مقابله با كرونا كار ستادی و اولویت های كارشناسانه

مقابله با كرونا كار ستادی و اولویت های كارشناسانه به گزارش برتریها حضور کارشناسان صاحب نظر در کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا هر چند ضروری و پرارزش است اما افزایش بی جهت اعضای این ستاد و استفاده از نظراتی که پایه علمی و فقهی تایید شده ای ندارد، نمی تواند برای اتخاذ تصمیمات بهتر در این ستاد مثمر ثمر باشد.


یک سالی است که از شیوع کرونا، بعنوان یک بحران پیچیده، خاص و دشوار می گذرد. این ویروس تابحال جان هزاران ایرانی و صدها هزار نفر را در سرتاسر جهان گرفته است. باآنکه می توان میان شیوع کرونا و سایر بیماری های ویروسی در نیم قرن گذشته، مشابهت هایی را دید، اما هیچ بیماری دیگری نتوانسته بود اینچنین جهان را درنوردیده و تا این اندازه به جریان زندگی روزمره انسانی صدمه بزند.
از همان ابتدای انتشار ویروس در ایران، ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد تا بتوان با طرح و برنامه هایی مشخص، مانع شیوع بیشتر این ویروس در کشور شود. دستورالعمل های صادره از این ستاد شفاف و مشخص بودند و به دنبال تصمیم کارشناسان عضو این ستاد، محدودیت های خیلی از اسفندماه در کشور به وجود آمد. باآنکه کارشناسان بر سر شکل و میزان اقدامات انجام شده برای مقابله با این ویروس اختلاف نظر دارند، اما تمامی کارشناسان تایید می کنند که در این ستاد از نظرات و راهنمایی های تخصصی پزشکی، استفاده شده است.
بطور حتم کارشناسان بهداشت عمومی و بیماری های عفونی بر سر نحوه مدیریت این شیوع این ویروس اختلاف نظرهایی خواهند داشت. کما اینکه در اغلب کشورهای درگیر این بحران هم چنین اختلاف نظرهایی دیده شده است. در عین حال شناخت کارشناسان از نحوه عمل این ویروس زمان برد و ماه ها طول کشید تا خیلی از خصوصیت های این ویروس کشف شود. این مساله به ماهیت پیچیده این ویروس و نوپدید بودن آن باز می گردد. همانطور که در بسیاری دیگر از بیماری های دیگر هم دیده شده است، شناخت یک بیماری، زمان می برد و شاید سال ها زمان ببرد تا امکان شناسایی دقیق یک ویروس میسر شود. کارشناسان بین المللی هم ماه ها طول کشید تا به بعضی از خصوصیت های این ویروس پی ببرند. به طور مثال در ابتدا تصور می شد که تنها افراد بیمار نیازمند استفاده از ماسک هستند، اما امروزه مشخص شده است که همگان بایستی از ماسک استفاده کنند.
اما مهمترین نکته آن است که بحث بر سر نظرات کارشناسی، گاه ابعاد سیاسی یافته است. به طور مثال برخی گروه ها در حالی مدعی هستند که ستاد مقابله با ویروس کرونا باید از طب سنتی برای درمان این ویروس استفاده نماید که هنوز ادعای درمان ویروس کرونا با برخی داروهای سنتی، نیازمند اثبات علمی است و نمی توان با اتکاء بر نظرات تنها یک یا چند مدعی، جان مردم را به خطر انداخت. از طرفی مدعیان طب سنتی هم شواهد چندانی برای برخی ادعاهای خود طرح نکرده اند و تنها با تاکید بر برخی اظهارات مطرح شده در رسانه های عمومی تلاش دارند تا نظرات آنان، بعنوان نظرات کارشناسی طرح شود؛ مساله ای که احتیاج به بررسی های بسیار بیشتری و تخصصی دارد. در واقع بایستی از منتقدان ستاد مقابله با کرونا پرسید که جای کدام کارشناسان در ستاد مقابله با کرونا خالی است؟ کارشناسانی صاحب نظر و اندیشمند یا افرادی مدعی کارشناسی که هنوز نظرات آنها مورد تایید هیچ مرجع دینی یا علمی نیست.
از سوی دیگر همواره می توان از دایره وسیع تری از کارشناسان زبده پزشکی و صاحب نظران علوم بهداشتی برای عرضه طرح هایی جدید جهت مقابله با ویروس کرونا بهره برد. همکاری بین المللی با کشورهای دوست و درگیر مقابله با ویروس کرونا، مساله ی دیگری است که به ارتقای سطح مقابله با ویروس کرونا کمک های شایانی خواهد نمود. بخصوص در زمینه تولید واکسن ایران نه تنها می توان از تجربیات سایر کشورهای دوست و همکار استفاده نماید، که می تواند تجربیات خویش را هم در اختیار چنین کشورهایی قرار دهد.
اما ابعاد تأثیر ویروس کرونا، تنها بهداشتی و پزشکی نیست. ویروس کرونا ابعاد اقتصادی، اجتماعی، روانشناختی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و محیط زیستی گوناگونی دارد که بایستی درباره آنها هم چاره ای اندیشید. این درست است که بایستی تمرکز اصلی ستاد مقابله با کرونا، بر روی محورهای بهداشتی و پزشکی این ویروس باشد، اما غفلت از تاثیرات روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی این ویروس، می تواند باعث تبعات پایدار، اثرگذار، صدمه زا و پرهزینه دیگری باشد که دستکمی از اثرات مخرب بهداشتی این ویروس ندارند. ستاد مقابله با ویروس کرونا نیاز دارد تا بیشتر از قبل از نظرات چنین کارشناسان و صاحب نظران بهره مند شود. نظراتی که می تواند به همراهی هرچه بیشتر مردم با تصمیمات این ستاد هم بیانجامد.
نکته مهم دیگر آن است که افزایش بی جهت تعداد اعضای ستاد مقابله با کرونا و ایجاد فشار برای ورود بیشتر برخی افراد بعنوان کارشناس، تنها رسیدن به تصمیمات نهایی را دشوارتر می کند. ستاد مقابله با کرونا، یک ستاد تخصصی است و به طور حتم افزایش بی جهت اعضای آن، نمی تواند نتیجه بخش باشد. بخصوص آنکه حضور برخی افراد بعنوان کارشناس، تنها باعث افزایش تنش، پیچیدگی و ابهام در تصمیمات شود. در عین حال ستاد ویژه مقابله با کرونا، یک ستاد تخصصی و غیرسیاسی است. تصمیماتی که در این ستاد گرفته می شود، بعنوان تصمیم کلیت نظام تلقی خواهد شد و نباید آنها را جناحی دانست. تاکید رهبر انقلاب بر تمکین همگان به نظرات این ستاد، نشان از اهمیت و جایگاه این ستاد دارد و نباید سازوکار اتخاذ تصمیمات در این ستاد را جناحی و حزبی کرد.
امروز کشور بیشتر از هر چیز نیازمند همدلی، وحدت و همراهی تمامی ارکان نظام تصمیم سازی است. حضور کارشناسان و متخصصان در ستاد مقابله با کرونا باآنکه مغتنم است؛ اما در صورتی باید از آن استقبال کرد که به افزایش چشم گیر کیفیت تصمیمات این ستاد بیانجامد. کارشناسان این ستاد هم به طور حتم می دانند که چه وظیفه خطیری برعهده دارند و از این نکته آگاه هستند که تصمیمات آنان می تواند بر حفظ سلامت هزاران ایرانی اثر بگذارد، تصمیماتی که به طور حتم باید با کار کارشناسی دقیق و در شکلی حساب شده اتخاذ شوند.


1399/09/15
23:10:10
5.0 / ۵
1164
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , علم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مقابله با كرونا كار ستادی و اولویت های كارشناسانه
نظر شما در مورد مقابله با كرونا كار ستادی و اولویت های كارشناسانه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها