اثر بایدن و ترامپ بر بازارها

اثر بایدن و ترامپ بر بازارها محمد نوربخش كارشناس بازار سرمایه به روزنامه همشهری می گوید: اگر ترامپ باردیگر رئیس جمهور می شد چشم انداز چندان مطلوبی پیش رو وجود نداشت چونكه او طرفدار فشار حداكثری به ایران است. درصورتی كه بایدن پیروز انتخابات آمریكا شود كه نتایج تابحال این احتمال را تقویت كرده است، انتظار نداریم او خیلی سریع به برجام بازگردد اما فرض بر این است كه فشارهای حداكثری ادامه پیدا نكند.


روزنامه همشهری در گفت و گو با محمد نوربخش کارشناس بازار سرمایه می آورد: این روزها آنچه بیش ازهر چیزی برای سرمایه گذاران اهمیت دارد اثر احتمالی انتخاب هریک از ۲نامزد ریاست جمهوری آمریکا بر بازارهاست. آنطور که محمد نوربخش، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگوی زیر تحلیل می کند، انتخاب دونالد ترامپ می توانست به رشد قیمت دلار و به دنبال آن رشد در سایر بازارها منجر شود. به باور او باآنکه تفاوت زیادی در سیاست جمهوریخواهان و دمکرات ها وجود ندارد با این وجود راهیابی جو بایدن به کاخ سفید در کوتاه مدت می تواند به کاهش قیمت ارز و شاخص بورس منجر شود اما در بلندمدت کاهش شدید قیمت ارز را به دنبال نخواهد داشت.
اگر دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهورآمریکا انتخاب می شد چه اتقاقی دربازار ارز می افتاد؟
اگر ترامپ باردیگر رئیس جمهور می شد چشم انداز چندان مطلوبی پیش رو وجود نداشت چونکه او طرفدار فشار حداکثری به ایران است و این سیاست عموما بر اعمال تحریم های اقتصادی تمرکز دارد؛ عمده هدف تحریم های اقتصادی هم کاهش درآمدهای نفتی ایران است. این تحریم ها تابحال توانسته ۳۰میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران را بکاهد که به کاهش عرضه ارز در کشور منجر گردیده است.
عرضه ارز در ایران متاثر از صادرات نفتی و غیرنفتی است. درصورت تداوم دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ درآمد نفتی ایران به ۲ تا ۳میلیار دلار (به اضافه درآمدهای گازی) خواهد رسید در نتیجه باید بخش اصلی عرضه ارز از راه درآمدهای غیرنفتی تامین گردد. الان میزان صادرات غیرنفتی ایران ۴۰میلیارد دلار و حجم کل واردات با احتساب واردات رسمی، غیررسمی و خالص واردات خدمات معادل ۵۵میلیارد دلار است یعنی میزان تقاضای ارزی کشور، سالانه، بیشتر از ۱۵میلیارد دلار از میزان عرضه ارز بیشتر است. اگر تحریم ها تحت هر شرایطی به علت سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ ادامه پیدا کند بازار ارز در ایران با مشکلات زیادی مواجه می شود و قیمت ارز افزایش خواهد یافت و متأسفانه بازار ارز غیرقابل کنترل خواهد شد چونکه میزان عرضه و تقاضای ارز با هم تناسب ندارد.
انتخاب دونالد ترامپ بر بازار سهام چه تأثیری داشت؟
در این شرایط تحولات بازار ارز سایر بازارها را هم متاثر می کرد، رشد قیمت ارز می تواند به افزایش شاخص بورس منجر شود اما با اعمال سیاست فشار حداکثری بر ایران فضای اقتصاد هم امنیتی می شود. وقتی فضای اقتصاد، امنیتی شود ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام بالا می رود.
هرچند درصورت ادامه تحریم ها قیمت دلار رشد می کند و این به رشد اسمی بازار سهام کمک می نماید اما امنیتی شدن بازار و نگاه امنیتی به سیاستگذاری اقتصادی، خطر مهلکی برای بازار سهام دارد. چونکه سیاست های دستوری در نظام قیمت گذاری برسایر سیاست ها غلبه می کند. حتی امکان دارد بازارها ازجمله ارز به حدی امنیتی شود که به تغییر مدیران شرکت ها منجر شود. ما نمونه هایی را درتاریخ از امنیتی شدن اقتصاد داشته ایم که اصلا به نفع بازار سهام نبوده است. ازاین رو با وجود آنکه افزایش قیمت ارز در کوتاه مدت به نفع بورس است اما در بلند مدت امنیتی شدن فضای اقتصادی تحت تاثیر انتخاب دونالد ترامپ نمی تواند به نفع بازار سهام باشد. همچنین تحریم های اقتصادی استهلاک زیادی را برای شرکت ها بوجود می آورد و باعث می شود طرح های توسعه شرکت ها یا به خوبی اجرا نشوند یا کلا متوقف شوند یا شرکت ها در بخش تعمیر و نگهداری گرفتار مشکل شوند.
طبق این سناریو در سایر بازارها چه اتفاقی خواهد افتاد؟
با انتخاب دونالد ترامپ قیمت مسکن تحت تاثیر افزایش قیمت دلار رشد خواهد نمود. همینطور ما انتظار داریم سیاستگذاران پولی در ایران نرخ بهره را بالا برند و این افزایش نرخ بهره سم مهلکی برای اقتصاد ایران است چون فقط صورت مساله را پاک می کند. اگرنرخ بهره یا سپرده ها افزایش یابد مثلا به ۲۵درصد برسد بهای تمام شده پول برای برخی بانک ها به ۳۵درصد می رسد. آیا کسی که تسهیلات دریافت می کند با چنین نرخ رشد اقتصادی می تواند در تولید چنین نرخ بهره ای پرداخت کند. نکته اینجاست که الان نرخ بهره پایین نیست اما مشکل این است که تورم در کشور ما بالاست و نرخ بهره حقیقی یعنی تفاوت نرخ سود سپرده ها و تورم خیلی زیاد است.
در صورت انتخاب جو بایدن بعنوان رئیس جمهوری آمریکا چه تحولاتی در بازار ارز اتفاق خواهد افتاد؟
درصورتی که بایدن پیروز انتخابات آمریکا شود که نتایج تابحال این احتمال را تقویت کرده است، انتظار نداریم او خیلی سریع به برجام بازگردد اما فرض بر این است که فشارهای حداکثری ادامه پیدا نکند.
در کوتاه مدت انتخاب بایدن و توقف سیاست فشار حداکثری، به افزایش عرضه ارز بخصوص از جانب کسانی منجر می شود که ارز را برای پوشش ریسکشان خریداری نموده بودند اما قیمت ارز در بلندمدت با ریزش خیلی زیادی مواجه نخواهد شد، درواقع ما انتظار ریزش شدید در بلندمدت نداریم اما در کوتاه مدت به علت اثرات روانی که انتخاب بایدن دارد قیمت ارز کاهش پیدا خواهد نمود. با این وجود این کاهش قیمت نمی تواند پایدار باشد و در بلندمدت قیمت ارز با نزول خیلی زیادی مواجه نخواهد شد چونکه خروج سرمایه به بسته شدن کف قیمت دلار منجر می شود این مورد مانع از نزول بیشتر قیمت ارز خواهد شد. همینطور اگر جو بایدن بعنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب گردد و او به برجام باز گردد و ایران بتواند روزانه ۱.۵ تا ۲میلیون بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۴۰ تا ۴۲دلار بفروشد ارزش کل درآمدهای نفتی ایران به ۳۰میلیارد دلار خواهد رسید. یعنی میزان عرضه ارز در کشور با احتساب درآمدهای غیرنفتی به ۷۰میلیارد دلار خواهد رسید.
کاهش نرخ ارز درصورت پیروزی بایدن تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟
بدون درنظر گرفتن اثرات روانی در کوتاه مدت و کاهش های هیجانی، قیمت هردلار آمریکا در بلندمدت در محدوده ۲۰ تا ۲۲تومان کاهش پیدا کند و پس از آن قیمت دلار باردیگر تحت تاثیر مشکلات اقتصادی که ما در داخل اقتصادمان داریم رشد خواهد نمود.
با پیروزی بایدن چه اتفاقی در بازار سهام خواهد افتاد؟
در صورت انتخاب بایدن در نتیجه رشد نکردن قیمت دلار درآمد اسمی شرکتهای بورس کاسته می شود اما در مقابل با از بین رفتن سیاست فشار حداکثری، ریسک ها کاسته می شود که در بلندمدت به نفع بازار سهام است اما در کوتاه مدت همان هیجان هایی که در بازار ارز وجود دارد به بازار سهام هم منتقل خواهد شد و به کاهش شاخص منجر می شود. این هیجان در صنایعی که دلار محور هستند بیشتر خواهد بود و بعد به کل بازار سرایت می کند.
آیا در سیاست دولت در بازار پول هم تغییراتی رخ خواهد داد؟
اگر فشار حداکثری ادامه پیدا نکند نرخ بهره که مخرب تولید است افزایش نخواهد یافت.


1399/08/17
19:52:27
5.0 / ۵
1736
تگهای خبر: اقتصاد , تعمیر , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اثر بایدن و ترامپ بر بازارها
نظر شما در مورد اثر بایدن و ترامپ بر بازارها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها