به دنبال پیروزی های سیاسی است که سایر موفقیت ها حاصل می شوند. ایران باید سایر کشورها را ترغیب کند تا وارد تجارت اقتصادی با ایران شوند و از سیاسی کردن تجارت پرهیز کنند و تن به تحریم هایی ندهند که با بازی های سیاسی به وجود آمده و کار را سخت کرده است.منبع:

1399/08/02
21:21:55
5.0 / ۵
1611
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جهان، ایران را تهدید نمی داند
نظر شما در مورد جهان، ایران را تهدید نمی داند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها