تاكید معاون وزیر ارتباطات:

استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده كنند

استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده كنند برتریها: به قول معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تأمین مالی با استفاده از بعضی از روش ها مانند وام دادن به استارت آپ ها روش مطلوبی نیست و بهتر است استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده کنند و اینجاست که سیاست های تأمین مالی غیرمستقیم اهمیت پیدا می کند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، استارت آپ ها که غالبا به شرکتهای نوپای حوزه فناوری اطلاق می شوند، باآنکه به واسطه روش های نوآورانه و مبتنی بر تکنولوژی روزی که پیش می گیرند، می توانند آینده روشنی برای کسب و کارها رقم بزنند و شیوه های سنتی را با شیوه های جدید کم هزینه تر و بهینه تر جایگزین کنند، همچنان موانعی را هم پیش رو دارند.
همچون این موانع می توان به عدم ثبات اقتصادی و به روز نبودن قوانین متناسب با رشد فناوری ها ی نوین اشاره نمود. البته تأمین مالی برای استارت آپ ها هم همواره مبحث مهمی بوده و بنابراین سرمایه گذاری که با آگاهی از چالش های پیش روی مسیر استارت آپی، به این بخش اعتماد کند، می تواند قوت قلبی برای مالکان استارت آپ ها که اغلب موارد جوانان امیدوار و جویای نام هستند، محسوب شود.
در این راستا و به نقل از سازمان فناوری اطلاعات، امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: سیاست های توسعه نوآوری همواره در لبه مرزی است که یک سوی آن کاهش مداخله دولت می باشد و سوی دیگر آن احتیاج به پشتیبانی دولتی برای کاهش ریسکی که در نوآوری همیشه نهفته است، بنابراین هم سیاست نوآوری کار ساده ای نیست.
وی با اشاره به اینکه این مورد در سیاست تأمین مالی نوآوری پیچیدگی دوچندان دارد، اضافه کرد: تأمین مالی مستقیم دولتی می تواند پر از فساد باشد؛ خصوصا وقتی ارزیابی های انسانی جایگزین معیارهای عینی و شفاف شود. از طرفی تأمین مالی با استفاده از بعضی از روش ها مانند وام دادن هم اساسا برای استارت آپ ها روش مطلوبی نیست. در حقیقت بهتر است استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده کنند. بر این اساس سیاست های تأمین مالی غیرمستقیم اهمیت پیدا می کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه یکی از روش های سیاست تأمین مالی غیرمستقیم این است که دولت به سرمایه گذاری که حاضر به سرمایه گذاری جسورانه می شود، وام ارزانقیمت پرداخت می کند، اظهار داشت: در این طرح که در سازمان فناوری اطلاعات ایران و بر پایه وام وجوه اداره شده طراحی شده است، اتفاق هایی رخ می دهد، همچون اینکه دولت به جای دخالت کردن در بازار و راه انداختن هزار کارگروه تشخیص و ارزیابی، در حقیقت ارزیابی و انتخاب را به بخش خصوصی واگذار می کند. در این وضعیت دولت تشخیص دهنده ناواردی که پتانسیل فساد دارد دیگر نخواهد بود.
ناظمی افزود: اتفاق دیگر این است که دولت همه پول سرمایه گذار را وام نمی دهد، بلکه ۵۰ درصد آنرا می دهد و اسناد واریز نیمی دیگر به حساب سرمایه پذیر را قبل از دادن وام دریافت می کند. بدین سان کسی بیهوده وارد این بازی نمی گردد. در اتفاقی دیگر، دولت تنها به سرمایه گذاران حرفه ای (یعنی شرکتهای سرمایه گذاری جسورانه رسمی) وام می دهد، تا کسانی که صرفاً به دنبال پول دولت هستند وارد بازی نشوند.
وی درباره اتفاقی دیگر از تأمین مالی غیرمستقیم توضیح داد: دولت تنها به شرط سرمایه گذاری جسورانه وام می دهد؛ بنابراین قرارداد رسمی میان سرمایه گذار و سرمایه پذیر باید برای دریافت وام عرضه شود تا ریسک هرگونه تبانی افزایش یابد و همینطور سرمایه گذار اصول سرمایه گذاری و ریسک را می پذیرد. همینطور ریسک سرمایه گذار کاهش می یابد؛ چون وام داده شده دارای تنفس یکساله است و با سود پنج یا ۹ درصد که بسیار پایین تر از نرخ تورم و سود بانکی است. همینطور زمان بازپرداخت هم چهار ساله است و این فاصله پنج ساله در عمل زمان کافی به بازگشت می دهد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه تصریح کرد: دیگر اینکه دولت مستقیما دست به سرمایه گذاری نمی زند و بدین سان هم میزان مداخله دولت کاسته می شود و هم رقیب بخش خصوصی نمی گردد. مشارکت با رویدادهای شناسایی و معرفی طرح های نوآورانه بر مبنای علل بالا طراحی شده است.
ناظمی با اشاره به اینکه آخرین رویدادی که در کشور برگزار شد، ۵شنبه گذشته بود، اظهار نمود: در این رویداد مبلغ ۱۵.۴ میلیارد تومان سرمایه (۱۲.۲ میلیارد سرمایه گذاری قطعی و ۳.۲ میلیارد بعد از ارزیابی موشکافانه) برای ۳۲ استارت آپ جذب شد؛ که سرمایه گذاران تا سقف نیمی از این مبلغ می تواند از وام وجوه اداره شده استفاده کنند. در سکوی پرتاب زاینده رود، بلندترین پرواز سرمایه گذاری استارت آپ های کشور در اصفهان رقم خورد.
وی افزود: در انتها هفته نهم کاروان سرمایه گذاری ۱۰۰ استارت آپ در استان اصفهان، از مجموع ۲۳۰ طرح کسب وکاری ارسال شده، ۵۵ تیم به داوری نهایی راه یافتند و در نهایت ۳۱ تیم موفق به جلب نظر داوران و سرمایه گذاران شدند. این کاروان سرمایه گذاری از آغاز پاییز و با تمرکز بر تیم های غیرتهرانی کار خویش را شروع کرده است.
معاون وزیر ارتباطات اظهار نمود: سرمایه گذاران شرکت کننده در این رویداد عبارتند از: صندوق نوآوری و شکوفایی، هاب اصفهان، هدهد، شناسا، داوین، صندوق پژوهش و فناوری اصفهان، نیک استارتر. البته امروز رویداد رینوتکس تبریز هم شروع شد و برنامه مشابهی برای پشتیبانی از سرمایه گذاران در این رویداد هم تدارک دیده ایم. منتظر همراهی سایر سرمایه گذاران جسورانه هستیم.
منبع:

1399/09/24
14:12:45
5.0 / ۵
1028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده كنند
نظر شما در مورد استارت آپ ها از سرمایه گذاری جسورانه به جای وام استفاده كنند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها