عمیق تر شدن ركود با بایدن تشدید تورم با ترامپ

عمیق تر شدن ركود با بایدن تشدید تورم با ترامپ به گزارش برتریها وحید شقاقی شهری به روزنامه آرمان ملی می گوید: انتخاب ترامپ، از شدت ركود كم می شود و تصمیم و نتیجه گیری راحتتر است و با فرض تداوم شرایط فعلی، سرمایه گذاری افزایش خواهد یافت، (البته پیروزی ترامپ تورم را تشدید خواهد كرد) این دوگانگی ها در مقطع كنونی كه انتخابات آمریكاست، اهمیت نتیجه آنرا بالا می برد.


روزنامه آرمان ملی پنجشنبه ۱۵ آبان در گفتگو با وحید شقاقی شهری اقتصاددان و استاد دانشگاه می آورد: بازارهای مالی و دارایی ایران طی چند هفته گذشته، نسبت به اخبار سیاسی و در صدر آن انتخابات ایالات متحده، واکنش های متفاوتی را نشان داده است. به عقیده خیلی از کارشناسان اغلب بازارهای مذکور در شرایط فعلی منتظر روزهای پیش رو هستند و تعیین تکلیف انتخابات آمریکا منجر می شود تا سرمایه گذاران با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به فعالیتهای اقتصادی اقدام نمایند.
بر همین اساس، وحید شقاقی شهری، اقتصاددان و استاد دانشگاه، در گفت وگویی با «آرمان ملی» می گوید: «اقتصاد ایران ارتباط چندانی با اقتصاد جهانی ندارد، اما با هر خبری از انتخابات، بازارها همچون سرمایه و ارز گرفتار دگرگونی می شود، بعلاوه، به انتها رسیدن انتخابات آمریکا منجر می شود تا سرمایه گذاران تکلیف خویش را بدانند و با عنایت به متغیرهای اقتصادی همچون قیمت ارز، تصمیم به مبادلات می گیرند. همینطور مسئله اصلی از این منظر است که اقتصاد ایران به شدت متاثر از عامل خارجی همچون مسئله تحریم هاست و سهم عوامل داخلی در اقتصاد کشور بسیار کمرنگ است». در ادامه این مصاحبه را می خوانید.
به زعم شما انتخابات آمریکا، به فرض برگزیده شدن هر کدام از دو کاندید چه تاثیری بر بازارهای مالی و دارایی ایران خواهد داشت؟
باید بگویم اتفاقی که حالا در کشور شاهد می باشیم، آن است که بازارهای مالی و سرمایه ای ما، نسبت به انتخابات ایالات متحده واکنش محسوسی نشان داده است. به صورتی که شدت و سرعت واکنش ها در بازارهای ایران نسبت به اخبار سیاسی از بازارهای آمریکا بیشتر است و این جای نگرانی دارد. به عبارت دیگر اقتصاد ایران ارتباط چندانی با اقتصاد جهانی ندارد، اما با هر خبری از انتخابات، بازارها همچون سرمایه و ارز گرفتار دگرگونی می شود. این نشان دهنده آن است که اقتصاد کشور به میزان زیادی با تحولات سیاسی گره خورده است. بعلاوه نگرانی ها از این منظر است که اقتصاد ایران به شدت متاثر از عامل خارجی همچون مسئله تحریم هاست و سهم عوامل داخلی در اقتصاد کشور خیلی کم رنگ است.
اینها همه نشان دهنده آن است که ما، میزان صدمه پذیری ها، تاب آوری و استقامت اقتصاد ایران را در پنج- شش سال گذشته به درستی اجرا نکردیم. این واکنش نشان دادن به عوامل بیرونی و انتخابات آمریکا بی سابقه است و بازارهای هیچ کشوری در دنیا به این اندازه نسبت به اخبار داخلی یک کشور دیگر واکنش نشان نمی دهد. به عبارت دقیق تر ما در عمل نتوانستیم درون سازی اقتصاد ایران را انجام دهیم. این هم باعث می شود که هرچقدر سهم متغیرهای داخلی در اقتصاد کم رنگ شود، عوامل بیرونی پررنگ تر خواهد شد و به علت آنکه این عوامل از کنترل خارج است، منجر به برون زا شدن اقتصاد شود؛ یعنی برخلاف آنکه ما به دنبال تکیه بر عوامل درونی بودیم، به نحوی که مدیریت رشد اقتصادی در داخل مرزهای کشور تعیین شود، متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد و این وابستگی به بیرون و به صورت مشخص آمریکا و تحریم های آن، منجر شده تا اقتصاد ایران از عوامل اشاره شده تبعیت کند. این در شرایطی است که پیش از این قرار بود اقتصاد ما پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی درون زا باشد، شاهد چنین اتفاقی نبودیم و این نگران کننده خواهد بود. به طبع تأثیر اتفاقات بیرونی بر اقتصاد کشور بسیار بالاست.
به اعتقاد من با انتخاب بایدن رکود در اقتصاد عمیق تر می شود، چونکه همه سرمایه گذاران منتظر مذاکرات و سرانجام آن می شوند و این حالت انتظار امکان دارد نتیجه خوبی برای اقتصاد به دنبال نداشته باشد. بالعکس با انتخاب ترامپ، از شدت رکود کم می شود و تصمیم و نتیجه گیری راحتتر است و با فرض تداوم شرایط فعلی، سرمایه گذاری افزایش خواهد یافت، (البته پیروزی ترامپ تورم را تشدید خواهد کرد) این دوگانگی ها در مقطع کنونی که انتخابات آمریکاست، اهمیت نتیجه آنرا بالا می برد و فعالان اقتصادی بر مبنای آن تصمیم می گیرند که مبادرت به فعالیت کنند یا خیر، در ضمن تکلیف سوداگری در بازارهای دارایی هم مشخص می شود و با انتخاب هرکدام از آنها، سفته بازی شرایط متفاوتی را پشت سر خواهد گذاشت.
با توجه به مواردی که اشاره شد، شما در ایام آتی چه بازاری را برای سرمایه گذاری مناسب تر می دانید؟
با انتخاب هرکدام از دوکاندید شرایط متفاوتی حاکم خواهد بود و تمام پیشبینی ها منوط به سرانجام انتخابات است. به طوریکه بحث ادامه و تشدید تحریم ها با انتخاب ترامپ همچنان پا برجا خواهد ماند و هفته گذشته هم بعضی از شرکتهای پتروشیمی و شرکای آنها جریمه شدند. به فرض وجود چنین وضعیتی، انتظار می رود همچنان شاهد تنش در بازارهای مالی باشیم. اضافه بر آن خیلی از عوامل بستگی به آن دارد که دولت چه برنامه ای برای کنترل بازارها در پیش بگیرد تا بتواند شرایط نابسامان آنها را مهار کند. همانگونه که اشاره کردم، به انتها رسیدن انتخابات آمریکا منجر می شود تا سرمایه گذاران تکلیف خویش را بدانند و با عنایت به متغیرهای اقتصادی همچون قیمت ارز، تصمیم به مبادلات می گیرند.
به زعم شما وضعیت بازار سهام در ایام آتی چگونه خواهد شد و این بازار به کدام سمت می رود؟
واقعیت آن است که خیلی از اخبار در بازار سرمایه پیش خور شده است. به عبارت دیگر شاخص کل از دو میلیون به یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید. این در شرایطی است که بورس، در روز گذشته نسبت به اخبار انتخابات آمریکا و پیشتازی ترامپ واکنش مثبت نشان داد و نماگر رشد خوبی داشت. طبعا زمانی که سایر بازارها مثل دلار و طلا روند افزایشی دارد، بازار سهام هم با وقفه ای همین روند را ادامه می دهد.
به علاوه بورس افت شدیدی را پشت سر گذاشته است و به تازگی مدیر یکی از بانکهای بزرگ اعلام نمود ارزش واقعی سهام بانک ها حداقل دو تا سه دلار است. این بدین مفهوم است که با توجه افزایش قیمت دلار، نرخ سهم هر بانکی در شرایط فعلی بسیار بیشتر از چیزی است که می بینیم. از طرفی ارزش واقعی بازار سرمایه در کنار نرخ ارز بسیار بیشتر از رقم های فعلی است. افزون بر آن همگرایی در تمام بازارهای مالی حاکم خواهد بود، گرچه امکان دارد بورس واکنش آهسته تری را نشان دهد.منبع:

1399/08/16
19:29:54
5.0 / ۵
1692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد عمیق تر شدن ركود با بایدن تشدید تورم با ترامپ
نظر شما در مورد عمیق تر شدن ركود با بایدن تشدید تورم با ترامپ
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها