امضای الكترونیكی پزشكان معتبر شد

امضای الكترونیكی پزشكان معتبر شد فعالیت مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی سلامت،  منجر به اعتباربخشی به امضاهای الکترونیکی صادرشده برای پزشکان و این امضاها در پروژه های حوزه سلامت الکترونیکی نظیر «نسخه الکترونیکی» و «پرونده الکترونیکی سلامت» پشتیبانی می شود.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دولت الکترونیکی فرصتی را در اختیار دولت­ ها قرار می­ دهد تا نه ­تنها اطلاعات و خدمات خودرا شفاف­ تر سازند بلکه آن­ ها را سریع تر، آسان تر و کم هزینه­ تر در اختیار شهروندان قرار دهند. توسعه دولت الکترونیکی نیازمند آنست که هر یک از وزراتخانه­ ها و سازمان­ های در رابطه با مردم خدمات خودرا در مراحل اطلاع­ رسانی، درخواست خدمت، تولید خدمت و ارائه خدمت تا جای ممکن الکترونیکی و شفاف سازند.
یکی از روش ها برای محقق کردن دولت الکترونیکی، حذف کاغذبازی در جهت تسهیل کارهای اداری است و امضای الکترونیکی را هم می توان یکی از این ملزومات موضوع دانست. امضای الکترونیکی عبارت است از هر نوع علامت که به صورت الکترونیک به وجود آمده و ممکنست یک علامت، رمز، کلمه، عدد، یک نام تایپ شده، تصویر دیجیتال یک امضای دست نویس، یا هر نشان الکترونیک اثبات هویت باشد که به طریق منطقی به داده پیام متصل شده و برای شناسایی امضاکننده داده پیام مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع امضا همانند امضای دست نویس دارای آثار حقوقی احزار هویت امضاکننده سند و التزام وی به مندرجات آنست.

رونمایی از مرکز صدور گواهی الکترونیکی سلامت
در این راستا مرکز صدور گواهی الکترونیکی سلامت روز گذشته رونمایی گردید و با رونمایی از این مرکز، امضاهای کاغذی در پروسه مراجعات پزشکی حذف و امضای الکترونیکی جایگزین آن خواهد شد. در این پروسه امضاهای الکترونیکی ابتدا در سامانه دیگر تعیین شده اعتبارسنجی و بعد از تأیید، امضای مورد نظر پذیرش و سپس در پروسه امور به کارگیری می شود.
فعالیت رسمی مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی سلامت، حاصل همکاری متقابل وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. این مرکز، موفق به دریافت گواهی های الکترونیکی خود در سطوح اطمینان ۱ و ۲ در زیرساخت کلید عمومی کشور ذیل مرکز ریشه کشور و طبق قانون تجارت الکترونیکی و آیین نامههای آن، از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی شده است.
راه اندازی این مرکز، منجر به اعتباربخشی به امضاهای الکترونیکی صادرشده برای پزشکان می شود. این امضاها در پروژه های حوزه سلامت الکترونیکی نظیر «نسخه الکترونیکی» و «پرونده الکترونیکی سلامت» پشتیبانی می شود. قابلیت بهره‎ برداری از اسناد امضاشده در فرآیندهای بیمه درمانی (از جمله در سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت ایران) و همین طور فرآیندهای سازمان پزشکی قانونی کشور را فراهم می آورد که اهمیت به سزایی در پیشرفت پروژه های الکترونیکی حوزه سلامت خصوصاً در وضعیت کرونا دارد.
با بهره گیری از سامانه و مرکز صدور گواهی الکترونیکی سلامت، در حقیقت همه پزشکان و داروخانه های سراسر کشور با بهره گیری از امضای الکترونیکی نسخه های دارویی خودرا خواهند داشت و پرونده های سلامت با این سیستم با حداکثر سرعت و حداقل هزینه صادر و تشکیل می شود. این اقدام زیرساختی، یکی از گام های مهم در اجرای ردیف سوم از پروژه های ۲۳گانه اولویت دار توسعه دولت الکترونیکی با عنوان «استقرار و به کارگیری امضای الکترونیکی در کلیه اسناد و تبادلات» شمرده می شود.1399/09/18
17:55:09
5.0 / ۵
1356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد امضای الكترونیكی پزشكان معتبر شد
نظر شما در مورد امضای الكترونیكی پزشكان معتبر شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها