میلیتاریزه كردن خاورمیانه با پروژه ایران هراسی

میلیتاریزه كردن خاورمیانه با پروژه ایران هراسی به گزارش برتریها روزنامه همدلی در مطلبی آورد: ایران هراسی، برنامه راهبردی ایالات متحده آمریکا و هم پیمانان منطقه ای آن است. آنها برای رسیدن به اهداف شوم خود در زمینه های سیاسی، امنیتی و نظامی، ایران را تهدیدی بزرگ در منطقه و بالاتر از آن تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی معرفی می کنند.


روزنامه همدلی ۱۹ آذر یادداشتی را به قلم پارسا جعفری کارشناس روابط بین الملل منتشر نمود و نوشت: ایران هراسی طی سی ساله گذشته، همواره توسط دولت های آمریکا - چه جمهوری خواه و چه دموکرات - و همینطور بعضی از کشورهای غربی به صورت پیوسته، در سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی آنها پیگیری شده است. علت اتخاذ این راهبرد، به شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران باز می گردد؛ چون که انقلاب اسلامی، ایران را کانون توجهات جهان اسلام قرار داد. این مهم به همراه موقعیت ژئواستراتژیک کشورمان، سبب شد که ایران به بازیگری اثرگذار بر مناسبات دو منطقه خاورمیانه عربی و جنوب غرب آسیا، تبدیل گشته و مهم ترین چالش استراتژیکی را برای مداخله گری های ایالات متحده و غرب در خاورمیانه پدید آورد. از مهم ترین شیوه های آمریکا در انجام پروژه ایران هراسی ایجاد عملیات تبلیغی- روانی از راه تبلیغات رسانه ای است. همچون این اقدامات می توان به معرفی ایران بعنوان به اصطلاح «محور شرارت»، «حامی تروریسم»، «تهدید هسته ای و موشکی»، «ناقض حقوق بشر» و بخصوص ادعای تلاش ایران برای دخالت در کشورهای دیگر که از عمده ترین محورهای تبلیغاتی در پروژه ایران هراسی و هم بسیار مورد علاقه اعراب منطقه است، اشاره نمود.
این پروژه ابعاد گوناگونی دارد و هدف اصلی آن در مرتبه اول کشورهای همسایه ایران و در مرتبه دوم تمام دنیاست. در مجموع اهداف اصلی آمریکا از پروژه ایران هراسی شامل؛ منزوی کردن ایران در بعد منطقه ای و جهانی، حفظ امنیت وجودی اسراییل، ایجاد پایگاه های نظامی پیرامون جمهوری اسلامی و تسلط بر منابع انرژی منطقه می شود. مضافاً، ایالات متحده با استفاده از پروژه ایران هراسی و با تبلیغات روانی مکرر ضد جمهوری اسلامی ایران، به ایجاد مسابقه تسلیحاتی بزرگی در خاورمیانه دست زده است؛ طوریکه در جهت این پروژه توانسته با انعقاد قراردادهای کلان نظامی با کشورهای ثروتمند عربی، موفق به جذب ثروت هنگفت این کشورها به سمت کارخانه های اسلحه سازی خود شود و بازار سودآوری را برای خود مهیا سازد. از طرفی دیگر کشورهای عربی همسایه ایران هم تحت تاثیر این تبلیغات روانی- رسانه ای آمریکا برای حفظ موجودیت و تأمین امنیت خود در مقابل مخاطرات احتمالی از طرف ایران، به واردات بی رویه تسلیحات نظامی از غرب روی آورده اند. با عنایت به میزان خریدها و با بررسی و تحلیل هزینه های نظامی کشورهای عرب منطقه در سه دهه گذشته مشخص است که این کشورها هزینه نظامی خویش را نه برپایه نیاز واقعی بلکه تحت تاثیر گفتمان و فضای تبلیغاتی ایالات متحده تنظیم کرده اند.
در تازه ترین گزارش، موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم از افزایش ۸۶درصدی صادرات تسلیحات نظامی به خاورمیانه سخن گفته است. بر طبق این گزارش آمریکا همچنان صادرکننده شماره یک اسلحه به منطقه خاورمیانه به حساب می آید و کشورهای عربی همچون بزرگ ترین واردکننده سلاح در جهان، به حساب می آیند. روشن است که ایالات متحده با هدف فروش تجهیزات نظامی و همینطور توجیه تداوم حضور نظامی خود در منطقه با ایجاد و بزرگنمایی پروژه ایران هراسی و تنش میان گروه ها و دولت های منطقه، آتش اختلاف و جنگ را روشن نگه می دارد تا انبارهای تسلیحاتی خویش را خالی کند و چرخ تولید صنایع نظامی اش همچنان بچرخد؛ حتی به قیمت جان هزاران زن و کودک یمنی در حملات ائتلاف متجاوز سعودی. بنابراین، ایران هراسی در واقع تبدیل به پلی شده است که واشنگتن تلاش دارد با عبور از آن از یک سو تحولات آینده داخلی خویش را مدیریت کند و از طرفی بحران های منطقه ای و بین المللی فراروی آمریکا را مهار و کنترل کند. با عنایت به پیچیدگی مساله ایران هراسی و تبعات منفی و زیانبار آن برای جمهوری اسلامی، طبیعی است ادامه این روند باعث می شود که ایران نتواند با مانور بیشتری در منطقه و جهان حضور پیدا کند.
آنچه می تواند چاره ساز باشد، اجماع ملی در مورد سیاست خارجی کشور و پشتیبانی تعدادی از دستگاه سیاست خارجی برای پیگیری اهداف سیاست خارجی است. باید از نگاه جناحی به دستگاه سیاست خارجی اجتناب کرد و آنرا بعنوان مجری برنامه های نظام در خارج از مرزها دانست. حمله به دستگاه سیاست خارجی به خاطر اهداف جناحی نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه در جهت اهداف دشمنان خارجی برای تضعیف آن است. امروز بخشی از توان دستگاه سیاست خارجی برای پاسخگویی به کنش های ناشی از نگاه های جناحی و قسمتی دیگر برای خنثی سازی عواقب ناشی از رفتارها و موضع گیری های نسنجیده در مورد مسائل سیاست خارجی از طرف شخصیت ها و محافل غیر مرتبط، صرف می شود.
چنانچه با اجماع ملی در قبال سیاست خارجی و رعایت آن توسط تمامی جناح ها این نقیصه برطرف شود، بطور قطع منافع بسیاری برای کشور به ارمغان خواهد آورد و دستگاه سیاست خارجی با تمام قوا به مبارزه با ایران هراسی و معرفی ایران واقعی خواهد پرداخت. در جهت آشنایی سایر ملت ها با حقیقت های مخدوش شده ایران و انقلاب اسلامی و برای مقابله با این هجمه های تبلیغاتی – روانی آمریکا، دستگاه دیپلماسی با طیب خاطر می تواند مبادرت به شناساندن ایران بعنوان واحدی متمدن، مستقل و خواستار آرمان صلح جهانی کند و با تعریف ساز وکار رسانه ای منسجم و همینطور با عرضه تصویری صحیح از پیدایش، آرمان ها و هم منطق انقلاب اسلامی، فضای تنگ ایران هراسی را شکسته و مانع از آن شود که این گونه تبلیغات بر افکار عمومی جامعه جهانی و بخصوص همسایگان تاثیر منفی بگذارد.منبع:

1399/09/19
14:36:10
5.0 / ۵
1360
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خرید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد میلیتاریزه كردن خاورمیانه با پروژه ایران هراسی
نظر شما در مورد میلیتاریزه كردن خاورمیانه با پروژه ایران هراسی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها