در میزگرد برتریها مطرح شد؛

واكاوی سناریوهای محتمل پساانتخابات آمریكا بایدن یا ترامپ

واكاوی سناریوهای محتمل پساانتخابات آمریكا بایدن یا ترامپ برتریها: شركت كنندگان در میزگرد تخصصی ایرنا در ارتباط سناریوهای احتمالی در فضای بعد از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریكا به بررسی مسائلی مانند سناریوهای انتخابات، نگرش و دیدگاه دو طیف دموكرات و جمهوریخواه به ایران، امكان سنجی بازنگری سیاست های جهانی آمریكا پرداختند. از دیدگاه این مفسرین كم و كیف روابط واشنگتن با جهان و ایران بعد از انتخابات سوم نوامبر در سناریوهای محتمل شاهد تحولات موثر خواهد بود.


به گزارش روز شنبه ایرنا، حدود ۱۰ روز دیگر تا سیزدهم آبان ماه و موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا زمان باقی است؛ انتخاباتی که نتیجه آن می تواند معادلات و مناسبات کاخ سفید را با جهان دستخوش تغییر و تحول کند. یکی از مسائلی که این روزها محافل علمی و رسانه ای ایران را به خود درگیر کرده، مناسبات ایران و آمریکا در دولت آینده آمریکا است که با دو سناریوی مشخص یعنی انتخاب مجدد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری مستقر و در مقابل، سناریوی دوم یعنی تکیه «جو بایدن» رقیب دموکرات بر کرسی ریاست جمهوری قابل ارزیابی است.
اداره کل پژوهش و بررسی های خبری ایرنا باتوجه به اهمیت این مساله میزگردی با عنوان " واکاوی انتخابات آمریکا و نتایج آن بر جهان و ایران" با حضور «فواد ایزدی» استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و «دیاکو حسینی» تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری برگزار کرد.
گزارش حاضر چکیده ای از مباحث مطرح شده در این میزگرد است و متن کامل آن متعاقبا انتشار می شود.
ایزدی: ذوق زدگی نسبت به پیروزی بایدن به سود ایران نیست
ایزدی در رابطه با شانس پیروزی هر یک از نامزدهای انتخاباتی آمریکا اظهار داشت: طبق نظرسنجی هایی که تا حالا در رابطه با انتخابات آمریکا صورت گرفته شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بیش از ترامپ است بر اساس این نظرسنجی ها در ایالت های خاکستری، بایدن سهم و شانس بیشتری نسبت به رقیب جمهوری خواه خود دارد. بنظر می رسد که اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شود، برنده نهایی کسی جز بایدن نخواهد بود.
استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران اضافه کرد: ترامپ در چنین شرایطی زمینه را برای دعوا فراهم می آورد تا در صورت شکست در انتخابات از پذیرش نتیجه آرا سر باز زند. دعوا زمانی قابل طرح است که آرای این دو نامزد انتخاباتی به یکدیگر نزدیک باشد. هرچند نظرسنجی ها از اختلاف ۸ تا ۱۲ درصدی به نفع بایدن حکایت می کنند اما امکان اینکه این فاصله تا روز انتخابات کم شود دور از ذهن نیست.
تحلیلگر مسائل آمریکا در رابطه با اختلاف دیدگاه دو طیف دموکرات و جمهوری خواه در پیوند با ایران، اظهار داشت: در شرایط فعلی نقدی که دموکرات ها به ترامپ وارد می کنند آن است که با خروج آمریکا از برجام، تحرکات منطقه ای ایران و کارهای موشکی ایران نه فقط کاهش نیافت که افزایش نیز داشت. دموکرات ها در ایجاد اجماع هوشمندتر و موفق تر از جمهوری خواهان مقابل جمهوری اسلامی ایران عمل کرده اند. آنها حتی با روسیه و چین نیز در قبال ایران هماهنگ تر عمل می کنند و برای برنامه هسته ای و موشکی ایران نیز برنامه دارند. حتی در صورت پیروزی بایدن در انتخابات، وی از فشارهای دوره ترامپ بر ایران نیز به نفع خود سود خواهند برد.
ایزدی در رابطه با مذاکره بین ایران و آمریکا نیز معتقد است: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه مخالف مذاکره با آمریکا نبوده و هر زمانی که حتی امید اندکی به مذاکره ایجاد شده، تهران به سمت مذاکره پیش رفته است. اما وقتی باید مذاکره صورت گیرد که وضعیت بهتر از قبل شود. زمانی که ایران وارد مذاکره با آمریکا شد و شرایط رو به وخامت گذاشت به این معنا است که مشکلی در این مذاکرات وجود دارد.
این تحلیلگر مسائل بین المللی افزود: در برهه کنونی اگر علاقه ایران به مذاکره با آمریکا برجسته شود، فرقی نمی کند که دولت دموکرات بر سر کار باشد یا جمهوری خواه؛ آنها از این شرایط سوء استفاده می نمایند. وقتی از مذاکره سخن به میان می آید یعنی فشار حداکثری آمریکا بر ایران موفق بوده و تهران در نهایت ناچار به مذاکره شده است. از طرفی ذوق زدگی نسبت به پیروزی بایدن هم به سود ایران نیست؛ موضوعی که در رابطه با آن رسانه های ایران باید جوانب احتیاط را رعایت نمایند. در صورت تمایل دو طرف به مذاکره نیز شرایط باید به سمتی پیش رود که دیپلمات های ایرانی با دستان پر پشت میز مذاکره حاضر شوند. بدین سبب کارهایی که به ما قدرت چانه زنی می دهد باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
حسینی: بایدن برجام را در دستور کار خود قرار خواهد داد
حسینی در رابطه با دعوای ترامپ و بایدن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: در رابطه با دعوای ترامپ و بایدن لازم به یادآوری است که ترامپ و ابزارهای بیشتری نسبت به رقیب دموکرات خود با هدف بر هم زدن بازی انتخاباتی دارد. شواهدی نیز که امروز می بینیم حاکی از آنست که ترامپ قصد واگذاری قدرت را به رقیب ندارد.
تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری در رابطه با روابط ایران و آمریکا پس از انتخابات ۲۰۲۰ این کشور اظهار نمود: برخی معتقدند در صورت پیروزی بایدن روابط تهران- واشنگتن به مقطع زمانی اوباما برمی گردد اما به سبب وضعیت حاکم بر روابط دو کشور و همین طور مسائل داخلی آمریکا این مساله تحقق نخواهد یافت.
وی اضافه کرد: در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا احتمال آن می رود که این مسائل مورد توجه قرار گیرد؛ بایدن کمتر به ایجاد تغییر با ابزار نظامی تمایل نشان میدهد. کم میلی یا بی میلی به انجام تعهدات آمریکا در قبال ناتو و دیگر پیمان های بین المللی در دولت بایدن نیز تداوم خواهد یافت. در قبال جنگ تجاری و تعرفه ای با چین نیز همین رویکرد و رویه کنونی ادامه خواهد یافت. بایدن نگاه نسبتا مثبتی به عربستان ندارد. با ورود بایدن به کاخ سفید به احتمال زیاد سیاست این کشور در قبال ترکیه تغییر خواهد یافت و فشارها بر اردوغان افزایش می یابد. در رابطه با اسرائیل نیز رابطه بایدن با نتانیاهو به خوبی روابط ترامپ با نخست وزیر اسرائیل نیست.
از نگاه این تحلیلگر مسائل بین الملل، بایدن بازگشت به برجام را در دستور کار خود قرار خواهد داد اما این روند بسادگی صورت نمی گیرد. وی نهایت راندمان را از تحریم و فشار های ترامپ بر ایران خواهد برد خصوصاً در زمینه های موشکی، تسلیحاتی و تحرکات منطقه ای ایران. از طرفی بایدن عجله ای برای لغو تحریم ها نخواهد داشت اما در صورت ورود ترامپ به کاخ سفید انتظار می رود که سیاست فشار حداکثری بر ایران تداوم یابد.




منبع:

1399/08/03
11:36:09
5.0 / ۵
1675
تگهای خبر: پژوهش , دانش , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد واكاوی سناریوهای محتمل پساانتخابات آمریكا بایدن یا ترامپ
نظر شما در مورد واكاوی سناریوهای محتمل پساانتخابات آمریكا بایدن یا ترامپ
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها