پیام به غرب از فردو

پیام به غرب از فردو به گزارش برتریها تهران_ ایرنا_ روزنامه جام جم در گزارشی با عنوان پیام به غرب از فردو، آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در نیروگاه فردو را آخر سیاست صبر و مراعات توصیف کرد.


در این گزارش می خوانیم: ۲۵روز بعد از ابلاغ قانون راهبردی مجلس با عنوان لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران، اجرای این قانون روز گذشته کلید خورد و تاسیسات هسته ای فردو بعنوان قلب غنی سازی ۲۰درصدی جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر به تپش افتاد. این اتفاق در حالی افتاد که در ایام گذشته حرف و حدیث های زیادی درباره مغایرت آئین نامه اجرایی دولت با مفاد مصوبه مجلس انتشار یافته بود و برخی نمایندگان مجلس نسبت به تعلل دولت در اجرای این قانون گلایه کرده بودند. اما حالا با آغاز غنی سازی ۲۰درصد در فردو مشخص شد که در صورت ادامه همین روند از جانب دولت، می توان به سرنوشت مصوبه راهبردی مجلس امیدوار بود. دولت باآنکه اعلام نموده نسبت به مصوبه نمایندگان ملاحظاتی دارد اما حالا که به قانون تبدیل گشته اجرای آنرا در دستورکار قرار داده است.
اولین محصول غنی شده UF۶
سخنگوی دولت روز گذشته از دستور رئیس جمهوری برای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها اطلاع داد و اظهار داشت: فرایند تزریق گاز در فردو شروع شده و بزودی نخستین محصول اورانیوم غنی شده UF۶ به دست می آید.
علی ربیعی خاطرنشان کرد: کلیه این فرایند بعد از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع رسانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر اساس تعهدات پادمانی کشور صورت گرفته است.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، روز شنبه با بیان اینکه سازمان متبوعش آماده اجرای قانون لغو تحریم هاست گفته بود آغاز غنی سازی بلافاصله بعد از دستور رئیس جمهوری شروع می شود. او همینطور از تسلیم نامه جمهوری اسلامی ایران به آژانس برای اعزام بازرسان خود به ایران جهت فک پلمب اطلاع داده بود. وی در تشریح جزئیات اقداماتی که باید برای آغاز غنی سازی ۲۰درصدی صورت گیرد گفته بود که باید تحت نظارت آژانس در آینده نزدیک، کپسول گاز اورانیوم را تعویض نماییم.

۵ سال تعطیلی غنی سازی ۲۰درصد
غنی سازی ۲۰درصد یکی از حساسیت برانگیزترین بخش های فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران برای غرب بوده است. قبل از امضای برجام ایران برای مصارف صلح آمیز خود تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی، غنی سازی ۲۰درصدی را بعنوان یکی از فعالیتهای خود توسعه داده بود اما با عنایت به اصرار طرف غربی، این بخش از فعالیت ها بعد از برجام تعطیل شد.
تعطیلی این فعالیت ها با وجود تمام تخلفات آمریکا و اروپا از برجام ادامه داشت و حتی بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ هم دولت جمهوری اسلامی ایران کوشش کرد با رویکرد مدارا با طرف مقابل برخورد کند و بر همین مبنا سراغ غنی سازی ۲۰درصد نرفت. ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام هم به همان شکل قبل و به صورت کامل توافق هسته ای را اجرا کرد و نهایتا بعد از یک سال از خروج آمریکا و ادامه تعلل اروپا، ایران گام های پنجگانه هسته ای خود برای کاهش تعهدات برجامی را در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ شروع کرد.
واکنش اتحادیه اروپا و روسیه به غنی سازی ۲۰ درصد
میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در نهادهای بین المللی در شهر وین، اقدام ایران درمورد رساندن غنی سازی اورانیوم به ۲۰ درصد را قابل پیشبینی توصیف کرد.
اولیانوف در پیامی توییتری نوشت: این که ایران اعلام نمود به غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد ادامه می دهد، خبری فوری نیست. این گام با عنایت به قوانین تصویب شده در مجلس ایران قابل پیشبینی بود.
این دیپلمات روس اضافه کرد: نکته اصلی اینجاست که با عنایت به احتمال عادی شدن اوضاع پیرامون برجام، این اقدام قابل برگشت است. از طرفی اتحادیه اروپا در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم مدعی شده که این اقدام ایران انحراف قابل توجهی از توافق هسته ای است.
پایان سیاست صبر و مراعات
شروع اجرای قانون راهبردی مجلس و آغاز غنی سازی ۲۰درصد در فردو پیام های مختلفی برای غرب خواهد داشت و می تواند تلنگر جدی به کشورهای اروپایی باشد که اگر خواهان حفظ برجام هستند باید هرچه سریع تر تغییری در رویکردهای خود بدهند. تجربه تاریخی مردم ایران می گوید دشمن هیچگاه به اختیار خود تحریم ها را تعدیل نکرده و تنها عامل موثر که در گذشته بارها تجربه شده، هزینه مند کردن رفتار دشمن و منتفی کردن همان نتیجه ای است که دشمن به دنبال آن است، یعنی نشاندن ایران پای میز مذاکره از موضع ضعف.
ایران در همین چارچوب و در جهت اجرایی کردن قانون مجلس شورای اسلامی به دنبال ورود به حوزه هایی است که دشمن از آن نگرانی جدی دارد که یکی از آنها غنی سازی ۲۰درصدی است.
فواد ایزدی، عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در گفتگو با جام جم ضمن اشاره به آغاز غنی سازی ۲۰ درصد در ایران می گوید: باید زودتر روند غنی سازی ۲۰درصد را شروع می کردیم اما به هر صورت آغاز این بخش از فعالیت ها در مقطع فعلی هم می تواند پیام های مهمی به غرب داشته باشد و بعنوان نمادی از پاسخگویی قاطع ایران (در زمینه هسته ای) به تخلفات طرف غربی شناخته شود. این استاد دانشگاه با بیان اینکه در سالهای گذشته، کشور تحت فشار و محدودیت بود و بعضی از دانشمندان هسته ای کشور از جانب عوامل جنایتکار ترور شدند می گوید: نیاز است که از جانب جمهوری اسلامی ایران پاسخ مناسبی به طرف مقابل داده شود. چونکه اگر در قبال فعالیتهای ضدایرانی که از جانب طرف مقابل صورت می گیرد پیام و پاسخی قاطع داده نشود آنها تصور می کنند ایران در هر صورت و تحت هر شرایطی همچنان سیاست صبر و مراعات را در پیش می گیرد. ایزدی تاکید می کند: طرف مقابل باید متوجه شود که دیگر صبر و مراعات ایران در قبال این فشارها به اتمام رسیده و باید منتظر اقدام عملی جمهوری اسلامی در استفاده از حقوق مسلم خود باشد.
تداوم در راه غنی سازی ۲۰درصد
در چنین شرایطی آغاز غنی سازی اورانیوم با غنای ۲۰درصد را می توان نمایانگر احیای توسعه برنامه هسته ای و همینطور پاسخ محکمی به عهدشکنی متناوب شرکای برجامی دانست. احیای این بخش از فعالیت هسته ای کشورمان می تواند تا حدودی توازن از دست رفته در تعهدات برجامی را بازگرداند و البته طبیعتا با عنایت به حساسیت غربی ها سبب واکنش هایی از جانب آنها خواهد شد.
حمیدرضا ترقی، تحلیلگر مسائل بین الملل در همین زمینه به جام جم می گوید: اقدام ایران نشان دهنده اتخاذ سیاست استراتژی مقاومت در مقابل دشمن و طی مسیری است که جمهوری اسلامی ایران به منظور رفع تحریم ها اتخاذ نموده است. وی می گوید: جمهوری اسلامی ایران باید مسیر آغازشده را با جدیت ادامه دهد و حتی در صورتیکه طرف مقابل مبادرت به تهدید و افزایش فشار نماید نباید از راهی که در پیش گرفته ایم کوتاه بیاییم بلکه ضروریست تا مسیر در پیش گرفته شده را تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ادامه دهیم و کوتاه نیاییم.

اهمیت مصارف پزشکی غنی سازی ۲۰ درصد
مسعود اخوان فرد / کارشناس مسائل هسته ای

غنی سازی هسته ای مصارف گوناگونی دارد و یکی از آنها به خصوص در مورد غنی سازی ۲۰ درصد، مصارف پزشکی است. اهمیت فعالیت در این عرصه زمانی بیشتر می شود که نگاهی به عملکرد کشورهای غربی و حتی کشورهای دوست ایران در ماه های اخیر بیندازیم که برخلاف تمام موازین حقوقی، عرفی و اخلاقی بین المللی حاضر به فروش دارو و انتقال اقلام پزشکی و دارویی به جمهوری اسلامی ایران نشدند. خوب است بدانید که غنی سازی ۲۰ درصدی برای تولید رادیودارو و تشخیص و درمان بیماری های صعب العلاج مورد استفاده قرار می گیرد. ما در ابتدا که این مورد عنوان شد چون ذخایر انرژی ۲۰درصدی رو به اتمام بود از راه کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستیم اقدام نماییم اما به واسطه مخالفت آمریکا به این موضوع، کارشکنی های زیادی در این حوزه صورت گرفت. بعد از آن دانشمندان ما در این عرصه وارد شدند و ایران را در زمینه غنی سازی ۲۰ درصدی به خودکفایی رساندند.
این موارد در سالهای گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته و بیشتر مباحث سیاسی برجسته شده است. نکته دیگر این که ما به لحاظ چارچوب اساسنامه آژانس انرژی اتمی می توانیم از این توانمندی بهره ببریم. در همین رابطه البته کشورهای غربی به جار و جنجال پرداختند و حتی به تعهدات شان هم عمل نکردند. به نظر می آید در این قضیه جای شاکی و متهم عوض شده است. ما در این رابطه مدعی هستیم دنیا باید در عرصه بیماری به ایران چه در زمینه کرونا و چه در زمینه بیماری های صعب العلاج کمک کند؛ کما این که در موارد مشابه همکاریهای بین المللی در حوزه های دارو و کمک های پزشکی وجود دارد اما متاسفانه در این عرصه کمکی به ایران نشد و حتی در بعضی از موارد هم با قلدری ایران را تحت فشار قرار دادند. بحث غنی سازی ۲۰ درصدی ایران موضوعی مخفی نیست و قبلا هم این مسئله را به اطلاع آژانس رساندیم و حق داریم در این حوزه فعالیت نماییم.

احیای مجدد صنعت هسته ای
زهره الهیان / عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

شروع غنی سازی ۲۰ درصد که پس از تصویب قانون لغو تحریم ها در شرایط حاضر صورت گرفت حاوی پیامی جدی به اروپا و آمریکاست و از جانب این اقدام گویای اقتدار ملت ایران است که پس از بی تعهدی طرف اروپایی و همینطور نقض برجام از سوی آمریکا، ملت ایران این حق را برای خود در نظر دارد و نمایندگان مجلس که نماینده ملت هستند این حق را برای ملت ایران قائل هستند که جمهوری اسلامی در راه احیای صنعت هسته ای گام بردارد. ما شرایط غنی سازی ۲۰ درصد را در راه صلح آمیز باردیگر احیا می نماییم و امیدواریم در راه تحقیق، توسعه و غنی سازی بتوانیم این صنعت را به همان سرعت قبل پیش ببریم.
همینطور این اقدام این پیام را به طرف اروپایی خواهد داد که در مهلت دو ماهه ای که مجلس در قانون لغو تحریم ها برای آنها قائل شده و درواقع به شکلی یک دوره راستی آزمایی است، اگر طرف اروپایی به تعهدات خود در برجام عمل کند تعهدات برجامی ایران به حالت قبل برمی گردد و اگر این اتفاق نیفتاد، ایران ضرورتی نمی بیند به تعهدات خود پایبند باشد و نمایندگان با نظارت بر اجرای قانون لغو تحریم ها از دولت خواهند خواست که تمامی تعهدات برجامی را در جهت اجرای مفاد قانون لغو تحریم ها کنار بگذارد. غنی سازی ۲۰ درصد در طول مدت پس از امضای برجام به رغم نگرانی نخبگان، مردم و گاها نمایندگان مجلس متوقف ماند و هم اکنون بهترین فرصت برای کشور ما است تا بتوانیم غنی سازی ۲۰ درصدی را باردیگر به شرایط سابق خود برگردانیم که این صنعت احیا شود و تا حدودی توازن از دست رفته به واسطه تعهدات برجام برگردد. دولت با همکاری سازمان انرژی اتمی باید از توان و ظرفیت نخبگان برای احیای مجدد صنعت هسته ای استفاده نماید.


1399/10/16
11:46:53
0.0 / ۵
1178
تگهای خبر: آژانس , تولید , توییتر , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پیام به غرب از فردو
نظر شما در مورد پیام به غرب از فردو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها