مواضع وحدت آفرین سفر ظریف به پاكستان

مواضع وحدت آفرین سفر ظریف به پاكستان به گزارش برتریها پاكستان به دلیل ژئوپولیتیك بودن آن جایگاه بس مهم در تحولات منطقه و فرامنطقه ای دارد. ازاین رو سفر محمد جواد ظریف به پاكستان در این دوره بسیار مهم و حساس، منجر به همگرایی بیشتر از پیش، اسلام آباد و همینطور زمینه ساز صلح و ثبات منطقه ای می شود.


روزنامه همدلی ۲۸ آبان یادداشتی به قلم حسنعلی ذکریایی کارشناس روابط بین الملل منتشر نمود و در گزیده ای از آن آمده است: توسعه روابط همه جانبه و شناخت محیط پیرامونی و درک متغیرهای فرهنگی و سیاسی پاکستان بعنوان یک شناسه ژئوپولیتیکی برای یافتن صدمه های احتمالی و تأثیر آن بر منطقه و ایران اسلامی بسیار لازم و ضروری به نظر می آید. پاکستان کشوری است که با هر دولتی که سر کار آمده، به دلیل پیوندهای عمیق فرهنگی؛ رابطه استراتژیک، حسنه و بسیار برادرانه و دوستانه ای تابحال با آن داشته ایم. «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان با سخنان شریعتی زادروز اقبال لاهوری؛ ستاره درخشان شرق را گرامی می دارد و «ظریف» قبل از سفرش به اسلام آباد، اقبال لاهوری را «پیوند دهنده دو ملت» و «مروج خستگی ناپذیر اتحاد مسلمانان» می نامند. «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان هم در پیام توئیتری با خطاب کردن همتای ایرانی خود؛ مواضع ظریف را «وحدت آفرین» عنوان می کند.
سفر ظریف به پاکستان در این روزها و در این موقعیت حساس، نشان از «دیپلماسی متوازن» با همسایه ویژه جمهوری اسلامی ایران و تبلور «اول همسایگان» است. در این راهبرد، دو اصل بیشتر نمایان می شود. نخست این که همسایگان ما به دشمنان نزدیک نشوند و دوم این که با ایران می توانند بعنوان همسایه، ارتباط نزدیک تری برقرار کنند. حال اگر، این ثبات و پایداری در ارتباط با همسایگان مان با درون مایه دینی و انقلابی باشد، اهمیت دوچندانی خواهد یافت؛ زیرا، نگاه راهبردی ما دراصل سیاست همسایگی، بر دو محورانقلاب اسلامی که برگرفته از دین مبین اسلام و دومی، حوزه تمدنی و دولت - ملت ها استوار است. از آنجایی که مردم این کشور خواستار حضور پر رنگ و مستقل در معادلات منطقه ای و بین المللی هستند، «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان با شعار «پاکستانی جدید» پا به عرصه انتخابات ۲۰۱۸ نهاد و سیاست خارجی دولت خویش را در عرصه بین الملل، بر آن استواره کرد. وی در یک چرخش سیاسی و در یک راهبرد چالش برانگیز از یک سو، به دنبال خروج از مشکلات فرقه ای و قومی، اقتصاد ورشکسته، ضعف در نهادهای دموکراسی و از طرفی، آخر دادن به پشتیبانی از گروه های تروریستی و عدم رابطه با رژیم صهیونیستی و از همه مهم تر حضور فعال در مجامع و بلوک های منطقه ای در جهت تأمین خواست و تأمین نیازهای مردم پاکستان است.
عمران خان در یک نطق تلویزیونی به مردم پاکستان وعده «پاکستانی نو» داد. باآنکه اثرات فشارهای خارجی و چانه زنی برخی عوامل دست نشانده خارجی تحت پوشش رهبران جریان های سیاسی داخلی را نمی توان نادیده گرفت، اما عمران خان تلاش می کند تا جایگاه پاکستان را در بازی های استراتژیک منطقه ای بالا ببرد. لذا، یکی از چرخش های سیاسی همزمان او، توسعه روابط خود با جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور همسایه با نظرداشت پرهیز از واردن شدن هر گونه آسیب به روابط خود با عربستان سعودی است. عمران خان اعتقاد دارد که ایران به هیچ وجه به دنبال تنش با پاکستان نبوده و نخواهد بود و بیشتر از برخی کشورها، شایسته برقراری روابط مستحکم تر حتی در سطوح راهبردی است. عمران خان در مصاحبه با شبکه خبری «ARY» پاکستان ضمن اشاره به سیاست خارجی دولت خود، طی دو سال گذشته، می گوید که روابط ما با ایران در مقایسه با گذشته در سطح بسیار خوبی قرار دارد و توسعه بیشتر این مناسبات، ضروری می باشد. این تصمیم سیاسی عمران خان به هیچ وجه به مذاق دولت مردان عربستان سعودی خوش نیامده است. نارضایتی و نگرانی سعودی ها به علت از دست دادن نفوذ خود در پاکستان سبب شده تا آنها سیاست تطمیع یا «چک سفید» را در این کشور دنبال کنند.

منبع:

1399/08/28
21:22:21
5.0 / ۵
1293
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مواضع وحدت آفرین سفر ظریف به پاكستان
نظر شما در مورد مواضع وحدت آفرین سفر ظریف به پاكستان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها